Australija, Sjedinjene Američke Države i 13 drugih zemalja kritikovale su Kinu jučer u Ujedinjenim narodima zbog navodnih kršenja ljudskih prava u Xinjiangu i Tibetu, što je navelo Kinu da ih osudi zbog ignoriranja "pakla" u Pojasu Gaze, javlja Reuters.
Sukobi oko postupanja Kine prema Ujgurima i drugim muslimanima postali su uobičajena pojava i u Ujedinjenim nacijama u New Yorku i u Vijeću UN-a za ljudska prava u Ženevi.
U izvještaju UN-a objavljenom prije dvije godine navodi se da kinesko “arbitrarno i diskriminatorno zatvaranje” Ujgura i drugih muslimana u njenoj regiji Xinjiang može predstavljati zločin protiv čovječnosti. U njemu se navodi da su počinjena “ozbiljna kršenja ljudskih prava”.
“Pozivamo Kinu da se pridržava međunarodnih obaveza vezanih za ljudska prava koje je dobrovoljno preuzela i da provede sve preporuke UN-a“, rekao je ambasador Australije u UN-u James Larsen Komitetu za ljudska prava Generalne skupštine UN-a.
“Ovo uključuje oslobađanje svih pojedinaca proizvoljno pritvorenih u Xinjiangu i Tibetu i hitno razjašnjavanje sudbine i gdje se nalaze nestali članovi porodice“, rekao je Larsen.
Govorio je u ime Australije, Sjedinjenih Država, Kanade, Danske, Finske, Francuske, Njemačke, Islanda, Japana, Litvanije, Holandije, Novog Zelanda, Norveške, Švedske i Velike Britanije.
Peking je dugo negirao sve optužbe o zlostavljanju Ujgura. Kineski ambasador u UN-u Fu Cong optužio je grupu zapadnih država da pribjegavaju “lažima kako bi izazvale sukobe”.
“Situacija s ljudskim pravima koja bi ove godine trebala privući najveću pažnju na komitetu je nesumnjivo situacija u Gazi. Australija i SAD su, pored nekoliko drugih, umanjile ovaj pakao, dok su napadale i iznijeli klevete protiv mirnog i spokojnog Xinjianga“, rekao je on.
“Najveća laž”
Fu je rekao da, ako broj poginulih u Gazi nije dovoljan da “probudi savjest nekoliko zapadnih zemalja“… onda “njihova takozvana zaštita ljudskih prava muslimana nije ništa drugo nego najveća laž“.
Nezavisni stručnjaci UN-a za ljudska prava kritikovali su prošlog mjeseca uglavnom zapadne države zbog podrške Izraelu uprkos njegovim akcijama u Gazi.
Predstavljajući američko saopštenje komitetu, zamjenica američkog ambasadora Lisa Carty rekla je da Washington poziva na hitan prekid vatre u Gazi, trenutno oslobađanje talaca koje drži Hamas i da Izrael dozvoli više pomoći u enklavi.
“Nastavljamo da osuđujemo tekuće zločine u Xinjiangu, represiju nad Tibetancima, razbijanje demokratskih institucija Hong Konga i korištenje transnacionalne represije da bi se ućutkali oni u inostranstvu“, rekla je Carty.
Pakistanski ambasador u UN-u Munir Akram pročitao je izjavu Komitetu u ime 80 zemalja u kojoj se navodi da su bilo kakva pitanja u vezi sa Xinjiangom, Hong Kongom i Tibetom interna pitanja Kine. Grupa je također navela da se protivi politizaciji ljudskih prava i dvostrukim standardima.
“Nijedna zemlja nema savršenu prošlost po pitanju ljudskih prava. Ali nijedna zemlja nije iznad toga da se pošteno ispita koliko se ona drži svojih obaveza vezanih za ljudska prava. Na svima nama je da ne potkopavamo međunarodne obaveze u pogledu ljudskih prava koje nam svima donose korist i za koje su sve države odgovorne“, rekao je predstavnik Australije Larsen.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!