Kako će ubistvo Ismaila Haniyeha uticati na pregovore o prekidu vatre u Gazi?

Svijet 01. aug 202414:59 0 komentara
Ismail Haniyeh (AFP)

Ubistvo političkog čelnika Hamasa Ismaila Haniyeha u srijedu dovodi do opasnosti da regiju zahvati širi sukob i moglo bi pomoći ili naštetiti izgledima za sporazum o prekidu vatre kako bi se okončao izraelski rat u Gazi, izjavilo je nekoliko analitičara za Al Jazeeru.

Haniyeh je ubijen dok je prisustvovao inauguraciji reformističkog iranskog predsjednika Masouda Pezeshkiana u glavnom gradu Irana, Teheranu. Hamas je za atentat okrivio Izrael, navodeći u saopćenju da je Haniyeh ubijen u “cionističkom napadu na njegovu rezidenciju u Teheranu”. Iz Izraela nije bilo komentara.

Napad se dogodio nekoliko sati nakon što je Izrael u utorak navečer izveo napad na zgradu u Dahiji, kvartu u Bejrutu, glavnom gradu Libana, ubivši Fuada Shukra, visokog komandanta libanske oružane grupe Hezbollah.

Napad u Bejrutu uslijedio je tri dana nakon što je u napadu ubijeno 12 djece Druza na Golanskoj visoravni koju je okupirao Izrael.

Izrael je za taj napad okrivio Hezbollah, ali ta grupa negira odgovornost.

Rizik dalje eskalacije

Kako piše Al Jazeera, ubistvo Haniyeha i Shukra natjerat će Iran i Hezbollah da odgovore delikatno kako bi izbjegli potpuni regionalni sukob. Izvještava se da diplomate iz Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije pregovaraju sa svojim regionalnim kolegama, pokušavajući spriječiti daljnji rast krize. Vjeruje se da su napori EU usmjereni na Iran, čiji su lideri obećali “oštru osvetu” Izraelu koji su okrivili za ubistvo u Teheranu.

Međutim, bilo kakva odmazda, čak i ako bude umjerena, povećava mogućnost daljnje eskalacije, rekli su regionalni analitičari za Al Jazeeru.

Stručnjaci nisu sigurni kako Hamas planira ili može odgovoriti, s obzirom da je ta grupa već u 10-mjesečnom ratu s Izraelom.

Napad na dvije regionalne prijestolnice i ciljanje dvojice visokih čelnika “osovine otpora” – regionalne mreže oružanih grupa koje se suprotstavljaju izraelsko-američkoj hegemoniji u regiji – je “eskalacija koja može proširiti ovaj rat na više frontova”, rekla je Negar Mortazavi, stručnjakinja za Iran i viši saradnik u Centru za međunarodnu politiku.

Ali ne mislim da Iran želi veliku eskalaciju. Oni su to izbjegli još u aprilu kada su vidjeli da izraelski napad na njihov konzulat u Siriji prelazi crvenu liniju – a Iran je uzvratio, ali na način koji je minimizirao posljedice (njihovog napada) kako bi izbjegao veliku eskalaciju”, rekla je ona za Al Jazeeru.

Očekujem sličnu situaciju i ovaj put”, dodala je.

Mortazavi je mislila na iranski napad u aprilu kada je ta zemlja ispalila salvu projektila i dronova na Izrael kao odgovor na zračni napad na zgradu iranskog konzulata u Siriji, u kojem je ubijeno sedam ljudi, uključujući dva iranska generala. Iranske vlasti su za napad okrivile Izrael. Iranski zvaničnici su također više puta rekli da su regionalne države dobile upozorenje 72 sata prije nego što je napad pokrenut na Izrael.

Šta je sa sporazumom o prekidu vatre u Gazi?

Ubistvo Haniyeha, ključnog sagovornika Izraela u pregovorima o okončanju rata u Gazi, moglo bi ili sabotirati ili ubrzati mirovni sporazum, kažu analitičari.

Izraelski razorni rat u Gazi ubio je skoro 40.000 ljudi, raselio skoro cijelo stanovništvo od 2,3 miliona ljudi i doveo do teške gladi u enklavi. Rat je počeo kao odgovor na napad Hamasa na izraelske zajednice i vojne ispostave 7. oktobra, u kojem je ubijeno 1.139 ljudi, a oko 250 zarobljeno.

Tokom posljednjih nekoliko mjeseci, Hamas i Izrael bili su uključeni u pregovore o prekidu vatre s ciljem okončanja ubijanja u Gazi i oslobađanja izraelskih zarobljenika u zamjenu za hiljade palestinskih zatvorenika, koji se navodno suočavaju sa zlostavljanjem u izraelskim zatvorima.

Međutim, kritičari i stručnjaci tvrde da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu često potkopavao pregovore o prekidu vatre.

Optužuju Netanyahua, čija je popularnost na historijski niskom nivou, da ne želi prekinuti rat iz straha da bi to moglo urušiti njegovu krajnje desničarsku koalicionu vladu i pokrenuti prijevremene izbore.

Ali Mairav ​​Zonszein, stručnjakinja za Izrael i Palestinu za Međunarodnu kriznu grupu, vjeruje da bi Netanyahu mogao pokušati da promoviše ubistvo Haniyeha kao “pobjedu” Izraela, što bi za njega učinilo politički izvodljivijim da pristane na prekid vatre.

Ono što je kontraintuitivno je da neki izraelski zvaničnici mogu reći da nas ovaj (atentat) približava primirju, jer sada imamo narativ pobjede“, rekla je Zonszein.

Azmi Keshawi, istraživač Krizne grupe i stručnjak za Hamas, vjeruje da bi Izrael uskoro mogao pristati na dogovor ako bude u stanju da iskoristi zamah od ubistva Haniyeha.

Mnogi Izraelci pozivaju na prekid vatre kako bi se vratili zarobljenici iz Gaze i ublažio pritisak na izraelsku vojsku kojoj ponestaje opreme, municije i rezervista koji sve više odbijaju da se jave na dužnost.

Keshawi je dodao da bi Izrael, ako bude odugovlačio s pregovorima, mogao da se suoči sa situacijom da je Haniyehov zamjenik manje spreman za kompromis.

Haniyeh se nije smatrao tvrdolinijašem. On je bio čovjek koji je ujedininjavao i bio je spreman na kompromis. Sada, s njegovim odsustvom, Izrael će možda morati da se suoči sa tvrdolinijaškom osobom iz vrha Hamasa”, rekao je za Al Jazeeru.

Ako Izrael i SAD budu pametni, onda će iskoristiti ovu pobjedničku sliku koju su priželjkivali kako bi izašli iz Gaze“, dodao je.

Američka podrška Izraelu “jedan od glavnih faktora”

Napad pod vodstvom Hamasa 7. oktobra Izraelci i stručnjaci za sigurnost vidjeli su kao veliki neuspjeh izraelske obavještajne službe. Međutim, ubistvo Haniyeha pomoglo je u tome da se mnogim Izraelcima vrati povjerenje u njihov sigurnosni i obavještajni sistem, rekao je analitičar Ori Goldberg

On je rekao da je ovaj napad “udahnuo novi život visokom ogranku izraelske vojske”.

Oni kažu: ‘mi još uvijek možemo raditi stvari i nismo tako nesposobni kao što se činilo’”, rekao je Goldberg za Al Jazeeru.

Međutim, istakao je da je ubistvo Haniyeha u Teheranu veliki udarac za Iran, što se “ne može zanemariti”.

Imad Salamey, politikolog i naučnik na Libanonsko-američkom univerzitetu, vjeruje da će se Iran i oružane grupe povezane s tom zemljom osjećati primorani da odgovore, što je procjena koju su dali i brojni drugi analitičari.

(Izraelski napad) mogao bi izazvati koordiniranu odmazdu iranskih zastupnika u Libanu, Jemenu i Iraku, koristeći sofisticiranije i smrtonosnije oružje. Međutim, Iran će vjerovatno favorizirati sukob niskog intenziteta, s ciljem da uvuče Izrael u produženi, skupi rat iscrpljivanja”, rekao je on.

Omar Rahman, stručnjak za Izrael i Palestinu za Bliskoistočno vijeće za vanjske odnose u Dohi, rekao je da Sjedinjene Američke Države snose najveću odgovornost što su dozvolile Izraelu da potencijalno poremeti pregovore o prekidu vatre u Gazi i izazove regionalnu eskalaciju.

Zbog bezuvjetne podrške SAD-a, Izrael se osjeća ovlaštenim da djeluje kako smatra prikladnim”, rekao je on, navodeći da su posljednja manifestacija toga bili nedavni događaji u Bejrutu i Teheranu.

Američka podrška (Izraelu) jedan je od glavnih faktora iza svega što se dogodilo od 7. oktobra, a iz toga proizilazi i opasnost od regionalnog rata”, rekao je on.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!