Izvještaj OSCE-a: Vjerodostojni dokazi o kršenju humanitarnog prava u Ukrajini

Svijet 13. apr 202215:26 0 komentara
Ilustracija/ REUTERS/Thomas Peter

Novi izvještaj Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) navodi da postoje "jasni obrasci" kršenja međunarodnog humanitarnog prava od strane ruskih snaga u Ukrajini i detaljno opisuje brojne incidente za koje se navodi da bi mogli predstavljati ratne zločine, navodi CNN.

U izvještaju se navodi da su pronađeni “vjerodostojni dokazi” koji sugeriraju da su počinjena kršenja “čak i najosnovnijih ljudskih prava (pravo na život, zabrana mučenja i drugog nečovječnog i ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja), uglavnom u područjima pod efektivnom kontrolom Rusije ili teritorije pod potpunom kontrolom Rusije.”

“U cjelini, izvještaj dokumentira katalog nečovječnosti koje su počinile ruske snage u Ukrajini”, rekao je američki ambasador Michael Carpenter u izjavi u OSCE-u.

Ovaj dokument na 110 stranica detaljno opisuje izvještaje o ciljanim ubistvima, mučenju, prisilnim nestancima i napominje da je misija za utvrđivanje činjenica “primila nekoliko izvještaja, ponekad praćenih fotografskim dokazima, u kojima se navodi da su ruske trupe koristile amblem Crvenog krsta za obilježavanje vojnih vozila koja nisu medicinska, te i koristili ukrajinske zastave, vojne ili policijske uniforme ili vozila, bijele zastave, civilnu odjeću i simbole OSCE-a za olakšavanje njihovih vojnih operacija”.

U izvještaju se navodi da su jednog ukrajinskog prevodioca ruske snage “držale u zarobljeništvu devet dana”, te da je ostavljen u ledenom podrumu, više puta je pretučen gvozdenom šipkom i kundacima pušaka, mučen strujom, lišen hrane 48 sati i podvrgnut lažnoj egzekuciji.

Za mnoge od incidenata, u izvještaju se navodi da bi oni mogli predstavljati ratne zločine, ali ih ne proglašava u potpunosti kao takve. Međutim, napad na porodilište u Mariupolju naziva se “jasnim kršenjem (međunarodnog humanitarnog prava)” te da su odgovorni za njega “počinili ratni zločin”.

“Iako je moguće da su jednu bolnicu branoci koristili u vojne svrhe ili da je greškom uništena, teško je moguće da je to slučaj kada je uništeno 50 bolnica”, navodi se u izvještaju.

Izvještaj je rezultat misije utvrđivanja činjenica od strane tri eksperta OSCE-a tokom posljedne tri sedmice, a pokriva vremenski period od početka rata 24. februara do 1. aprila. U izvještaju se navodi da su se eksperti suočili sa brojnim ograničenjima, uključujući vremenska ograničenja, nedostatak resursa i nedostatak pristupa u Ukrajini, tako da “detaljna procjena većine navoda o kršenju Međunarodnog humanitarnog pravai identifikacija ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u vezi s određenim incidentima nije bila moguća”.

Međutim, ovaj izvještaj nije obuhvatio vremenski period kada su događaji poput onoga što se dogodilo u Buči izašli na vidjelo.

Navodi se da su se “kršenja (međunarodnog humanitarnog prava) dogodila i na ukrajinskoj, kao i na ruskoj strani”, ali se dodaje da su kršenja koja je počinila Rusija “daleko veća po prirodi i razmjeri”. Većina prijavljenih kršenja od strane Ukrajine odnosi se na postupanje prema ruskim vojnicima, dodaje se.

U izvještaju se također navodi da Rusija nije učestvovala u misiji utvrđivanja činjenica.

Misija utvrđivanja činjenica koja je korištena za izradu izvještaja pokrenuta je nakon što je 45 zemalja pokrenulo rijetko korišteni Moskovski mehanizam. To je ozbiljan korak, a prema OSCE-u, pokrenut je još samo devet puta od osnivanja 1991. Godine.

Posljednji je put je korišten 2020. godine za istraživanje kršenja ljudskih prava u Bjelorusiji.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!