Pronađeno “supergigantsko” nalazište zlata, tvrde da je najveće ikada otkriveno

Svijet 18. dec 202416:33 0 komentara
supergigantsko_nalaziste_zlata
Supergigantsko nalazište zlaza u Kini

Nedavno otkriće skrenulo je pažnju na ležište koje sadrži oko 1.000 metričkih tona visokokvalitetne rude zlata. Ako se na kraju pokaže istinitim, ovo ogromno otkriće učinilo bi ga najvećim nalazištem zlata na Zemlji.

Vijest je odjeknula širom svijeta, s obzirom na to da bi takvo otkriće moglo utjecati na globalna tržišta, lokalne ekonomije i dugoročne strategije rudarstva.

Nalazište se nalazi u regionu Kine poznatom po rudnom bogatstvu, ali se sada pokazalo da je daleko bogatije nego što je iko ranije pretpostavio.

U ranim ispitivanjima, čini se da ispunjava kriterijume onoga što stručnjaci nazivaju „supergigantskim“ depozitom, termin koji se koristi kada se resursi zlata ne mjere u milionima, već potencijalno milijardama unci, nadmašujući čak i dobro poznate rezerve širom svijeta.

Prospektor iz Biroa Chen Rulin iz Geološkog biroa provincije Hunan bio je blisko uključen u ispitivanje lokacije.

Šta ležište zlata čini “supergigantskim”

Ne zaslužuju sva nalazišta zlata titulu supergiganta. Ležišta te veličine predstavljaju prirodne kolekcije zlata koje su nastale pod posebnim uslovima .

Takvi uslovi mogu dovesti do koncentracija koje premašuju one u tipičnim rudnicima, koji obično sadrže mnogo manje unci.

Novoidentifikovani kineski rezervoar procjenjuje se na približno 600 milijardi juana, ili 83 milijarde američkih dolara.

Već se povlače poređenja sa drugim dobro poznatim nalazištima, koja premašuju čak 900 metričkih tona za koje se vjeruje da se nalaze u južnoafričkom rudniku South Deep , nalazištu koje se dugo slavilo zbog svog bogatstva.

Mreža skrivenih vena

Geološki biro provincije Hunan potvrdio je da je otkriveno 40 zlatnih vena koje se protežu na dubini od oko 2 kilometra ispod površine.

Svaka od ovih vena je poput tanke niti blaga koja se vijuga kroz slojeve drevnih stijena. Prethodno se smatralo da ovih 40 zlatnih žila na polju zlata Wangu sadrži oko 300 metričkih tona zlata.

Trodimenzionalno modeliranje sugerira da bi ih moglo biti još više skriveno ispod, na dubini od oko 3 kilometra, nagoveštavajući mogućnost da se novootkriveno bogatstvo proteže dalje od početnih istraživanja.

Mnoga izbušena jezgra stijena pokazala su vidljivo zlato, kaže istraživač iz biroa Chen Rulin.

Kvalitet i bogatstvo rude

Svaka metrička tona iskopane rude iz ovog područja mogla bi sadržavati čak 138 grama  zlata .

Stručnjaci rudu iz podzemnih rudnika smatraju visokokvalitetnom ako sadrži više od 8 grama, tako da je ovo ozbiljan uzlet iznad uobičajenih nalazišta.

Kina je već preuzela vodeću ulogu na tržištu zlata, održavajući rezerve veće od 2.000 tona ranije 2024.

Kineskim rudarima uspjeh nije stran, jer doprinose oko 10 posto globalne proizvodnje. Vijest o ovom otkriću dodatno je potaknula rast cijena zlata, što je doprinijelo rastu potražnje širom svijeta.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!