“Izrael mora znati da je uništavanje Hamasa izvan njegovog dosega”

Svijet 25. okt 202314:35 0 komentara
Anadolija

Bivši šef britanskog MI6 i bivši ambasador te zemlje pri UN-u objavio je komentar u kojem navodi da Izrael i dalje razmatra svoje opcije nakon napada Hamasa, ali da su izraleski sigurnosni zvaničnici svjesni da je “cilj uništenja Hamasa vjerovatno izvan njihovog dosega”.

Sawer u svom komentaru za Financial Times navodi da su u Jomkipurskom ratu prije 50 godina napadačke vojske iz Egipta i Sirije imale su jasan cilj: povratiti dio svoje teritorije i svog dostojanstva od poraza koji su pretrpjele od Izraela šest godina ranije. Da je jordanski kralj Husein poslao svoje snage u sukob, samo postojanje Izraela bi moglo biti dovedeno u pitanje, dodaje.

Sawer, koji Hamas smatra “terorističkom” organizacijom, smatra da je brutalni napad te grupe 7. oktobra imao drugu svrhu. Navodi da su tri glavna cilja ovakvih napada: da unesu strah, da skrenu pažnju na svoj cilj i da izazovu pretjeranu reakciju.

Navodi da Izrael ima pravo da odgovori, i da premijer Benjamin Netanyahu i njegov ratni kabinet pažljivije razmišljaju o svojim opcijama.

Trebali bismo očekivati da će misije pretraživanja i uništavanja unutar grada Gaze uništiti što više Hamasove vojske i biti pokušaj spašavanja taoca. Ali izraelski šefovi sigurnosti znaju da je cilj uništenja Hamasa vjerovatno izvan njihovog dosega. Hamas ima političku bazu i široku vanjsku podršku Irana”, navodi autor.

Objašnjava da je ratovanje u urbanom području teško, te da se vidjelo u Alepu i Mariupolju kako su cijeli gradovi sravnjeni kako bi se porazile snage koje su tamo bazirane.

Za povrat Mosula od ISIL-a – jedini nedavni pokušaj da se takva kampanja sprovede u okviru ratnih pravila – je snagama pod vodstvom SAD-a bilo potrebno devet mjeseci i koštalo je hiljade civilnih smrti. Izrael nema to vrijeme: njegova vojska zna da će se suočiti sa zahtjevima za ranim prekidom vatre”, navodi Sawer.

Postavlja se također pitanje šta slijedi nakon svega? Sawer navodi da je prioritet nakon velikog napada kakav je počinio Hamas spriječiti da se to ponovi.

Navodi da je jedna opcija koju Izraelci razmatraju zatvaranje cijelog pojasa Gaze dvostrukom barijerom, dodavanjem nove na određenoj udaljenosti unutar teritorije Gaze, pored sadašnjeg graničnog zida, te zatvaranje svih prijelaza u Izrael.

“Potrebna međunarodna uprava u Gazi”

Međutim, to ostavlja pitanje ko će upravljati Gazom i njenim građanima. Sawer smatra da Izrael nema apetita da ponovo okupira to područje, a palestinske vlasti Zapadne obale ne mogu preuzeti moć. Egipat odbija apsorbirati 2 miliona izbjeglica, što Sawer navodi opcijom koja bi poslužila agendi “nekih ekstremno desnih Izraelaca koji žele istjerati Palestince iz njihovih domova”.

Potrebna je neka međunarodna uprava Gaze. UN su to ranije radile u Namibiji, Kambodži, Bosni i Hercegovini i Istočnom Timoru. SAD su to učinile u Iraku nakon svoje nesretne invazije. Greške su se dešavale, ali u svakom slučaju administracija je održavala zemlju, a međunarodne vojne snage su držale sve pod kontrolom kako bi se mogla pojaviti nova vlada sa lokalnom podrškom”, navodi on.

Ističe da bi u Gazi izazovi bili ogromni, s obzirom da bi svako takvo prisustvo morale voditi arapske zemlje poput Egipta, Maroka i Saudijske Arabije koje bi bile prihvatljive za Izrael i koje bi imale stav uz narod Gaze.

Navodi da bi i druge zemlje poput Pakistana, Indonezije i zaljevskih država mogle doprinijeti.

Administracija koju bi odobrile UN zahtijevala bi mandat Vijeća sigurnosti, a Rusija i Kina bi potpisale samo ako je to inicijativa koju vode Arapi. Alternativa bi bio mandat Arapske lige, ali to samo po sebi možda neće imati potrebna ovlaštenja.

U međuvremenu, Izrael se suočava sa ozbiljnim prijetnjama Irana i njegovih zastupnika, posebno Hezbollaha u Libanu.

Trenutna kriza mogla bi se proširiti i zahvatiti širu regiju, iako su i Teheran i Hesbollah govorili oštro, a ponašaju se oprezno. Razmjena raketa preko granice između Izraela i Libana opasno je pojačana, ali nijedna strana neće htjeti otvoriti novi front”, smatra on.

Prema ovom analitičaru se Bliski istok “već mijenja na bolje”, a on smatra da je to Hamasov napad pokušao preokrenuti.

Izrael postaje prihvaćen dio regije sa bližim vezama sa Zaljevom. Nakon što je napravio niz grešaka u svojoj prvoj godini, saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman sada transformiše Saudijsku Arabiju. On je također smanjio finansiranje vehabijskih džamija širom svijeta čime je uklonjen jedan pokretač ekstremizma”, navodi Sawer.

Kako se vojna akcija pojačava, užasna humanitarna kriza u Gazi produbljuje i suočavamo se s rizikom od nasilja od zaluđenih grupa u našim vlastitim zemljama, moramo imati na umu dugoročne ciljeve stabilizacije Gaze i pronalaženja puta do trajnog rješenja”, zaključio je na kraju.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!