Korupcijska istraga i borba za vlast: Netanyahu u ratu protiv pravosuđa

Svijet 02. dec 202411:07 0 komentara
ABIR SULTAN/Pool via REUTERS

Raste pritisak na izraelskog premijera. Protiv njega se vodi sudski postupak zbog sumnje u korupciju i zloupotrebu položaja. Osim toga, protiv njega se vodi i istraga zbog sumnje u odavanje državnih tajni.

Benjamin Netanyahu je premijer u ratu. Kada on posebno želi naglasiti koliko je velika prijetnja kojoj je Izrael trenutno izložen, onda on govori o “ratu na sedam fronti”. O ratu koji vodi on, šef izraelske vlade. I dodaje da je on jedini koji može zaštititi svoju zemlju.

Umjesto sedam fronti, posmatrači u međuvremenu sve češće govore i novoj, osmoj fronti. Premijer Izraela se naime bori protiv jedne od najvažnijih institucija u zemlju – protiv pravosuđa. Radi se o sudskom postupku u okviru kojeg se Netanyahua tereti za korupciju i zloupotrebu službenog položaja u više slučajeva, prenosi Deutsche Welle.

Osim toga radi se i o istrazi koju vodi izraelska tajna služba Shin Bet, koja u neposrednom okruženju premijera Netanyahua traži moguće dokaze za odavanje državnih tajni. Kako se sumnja, neki suradnici su distribuirali strogo povjerljive informacije kako bi utjecali na javno mnijenje. Možda su to činili čak i uz znanje samog premijera, nagađa se.

Netanyahu je na Facebooku objavio jednu video-poruku koncem novembra, kojom se oštrim riječima brani od tih prigovora: “Ovaj lov na vještice ne cilja na mene kao premijera”, rekao je on i dodao: “On cilja na vas, protiv naroda koji me je birao, i mog liderstva, kako bih pobijedio naše neprijatelje.”

Posmatrači: Rat protiv demokratije

Netanyahuov rat protiv izraelskih institucija kritični posmatrači poput Matana Hodorova smatraju de facto ratom protiv Izraela kao demokratske države.

“Ja stvarno mislim da je to osma fronta. Kada se usred rata čelnici sigurnosnog aparata i pravni savjetnici, koji bi zapravo trebali braniti zemlju pred međunarodnim sudovima, moraju pozabaviti i premijerom, koji istovremeno pokušava da ih smijeni s njihovih dužnosti, odnosno koji poput kakvog autokratskog vladara pokušava zavladati institucijama koje bi ga ga ustvari trebale kontrolirati, to je onda osma fronta protiv izraelske demokratije”, rekao je Hodorov na TV-postaji Channel 13.

Netanyahu je prvi izraelski premijer protiv kojeg je već tokom mandata podignuta optužnica. On je zapravo ove sedmice trebao svjedočiti pred sudom. Tri ročišta sedmično, svako ročište po više od šest sati. No, sudski termini su ponovno odgođeni na nekoliko dana. U Izraelu se mnogi pitaju: može li premijer, s obzirom na taj sudski postupak, uopće obnašati svoju dužnost?

Ministar kritizira izraelsko pravosuđe

Sve to je za premijerove bliske suradnike dovoljno dobar razlog da pod znak pitanja stave izraelsko pravosuđe.

“Ja se ne brinem oko moguće nesposobnosti za obnašanje dužnosti”, rekao je ministar komunikacije Shlomo Karhi

On smatra da to ionako nije realistično.

“Ne postoji demokratska zemlja u kojoj bi neki državni službenik proglasio premijera nesposobnim za obnašanje dužnosti samo zato što mu se ne sviđa kako on radi svoj posao. To nije demokratija. Pa nismo došli na rub pravosudnog puča”, rekao je ministar.

Karhi smatra da sud nema ovlasti po tom pitanju. Jedini koji imaju ovlasti da maknu premijera s njegove dužnosti su ili parlamentarni zastupnici ili narod na biralištima, naglasio je ministar komunikacija.

Već i prije 7. oktobra su Netanyahu i njegovi ekstremno desni, odnosno ultra religiozni koalicijski partneri pokušali povećati utjecaj vlade na pravosuđe – primjerice imenovanjem sutkinja i sudaca. Mnogi građani to smatraju opasnošću za vladavinu prava. Sedmicama su stotine hiljada ljudi protestovali na ulicama zbog planirane reforme pravosuđa.

Kakvu ulogu igra tajna služba?

Netanyahu u međuvremenu kritizira i druge institucije poput domaće tajne službe Shin Bet. I to zato što ona vodi istragu protiv premijera.

“Za Netanyahua je domaća tajna služba prava opasnost”, kaže bivši šef Shin Beta, Ami Ayalon te dodaje: “To je jedina organizacija koju se mora uništiti ako premijer doista želi etablirati autoritarni sistem i uništiti demokratiju.”

Shin Bet je naime jedina organizacija koja po definiciji svoje nadležnosti ima zadaću da brani demokratiju i njene institucije, pojasnio je Ayalon.

“To znači da bi mu svaki sigurnosni dužnosnik rekao da je on tu kako bi služio kraljevstvu, a ne kralju”, dodao je.

Netanyahu kaže da zemlja mora biti jedinstvena: “Građani Izraela, mi se borimo na sedam fronti i mi se borimo i na ovoj fronti.” I dodaje: “Na kraju će pobijediti istina. Ne popuštajte teroru, ne gubite nadu.”

Netanyahu se očito u ovom trenutku ne mora bojati velikih, masovnih protesta protiv njega i njegove vlade. Za to mnogim Izraelcima nakon 14 mjeseci rata jednostavno nedostaje snage.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!