Kako je jedan od najomraženijih predsjednika SAD spasio preko 20 miliona života

Svijet 22. mar 202318:02 0 komentara
SAUL LOEB / AFP

Poznat po izjavi "ili ste na našoj ili na strani terorista“ i užasnom ratu u Iraku, bivši američki predsjednik George W. Bush je takođe zaslužan za spašavanje preko 20 miliona života širom Afrike.

Tokom izborne kampanje 2000. godine za predsjednika SAD-a, George W. Bush se trudio da ostvari poseban odnos sa evangelistima širom Amerike jer je smatrao da je njihova podrška ne samo na dan izbora već i tokom predsjedničkog mandata od krucijalne važnosti za njegov uspjeh. Ispostavit će se da će ta vjerska zajednica biti presudna i za predsjedničku odluku koja će promijeniti svijet na bolje.

Među evangelistima koji su stali uz Busha bio je i pokojni novinar Michael Gerson čiji je posao bio pisanje govora za predsjednika. Jedong dana u 2003. Gerson je predstavio inicijativu predsjedniku Bushu kao nešto što je ispravno i nužno. Radilo se o planu borbe protiv HIV/AIDS-a koji će kasnije biti pretočen u tzv. PEPFAR.

PEPFAR

Historija rijetko nudi prilike poput ove da učinimo toliko dobroga za toliko mnogo ljudi. Večeras predlažem urgentni plan za borbu protiv AIDS-a. Bit će to djelo milosrđa koje prevazilazi sve međunarodne napore da se pomogne narodu Afrike,” izjavio je Bush predstavljajući PEPFAR – Predsjednikov urgentni plan za borbu protiv AIDS-a (eng. President’s Emergency Plan for AIDS Relief – PEPFAR).

Cilj PEPFAR-a je prevencija zaraze HIV-om, uključujući zarazu novorođenčadi na način da čini neophodne lijekove lako dostupnim svima.

Program je toliko uspješan da su se smrtni slučajevi drastično smanjili. Procjene govore da se generalno smrtnost na afričkom kontinentu smanjila za 20 posto, a da ovaj broj raste i do 27% u zemljama koje su učinile program dostupnim široj populaciji u kojima humanitarne organizacije odgovorne za sprovođenje programa mogu funkcionisati neometano.

Prema podacima američkog State Departmenta, do 2021. ukupno je rođeno 2,8 miliona beba bez HIV-a a čije majke su bile zaražene tim virusom.

Uprkos nemjerljivoj tugi izazvanoj ratom u Iraku, svaki sljedeći predsjednik koji je izabran na tu funkciju hvalio je uspjeh Bushovog programa. Do danas je preko 110 milijardi američkih dolara utrošeno na ovaj program i na tome se neće stati, budući da ima podršku kako iz Republikanske tako i iz Demokratske stranke.

Očaj prije PEPFAR-a

Dr. Wafaa El-Sadr, epidemiolog i specijalista za zarazne bolesti, osnivač je i direktor ICAP globalnog zdravstvenog centra sa Univerziteta Columbia izjavila je za NBC news kako je vrijeme prije PEPFAR-a bilo očajno.

Sjećam se vremena prije PEPFAR-a, dok sam hodala bolničkim odjeljenjima u zemljama južne Afrike. Bilo je očajno,” rekla je.

U nekim afričkim državama je početkom 2000-ih, čak trećina odraslih bila zaražena HIV-om, kazala je.

Do kraja 2002. godine, samo 50.000 ljudi od više od 4 miliona zaraženih koji su se kvalifikovali za liječenje u sub-saharskom regionu Afrike primilo je antiretrovirusne lijekove. Tada je navedena regija imala skoro 30 miliona zaraženih, a samo 4 miliona njih su ušli u uži krug odabira za liječenje.

Globalni zdravstveni stručnjaci tvrde da je ključ uspjeha PEPFAR programa bilo stvaranje zdravstvene infrastrukture širom sub-saharske Afrike, uključujući uspostavljanje preko 3.000 laboratorija za testiranje, obuku 340.000 zdravstvenih radnika i razvoj širokog sistema za praćenje epidemije — a što se pokazalo ključnim u pomoći regionu da prebrodi i pandemiju Covida.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!