Izlaganje Južne Afrike pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu u slučaju protiv Izraela

Svijet 11. jan 202414:25 0 komentara
REUTERS

Posljednja tri sata su predstavnici Južne Afrike pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu detaljno iznijeli svoje argumente u slučaju u kojem ta zemlja okrivljuje Izrael za počinjenje genocida u Gazi. Kako prenosi Al Jazeera, Južna Afrika je tražila od suda da brzo donese odluku o hitnim privremenim mjerama i zatraži od Izraela da zaustavi vojne aktivnosti, masovno raseljavanje, uskraćivanje hrane skloništa, vode i osnovne zdravstvene zaštite stanovnicima Gaze.

Ukupno je Južna Afrika navela devet tačaka, a prva je da Izrael treba odmah obustaviti svoje vojne operacije u Gazi. Navela je da je više od 23.000 Palestinaca ubijeno, a skoro 60.000 ranjeno u izraelskim napadima od 7. oktobra.

Želim izraziti zahvalnost sudu što je sazvao ovo ročište što je prije moguće kako bi razmotrio zahtjeve Južne Afrike za navođenje privremenih mjera u ovoj stvari iz našeg podneska. Južna Afrika je prepoznala tekuću Nakbu palestinskog naroda kroz izraelsku kolonizaciju od 1948.”, naveo je ambasador Južne Afrike u Holandiji Vusimuzi Madonsela.

Na početku, Južna Afrika prepoznaje da genocidna djela države Izrael neizbježno čine dio kontinuuma nezakonitih djela počinjenih protiv naroda, palestinskog naroda od 1948. Godine. Podnesak stavlja izraelska genocidna djela i propuste u širi kontekst izraelskog 75-godišnjeg aparthejda, 56-godišnje okupacije i 16-godišnje opsade nametnute pojasu Gaze”, naveo je on.

Zatim se obratio Ronald Lamola, južnoafrički ministar pravde.

Pružajući ruke… narodu Palestine, činimo to potpuno svjesni da smo dio čovječanstva. Ovo su bile riječi našeg osnivača predsjednika Nelsona Mandele, to je duh u kojem je Južna Afrika pristupila Konvenciji o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida 1998. godine. To je duh u kojem pristupamo ovom sudu kao ugovornoj strani konvencije. Ovo je obaveza prema svima, i prema narodu Palestine i prema Izraelcima”, rekao je on.

Nasilje i razaranje u Palestini i Izraelu nije počelo 7. oktobra 2023. Palestinci su iskusili sistematsko ugnjetavanje i nasilje u posljednjih 76 godina, 6. oktobra 2023. i svaki dan od 7. oktobra 2023. godine. U pojasu Gaze, barem od 2004. godine, Izrael nastavlja da vrši kontrolu nad zračnim prostorom, teritorijalnim vodama, kopnenim prijelazima, vodom, električnom energijom i civilnom infrastrukturom, kao i nad ključnim vladinim funkcijama”, dodao je.

Nijedan oružani napad na državnu teritoriju, ma koliko ozbiljan, čak ni napad koji uključuje zločine, ne može pružiti opravdanje ili odbranu za kršenje konvencije, bilo da je riječ o zakonu ili moralu. Odgovor Izraela na napad 7. oktobra prešao je ovu liniju i doveo do kršenja konvencije”, podcrtao je.

“Dva genocidna čina”

Nakon njega je preuzela riječ Adila Hassim, koja zastupa slučaj Južne Afrike.

Ovo je slučaj koji naglašava samu suštinu naše zajedničke ljudskosti izražene u preambuli Konvencije o genocidu. Južna Afrika tvrdi da je Izrael prekršio član 2 konvencije počinivši radnje koje potpadaju pod definiciju genocida. Radnje pokazuju sistematske obrasce ponašanja iz kojih se može zaključiti genocid”, rekla je ona.

Hassim je istakla da je “prvi genocidni čin masovno ubijanje Palestinaca u Gazi“, te pokazala fotografije masovnih grobnica u kojima su pokopana tijela, “često neidentifikovana”.

Niko nije pošteđen. Čak ni novorođenčad. Čelnici UN-a opisali su ga kao groblje za djecu”, navela je, te dodala da je Izrael bacio 6.000 bombi na Gazu sedmično.

Najmanje 200 puta je bacio bombe od 2.000 funti (907 kg) na južnu Gazu, koju je označila sigurnom”, istakla je.

U sudu je zatim predstavljena mapa Gaze, a Hassim je istakla da je ovo jedna od dvije teritorije okupiranih palestinskih teritorija koje Izrael okupira od 1967. godine, uski pojas od približno 365 kvadratnih kilometara.

Izrael nastavlja da vrši kontrolu nad teritorijalnim vodama područja, kopnenim prijelazima, vodom, električnom energijom i elektromagnetskom sferom i nekom od infrastrukture u Gazi, kao i nad ključnim vladinim funkcijama. Ulazak i izlazak zračnim i morskim putem u Gazu je zabranjen, a Izrael ima kontrolu nad jedina dva prelaza”, navela je, tre dodala da je ovo jedno od najgušće naseljenih mjesta na svijetu, dom za oko 2,3 miliona Palestinaca, od kojih su skoro polovina djeca.

Zatim je počela govoriti o onome što je nazvala “drugim genocidnim činom Izraela”.

Izraelsko nanošenje teških tjelesnih ili psihičkih povreda Palestincima u Gazi predstavlja kršenje člana 2B Konvencije o genocidu. Izraelski napadi su ostavili blizu 60.000 Palestinaca ranjenih i ponovo osakaćenih, većinom ženu i djecu. Sve to u okolnostima u kojima je zdravstveni sistem gotovo propao”, navela je.

Veliki broj palestinskih civila, uključujući djecu, je uhapšen, vezane su im oči, prisiljeni su da se skidaju i utovareni u kamione i odvedeni na nepoznate lokacije. Patnja palestinskog naroda, fizička i psihička, je neporeciva”, istakla je.

Kako piše Al Jazeera, dok predstavnici Južnoafričke Republike predstavljali slučaj se veliki broj propalestinskih demonstranata okupio se ispred suda noseći palestinske zastava i skandirajući “Stop genocidu”.

Pravni tim koji predstavlja Južnu Afriku naveo je da ovo nike jedina zemlja koja skreće pažnju na “izraelsku genocidnu retoriku” protiv Palestinaca u Gazi. Petnaest specijalnih izvjestitelja UN-a i 21 član radnih grupa UN-a upozorili su da ono što se dešava u Gazi odražava genocid u nastajanju.

Naveli su da je “genocidna namjera protiv Palestinaca u Gazi evidentna iz načina na koji se vodi izraelski vojni napad”, te da “postoji jasan obrazac ciljanja porodičnih kuća i civilne infrastrukture, uništavanja ogromnih područja Gaze”.

“Jedan posto palestinskog stanovništva u Gazi sistematski je desetkovano, a svaki četvrti je povrijeđen od 7. oktobra”, naveli su.

“Izraelski službenici eksplicitno izjavljivali genocidnu namjeru”

Izraelski politički lideri, vojni komandanti i osobe na službenim funkcijama sistematski su i eksplicitno izjavljivale svoju genocidnu namjeru”, naveo je advokat Tembeka Ngcukaitobi.

Ove izjave zatim ponavljaju vojnici na terenu u Gazi dok se bave uništavanjem Palestinaca i fizičke infrastrukture Gaze”, dodao je.

Ngcukaitobi je skrenuo pažnju na komentare izraelskog premijera Benjamina Netanyahua 28. oktobra 2023., kada je poručio trupama koje se spremaju da uđu u Gazu: “sjetite se šta vam je Amalek učinio”.

Ovo se odnosi na biblijsku zapovijed od Boga Savlu za odmazdu uništenjem cijele grupe ljudi“, rekao je advokat.

Dodao je da je to Netanyahu ponovio u pismu izraelskim oružanim snagama 3. novembra 2023. godine, napominjući da izraelski vojnici koriste premijerov poziv “da opravdaju ubijanje civila u Gazi”.
Ngcukaitobi je zatim nastavio s prikazivanjem video snimka podijeljenog na društvenim mrežama gdje su vojnici snimljeni kako skandiraju i pjevaju “Neka Gaza bude izbrisana“.

Istakao je da je genocidna retorika “uobičajena” u izraelskom Knesetu, da su njegovi članovi u više navrata pozivali da se Gaza zbriše, sravni ili izbriše, osuđivali bilo koga ko je izrazio sažaljenje za stanovnika Gaze koji ne učestvuju u sukobu, te ponavljali da u Gazi nema nevinih.

Istakao je da su izraelski zakonodavci nemilosrdno pozivali na bombardovanje iz zraka, a neki su se zalagali za upotrebu nuklearnog oružja, te da su novinari i komentatori u medijima navodili da su i žene, trudnice i bebe neprijatelji i da je potrebno pojas Gaze pretvoriti u klaonicu.

Namjerni propust Izraela da osudi, spriječi i kazni takvo genocidno huškanje samo po sebi predstavlja teško kršenje Konvencije o genocidu. Vojnici vjeruju da su taj jezik i njihova djela prihvatljivi jer je uništavanje palestinskog života u Gazi artikulirana državna politika. Viši politički i vojni zvaničnici su bez kritike ohrabrivali 95-godišnjeg rezervistu izraelske vojske Ezru Yahina, veterana masakra Deir Yassin nad Palestincima 1948. godine, da razgovara s vojnicima uoči kopnene invazije na Gazu. U svom govoru, ponovio je isti sentiment dok se vozio uokolo u vozilu izraelske vojske, obučen u uniformu izraelske vojske: ‘Budite trijumfalni i dokrajčite ih i ne ostavljajte nikoga iza sebe. Izbrišite sjećanje na njih. Izbrišite njih, njihove porodice, majke i djecu. Ove životinje više ne mogu da žive. Ako imate komšiju Arapa, nemojte čekati, idite u njegovu kuću i ubijte ga. Želimo da izvršimo invaziju ne kao ranije. Želimo da uđemo i uništimo ono što je pred nama. Uništiti kuće, zatim uništiti onu nakon nje sa svim našim snagama, potpuno uništenje. Uđite i uništite”.

“Dokazi o specifičnoj genocidnoj namjeri su jasni”

Zatim se obratio profesor i advokat John Dugard, te naveo da su obaveze iz Konvencije o genocidu “erga omnes, obaveze prema međunarodnoj zajednici u cjelini”.

Države potpisnice ove konvencije dužne su ne samo da odustanu od genocidnih djela, već i da ih spriječe”, dodao je Dugard.

Optužiti državu da je počinila djela genocida i osuditi je tako oštro je veliki čin“, rekao je on, dodajući da je Južna Afrika pokušala doći do izraelske vlade preko ambasade prije nego što je podnijela slučaj. Međutim, istakao je da odgovor “nije riješio pitanja koja je pokrenula Južna Afrika i niti je potvrdio niti negirao postojanje spora“.

Naveo je da je Južna Afrika 5. januara zatražila bilateralni sastanak, na šta je Izrael odgovorio da bi predstavnici dvije zemlje mogli da “koordiniraju” nakon završetka saslušanja u ICJ-u. Južna Afrika je odgovorila da takav sastanak ne bi imao svrhe.

Riječ je zatim predata profesoru Maxu du Plessisu, advokatu koji zastupa Južnu Afriku.

On je rekao da su višestruke izjave tijela i eksperata UN-a, kao i raznih stručnih organizacija, institucija i država za ljudska prava “zajedno smatrale djela koja je Izrael počinio genocidnim ili su u najmanju ruku upozorile da je palestinski narod u opasnosti od genocida”.

Prava na koja se Južna Afrika pozvala Konvencijom o genocidu i njihova zaštita odgovaraju samom cilju i svrsi konvencije. Na osnovu materijala pred sudom, djela na koja se žale mogu se okarakterisati kao u najmanju ruku vjerojatni genocid. Dokazi o specifičnoj genocidnoj namjeri jasni su iz izjava izraelskih vladinih zvaničnika i vojnika prema Palestincima u Gazi i koje se mogu okarakterizirati kao u najmanju ruku uvjerljivo genocidne. Ova barem uvjerljiva genocidna namjera može se zaključiti i iz obrasca ponašanja protiv Palestinaca u Gazi. Također je, opet u najmanju ruku, uvjerljivo da Izrael nije uspio spriječiti ili kazniti genocid, zavjeru da se počini genocid, direktno i javno poticanje na genocid, pokušaj genocida i saučesništvo u genocidu. Dalje je uvjerljivo da Južna Afrika ima obavezu spriječiti genocid, uključujući poduzimanje svih razumnih mjera u okviru svojih ovlasti da efektivno utiče na radnje osoba koje počine i vjerovatno će počiniti genocid ili sudjeluju u direktnom javnom poticanju na genocid”, rekao je on.

Slučaj podržavaju također Organizacija islamskih zemalja (OIC), Malezija, Turska, Jordan i Bolivija. Također su podršku izrazile Namibija, Maldivi, Pakistan, Arapska liga, Kolumbija i Brazil.
SAD su izrazile svoje protivljenje slučaju genocida. Zapadni saveznici Izraela, uključujući EU, uglavnom ovo nisu komentarisalui. Velika Britanija je odbila da podrži slučaj.

Blinne Ni Ghralaigh, koja također zastupa Južnu Afriku, rekla je da “postoji hitna potreba za privremenim mjerama za zaštitu Palestinaca u Gazi od nepopravljivih predrasuda uzrokovanih izraelskim kršenjem konvencije o genocidu”.

Generalni sekretar UN-a i njegovi zvaničnici opisuju situaciju u Gazi kao ‘krizu čovječanstva’, ‘živi pakao’, ‘krvoproliće’, ‘situaciju krajnjeg produbljivanja i užasa bez premca gdje je cijelo stanovništvo pod opsadom i pod napadom, te im je uskraćen pristup osnovnim stvarima za opstanak u masovnim razmjerima’”, rekla je ona.

Kao što je prošlog petka izjavio podsekretar za humanitarna pitanja, ‘Gaza je postala mjesto smrti i očaja‘”, dodala je Ni Ghralaigh.

Advokat Vaughan Lowe je podsjetio sud da u ovoj fazi “ne mora da utvrđuje da li je Izrael, ili nije, postupio suprotno svojim obavezama prema Konvencija o genocidu”.

Osvrnuo se na sudsku praksu koja ukazuje na pet zahtjeva za privremene mjere. Nabrajajući ih jednu po jednu, te naveo da je slučaj Južne Afrike ispunio ove zahtjeve.

Zatim se ponovo obratio Madonsela i rekao: “Posljedice nenaznačavanja jasnih i konkretnih privremenih mjera i nepreduzimanja koraka da interveniše dok Izrael pred našim očima zanemaruje svoje međunarodne obaveze bi, bojimo se, bile veoma ozbiljne”.

Za Palestince u Gazi koji ostaju u stvarnom riziku od daljnjih genocidnih djela, za integritet konvencije, za prava Južne Afrike i za ugled ovog suda koji ima i mora da koristi svoja ovlašćenja da omogući efektivno ostvarivanje prava iz konvencije”, podcrtao je on.

Predstavnici Južne Afrike su sada zaključili svoje argumente.

Predsjednica suda Joan Donoghue najavljuje da je današnje ročište odgođeno i da će se sud sastati sutra da sasluša usmene argumente Izraela.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!