Plaćenička grupa Wagner i njen lider oligarh Jevgenij Prigožin navodno su zaradili stotine miliona dolara putem ugovora sa ruskom vladom, iskorišćavajući prirodne resurse drugih država i podržavajući nestabilne režime, prenosi Forbes.
Grupa Wagner je ponudila bezbjednosne usluge brojnim slabim i ratom razorenim afričkim i bliskoistočnim zemljama, a kompanije koje su navodno povezane sa Prigožinom generisale su 250 miliona dolara od prirodnih resursa u tim zemljama, četiri godine prije ruske invazije na Ukrajinu, navodi se u istrazi Financial Times.
Sirija
Wagner je navodno pomogao savezniku Rusije i predsjedniku Sirije Bašaru el Asadu u borbi protiv pobunjeničkih grupa i Islamske države, a naftnim kompanijama povezanim sa Prigožinom, poput Evro Polisa, ponuđeno je smanjenje od 25 odsto zarade od naftnih i gasnih polja koje je grupa oslobodila od pripadnika Islamske države (ili ISIS-a), saopštili su Associated press i Ministarstvo finansija SAD 2018.
Evro Polis je samo u 2020. ostvario 134 miliona dolara bruto prodaje i 90 miliona dolara profita od ponovnog preuzimanja naftnih polja od ISIS-a tokom građanskog rata u Siriji, utvrdio je Financial Times, uprkos tome što je kompanija godinama ranije bila sankcionisana od strane SAD, piše Forbes.
Centralnoafrička Republika
U zamjenu za obezbjeđenje plaćenika koji će podržavati vladu i zaustaviti državni udar protiv autokratskog lidera zemlje, kompanije povezane sa Vagnerom navodno održavaju značajnu kontrolu nad iskopavanjem zlata i dijamanata u zemlji, kao i nad pravima na šumarstvo.
Iako se procjene razlikuju, prihod u Centralnoafričkoj Republici je veliki: diplomatska depeša koju je Politico dobio ranije ove godine sugeriše da bi Wagnerov profit od rudarstva mogao da bude blizu milijardu dolara, dok CBS procenjuje da su preduzeća u šumarstvu povezana sa Wagnerom donela skoro milijardu dolara prihoda, te da bi jedan rudnik mogao da generiše do 2,7 milijardi dolara.
„Rusi kontrolišu sve. Oni su arogantni i nasilni. Кada dođu na sastanak, čak ni ne sjednu”, rekao je Abdul Aziz Sali, rudarski ekonomista iz Centralnoafričke Republike, za NweYork Times krajem prošle godine.
Sudan
Prigožin vodi slične poduhvate usmjerene na prava na iskopavanje zlata preko kompanije koju navodno kontroliše pod nazivom M Invesr. U jednom trenutku, pod bivšim diktatorom Omarom al-Baširom, sudanska vlada se odrekla prava da poseduje 30 odsto podružnice M Investa, navodi se u izveštaju globalne mreže istaživačkih novinara OCCRP.
Iako al-Bašir više nije na vlasti, podružnica Prigožinove M Invest-a i dalje vodi sudansku fabriku za preradu zlata, izvestio je NewYork Times, a ruske grupe su odgovorne za najveći dio krijumčarskog tržišta putem kog je odnijeto čak 1,9 milijardi dolara vrijedno zlato iz Sudana 2021. godine, izvijestio je CNN.
Inače, Prigožin negira veze sa ovom rudarskom kompanijom.
Rusija
Prigožin je započeo u ugostiteljskoj industriji svoje zemlje, tako da pored ugovora sa stranim plaćenicima i prava na minerale, entiteti povezani sa Prigožinom uzimaju novac od „naduvanih ugovora ruske vlade“, navodi se u nedavnom izvještaju vlade Velike Britanije.
Кompanije koje vodi Prigožin dobile su najmanje tri milijarde dolara od 2011. do 2019. godine u ugovorima ruske vlade u kojima je pisalo da su namijenjene za ugostiteljstvo, izvještava Current Time, novinska kuća koju podržava vlada SAD.
Viktorija Nuland, američki državni podsekretar za politička pitanja, rekla je Кongresu ranije ove godine da rudarenje zlata u zemljama poput Centralnoafričke Republike i Malija „direktno finansira borbu u kojoj [borci Wagnerove grupe] učestvuju u Ukrajini“.
SAD: Wagner želi da pristupi libijskoj nafti
Zbog snažnog uticaja Vagner grupe na brojne zemlje bogate resursima, američka vlada je zabrinuta zbog potencijalnih budućih zadiranja. Wall Street Journal je izvijestio da su SAD posebno zabrinute jer „Wagner pokušava da pristupi libijskoj nafti“ pošto je grupa i dalje aktivna u ovoj zemlji, a dokumenti američke vlade koji su procurili pokazuju da je Wagner zainteresovan za sklapanje ugovora sa vladom Haitija kako bi se suzbila bande.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!