Guardian otkriva: Grupe povezane s Rusijom i Kinom hakovale najopasniju nuklearnu lokaciju u Velikoj Britaniji

Svijet 04. dec 202316:49 0 komentara
Pixabay

Najopasniju nuklearnu lokaciju u Velikoj Britaniji, Sellafield, hakovale su sajber grupe usko povezane s Rusijom i Kinom, otkriva Guardian.

Zapanjujuće otkriće i njegove potencijalne posljedice je, kako navodi Guardian, zataškavalo više članova osoblja na ogromnom nuklearnom otpadu i lokaciji razgradnje.

Guardian je otkrio da vlasti ne znaju tačno kada su IT sistemi prvi put kompromitovani. No, izvori kažu da je ovo prvi put otkriveno još 2015. godine, kada su stručnjaci shvatili da je zlonamjerni softver koji se može koristiti za špijuniranje ili napad na sisteme ugrađen u Sellafieldove kompjuterske mreže.

Još uvijek nije poznato da li je taj softver iskorijenjen. To može značiti da su neke od najosjetljivijih aktivnosti Sellafielda, poput premještanja radioaktivnog otpada, praćenja curenja opasnog materijala i provjere požara, i dalje ugrožene.

Izvori sugeriraju da su strani hakeri vjerovatno pristupili najvišim ešalonima povjerljivog materijala na lokaciji, koja se prostire na 6 kvadratnih kilometara na obali Kambrija i jedna je od najopasnijih na svijetu.

Puni obim bilo kakvog gubitka podataka i bilo kakvih tekućih rizika za sisteme je otežano kvantificirati zbog Sellafieldovog neuspjeha da upozori nuklearne regulatore nekoliko godina, rekli su izvori.

Otkrića su se pojavila u Nuclear Leaks, jednogodišnjoj istrazi Guardiana o sajber hakiranju, radioaktivnoj kontaminaciji i toksičnoj kulturi radnog mjesta u Sellafieldu.

Lokalitet ima najveće skladište plutonijuma na planeti i veliko je smetljište za nuklearni otpad iz programa naoružanja i decenija proizvodnje atomske energije. Čuva ga naoružana policija, a također ima smjernice za planiranje za vanredne situacije koji će se koristiti ako se Velika Britanija nađe pod stranim napadom ili se suoči s katastrofom.

Lokalitet je izgrađen prije više od 70 godina i ranije bio poznat kao Windscale, a tamo se pravio plutonijum za nuklearno oružje tokom hladnog rata i prikupljao radioaktivni otpad iz drugih zemalja, uključujući Italije i Švedske.

Guardian je također otkrio da je Sellafield, koji ima više od 11.000 zaposlenih, prošle godine stavljen pod “posebne mjere” zbog propusta u sajber bezbjednosti, prema izvorima iz Ureda za nuklearnu regulaciju (ONR) i sigurnosnih službi.

Vjeruje se i da ONR priprema za krivično gonjenje tamošnjih pojedinaca zbog ovih propusta.

ONR je potvrdio da Sellafield ne ispunjava potrebne standarde u ovom polju, ali je odbio komentirati kršenja ili tvrdnje o “zataškavanju” slučaja.

“Neke konkretne stvari su predmet tekućih istraga, tako da u ovom trenutku ne možemo dalje komentirati”, rekao je glasnogovornik.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!