Više od 10 djece u prosjeku ostaje bez jedne ili obje noge svaki dan u Gazi od 7. oktobra, a mnoge amputacije obavljene su bez anestezije, saopštila je u humanitarna organizacija Save the Children, naglašavajući tešku humanitarnu situaciju u palestinskoj enklavi nakon više od tri mjeseca izraelskog raketiranja.
Pozivajući se na statistiku Ujedinjenih naroda, direktor organizacije Save the Children za okupirani palestinski teritorij, Jason Lee, rekao je da je “patnja djece u ovom sukobu nezamisliva, a još više jer je nepotrebna i u potpunosti se može izbjeći“.
“Ubijanje i sakaćenje djece osuđuje se kao teško nasilje nad djecom, a počinitelji moraju odgovarati”, rekao je.
Save the Children se poziva na izjave glasnogovornika UNICEF-a Jamesa Eldera, koji je nakon povratka iz Gaze 19. decembra rekao da je oko hiljadu djece izgubilo jednu ili obje noge od 7. oktobra, kada je Hamas izvršio napad na Izrael, nakon čega je izbio rat.
Dobrotvorna organizacija je također citirala izjavu Svjetske zdravstvene organizacije u kojoj se navodi da su mnoge od ovih operacija na djeci provedene bez anestezije, s obzirom na ozbiljne nestašice medicinskih potrepština i osnovnih dobara u Gazi.
Lee je rekao da je vidio “doktore i medicinske sestre potpuno shrvane” kada su djeca dovedena s ranama od eksplozije.
“Utjecaj gledanja djece u tolikoj boli, a neposjedovanja opreme, lijekova za njihovo liječenje ili ublažavanje boli prevelik je čak i za iskusne stručnjake”, rekao je.
Save the Children: Operacije na djeci u Gazi izvode se bez anestezije dok trpe ogromnu bol
Djeca imaju gotovo sedam puta veću vjerojatnost da će umrijeti od povreda uzrokovanih eksplozijom nego odrasli jer su ranjivija i osjetljivija na ozljede, prema ovoj dobrotvornoj organizaciji.
“Njihove lubanje još uvijek nisu u potpunosti formirane, a njihovi nerazvijeni mišići nude manju zaštitu, tako da je veća vjerovatnost da će eksplozija raskomadati organe u njihovom abdomenu, čak i kada nema vidljive štete“, rekao je Lee, pozivajući na “definitivni prekid vatre” i omogućavanje protoka humanitarne pomoći i lijekova.
Izraelske odbrambene snage (IDF) više su puta saopštile da ne ciljaju civile, te da Hamas koristi civilnu infrastrukturu, uključujući bolnice, kao štitove za svoje napade na Izrael.
Najmanje 22.835 Palestinaca ubijeno je, a 58.416 drugih ozlijeđeno u Gazi od 7. oktobra, saopštilo je u nedjelju palestinsko Ministarstvo zdravstva u Gazi, koje vodi Hamas.
CNN nije u mogućnosti neovisno provjeriti brojke koje je objavilo ministarstvo.
Gotovo 90% više od 2 miliona stanovnika Gaze prisilno je raseljeno zbog izraelskog rata protiv Hamasa, prema Agenciji Ujedinjenih naroda za pomoć i radove.
‘Smrtonosni ciklus’
UN-ova agencija za djecu također je upozorila na trostruku prijetnju djeci u Gazi – ne samo opasnost od sukoba, već i od pothranjenosti i bolesti.
Slučajevi proljeva kod djece mlađe od 5 godina povećali su se za oko 2000% u usporedbi s prije rata, upozorio je UNICEF.
“Značajan porast slučajeva u tako kratkom vremenskom roku snažan je pokazatelj da se zdravlje djece u Pojasu Gaze brzo pogoršava”, navodi se u saopštenju.
“Kada se kombiniraju i ne liječe, pothranjenost i bolest stvaraju smrtonosni krug”, upozorio je UNICEF, dodajući da se raseljene porodice suočavaju s lošim higijenskim uvjetima bez pristupa sigurnoj vodi ili vodovodu.
Martin Griffiths, najviši dužnosnik UN-a za hitnu pomoć, upozorio je prošlog petka da je glad “iza ugla” dok se ljudi u Gazi suočavaju s “najvišom razinom nesigurnosti hrane ikada zabilježenom”.
Javnozdravstvena katastrofa se odvija dok se kanalizacija prelijeva, a zarazne bolesti šire u pretrpanim skloništima, rekao je Griffiths u izvještaju koje je objavio UN-ov Ured za koordinaciju humanitarnih poslova.
Oko 180 palestinskih žena “svakodnevno rađa usred ovog haosa”, dodao je.
“Gaza je jednostavno postala nenastanjiva. Njeno stanovništvo svjedoči svakodnevnim prijetnjama samoj svojoj egzistenciji – dok svijet promatra“, rekao je Griffiths.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare