Kurdske frakcije u Siriji suočavaju se s ozbiljnim izazovima dok pokušavaju očuvati političke dobitke ostvarene tokom 13 godina rata. Nakon svrgavanja Bashara al-Assada 8. decembra i nakon što je grupa Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koja uživa bliske veze s Turskom, preuzela Damask, ravnoteža moći u zemlji značajno se promijenila na štetu Kurda.
Kurdi, kao dio etničke grupe koja nema vlastitu državu a koja se proteže kroz Siriju, Irak, Iran, Tursku i Armeniju, bili su među rijetkim dobitnicima sirijskog sukoba. Kontrolisali su gotovo četvrtinu zemlje i predvodili Sirijske demokratske snage (SDF), ključnog saveznika SAD-a u borbi protiv Islamske države. Međutim, trenutne promjene ugrožavaju njihovu poziciju.
Turska, koja kurdske frakcije smatra prijetnjom nacionalnoj sigurnosti zbog njihovih veza s Kurdistanskom radničkom partijom (PKK), intenzivirala je vojnu kampanju protiv SDF-a nakon Assadovog svrgavanja. Turske snage i grupe poznate kao Sirijska nacionalna armija (SNA) preuzele su kontrolu nad gradom Manbij 9. decembra, a sukobi u sjevernoj Siriji i dalje traju. Ankara insistira da se svi elementi PKK-a i YPG-a povuku iz Sirije, a turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio je kako očekuje da strane sile prestanu podržavati kurdske borce.
Ahmed al-Sharaa, vođa HTS-a i novi de facto lider Sirije, naglasio je kako njegova administracija želi ujediniti Siriju pod centralnom vlašću. On je priznao zabrinutost Turske zbog prisutnosti nesirijskih kurdskih boraca i izjavio kako Sirija ne smije predstavljati prijetnju za susjedne zemlje. Sharaa je također izjavio kako “oružje mora biti u rukama države” te signalizirao spremnost za pregovore s Kurdima o mirnom rješenju.
Fanar al-Kait, visoki zvaničnik kurdske administracije, kazao je da svrgavanje Assada, čija je nacionalistička Baath partija decenijama ugnjetavala Kurde, otvara mogućnost za ujedinjenje Sirije. Međutim, naglasio je kako Ankara pokazuje “vrlo loše namjere” prema kurdskim teritorijama, što bi moglo izazvati nove sukobe. Kait je istakao kako Kurdi ostaju posvećeni ideji demokratske i decentralizovane Sirije, gdje bi svi građani bili ravnopravno zastupljeni.
SDF-ov komandant Mazloum Abdi izjavio je kako su uspostavljeni kontakti s HTS-om kako bi se izbjegli sukobi, ali je upozorio da Turska pokušava stvoriti razdor između Damaska i kurdske administracije. Abdi je prvi put priznao prisustvo PKK boraca u Siriji, kazavši kako su oni pomagali u borbi protiv Islamske države, ali da bi se povukli u slučaju dogovorenog primirja s Turskom.
Američki zvaničnici posreduju u primirju između SDF-a i turski podržanih snaga, ali kurdski lideri tvrde kako Ankara ne poštuje dogovor. Washington nastavlja podržavati SDF kao ključnog saveznika u borbi protiv Islamske države, ali dolazak nove administracije Donalda Trumpa izaziva neizvjesnost. Trump je tokom prethodnog mandata pokušao povući američke trupe iz Sirije, ali je naišao na pritisak saveznika.
Ilham Ahmed, visoka kurdska zvaničnica, u pismu Trumpu upozorila je kako Turska planira invaziju na sjeveroistok Sirije te da takav potez prijeti destabilizaciji regije. Ahmed je zatražila od Trumpa da spriječi “katastrofu” i zaštiti stabilnost u regiji.
Unatoč izazovima, SDF nastavlja uživati podršku međunarodnih partnera, uključujući SAD. Abdi je izjavio kako je ovo prilika za Kurde da učestvuju u novoj političkoj fazi u Siriji, ali i naglasio kako je potrebno dogovoriti potpuni prekid sukoba. Kurdski lideri ostaju optimistični da će uspjeti zaštititi svoja dostignuća i osigurati stabilnu budućnost za svoje zajednice, prenosi Reuters.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!