Iran i Saudijska Arabija održali prve razgovore nakon sedam godina

Svijet 06. apr 202311:16 0 komentara
Reuters

Ministri vanjskih poslova bliskoistočnih rivala Irana i Saudijske Arabije održali su službene razgovore prvi put od 2016. godine.

Video prikazuje Hosseina Amir-Abdollahiana i princa Faisala bin Farhana al-Sauda kako ih kineski kolega u Pekingu potiče da se rukuju.

U zajedničkoj izjavi stoji da su razgovarali o ponovnom otvaranju diplomatskih misija u roku od dva mjeseca i nastavku letova, prenosi BBC.

Države su se prošlog mjeseca složile obnoviti veze u dogovoru postignutom uz posredovanje Kine. To se smatralo znakom rastućeg utjecaja Kine na Bliskom istoku i izazovom dominantnoj ulozi SAD-a u regiji.

Kina ima bliske diplomatske i ekonomske veze sa Saudijskom Arabijom i Iranom, dok su američko-saudijski odnosi zategnuti posljednjih godina, a SAD nije imao diplomatske odnose s Iranom četiri desetljeća.

Gospodin Amir-Abdollahian i princ Faisal naglasili su važnost provedbe dogovora za obnovu veza na način koji “proširuje međusobno povjerenje i polja saradnje te pomaže u stvaranju sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta”.

Također su rekli da su razgovarali o nastavku bilateralnih posjeta. Iranski dužnosnik rekao je ranije ovog mjeseca da je predsjednik Ebrahim Raisi prihvatio poziv kralja Salmana bin Abdulaziza al-Sauda da posjeti Saudijsku Arabiju.

Saudijska Arabija prekinula je odnose s Iranom prije sedam godina nakon što su ljudi upali u njezino veleposlanstvo u Teheranu. To je uslijedilo nakon što je Saudijska Arabija pogubila istaknutog šiitskog muslimanskog svećenika. Od tada su napetosti između zemalja ostale visoke.

Saudijska Arabija, koja sebe vidi kao vodeću sunitsku muslimansku silu, i Iran, najveća šiitska muslimanska zemlja, desetljećima su bili zarobljeni u borbi za regionalnu dominaciju.

Ali posljednjih godina, njihovo rivalstvo pogoršano je posredničkim ratovima diljem Bliskog istoka.

U Jemenu, Saudijska Arabija od 2015. podupire provladine snage u njihovom ratu protiv pobunjeničkog pokreta Houthi koji su povezani s Iranom.

Saudijska Arabija također je optužila Iran za miješanje u Libanon i Irak, gdje su šiitske milicije koje podržava Iran prikupile golem vojni i politički utjecaj; napad na teretne i naftne tankere u Zaljevu; i da stoji iza napada raketama i dronovima 2019. na glavna saudijska naftna postrojenja. Iran je negirao da stoji iza napada na brodove i naftna postrojenja.

Kraljevina se također protivila nuklearnom sporazumu s Iranom iz 2015. i podržala odluku tadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa da ga napusti i ponovno uvede ekonomske sankcije prije pet godina. Neizravni pregovori između administracije Joea Bidena i Irana o oživljavanju sporazuma u zastoju su godinu dana.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!