Ljeto i sankcije – u koje zemlje Rusi putuju na godišnji odmor

Svijet 07. aug 202319:27 0 komentara
Anadolija

Čak i dok rat bjesni u Ukrajini, stotine hiljada Rusa su u potrazi za popularnim destinacijama za ljetni odmor. Kako sve slabija rublja i sve veći ekonomski problemi znače da će mnoge porodice provoditi ljetne mjesece u svojim vikendicama ili na odmoru u Rusiji, oni s dovoljno gotovine za putovanje ne razmišljaju mnogo i pakuju kofere na sunčana mjesta širom Europe i Azije. Ipak, ne svugdje kuda bi htjeli.

Kako piše Politico, postoje zemlje koje su još uvijek spremne uzeti ruski novac, ali i to može imati svoju cijenu, a politika prihvatanja desetaka hiljada turista iz izopćene države već stvara probleme u raju za neka popularna odredišta.

Uzimajući u obzir sankcije, prvenstveno one koje se odnose na zabranu letova iz Rusije, ne postoji mnogo opcija. Ovo je šest najpopularnijih mjesta na kojima Rusi provode odmor:

Turska

Kao što se često kaže, Turska je država koja se proteže između Istoka i Zapada, a taj stari klišej dobio je novo značenje od početka rata u Ukrajini, kada je država članica NATO-a ponudila podršku Kijevu, dok je u isto vrijeme odbila nametnuti sankcije Moskvi.

Kao rezultat toga, Ankara je doživjela prijeko potrebnu poplavu strane gotovine u zemlju budući da Rusi žele preseliti svoju imovinu u inostranstvo. To je također jedno od rijetkih europskih odredišta za koje nisu zabranjeni letovi iz Rusije: dok je nebo u EU zatvoreno, turski operateri nude letove iz Moskve do sunčanih odredišta poput Antalije i Bodruma za samo 130 eura.

U prvoj polovici godine prihodi Turske od turizma porasli su za više od četvrtine, dosegnuvši 21,7 milijardi dolara, pokazuju statistike objavljene ove sedmice, a očekuje se da će čak 7 miliona Rusa posjetiti zemlju ove godine.

Neki su čak odlučili ostati – čak 145.000 Rusa trenutno ima boravišnu dozvolu. No dok su pobjegli od političke nestabilnosti i rizika od regrutacije, svoju novu domovinu dijele s desecima hiljada Ukrajinaca koji su pobjegli od ruskog rata.

Gruzija

Zemlja Južnog Kavkaza ima gotovo mitski status u glavama Rusa – a njezina reputacija da ima jednu od najljepših priroda, najbolju hranu i najveće gostoprimstvo u bivšem Sovjetskom Savezu učinila ju je odredištem za turiste srednje klase, koji hrle na crnomorske plaže i snježne planine ili traže relaksaciju u modernom Tbilisiju.

Samo u 2022. više od 1,1 miliona Rusa posjetilo je Gruziju, u odnosu na samo 200 hiljada godinu prije. Taj je broj u porastu nakon što je Moskva u maju ublažila pravila zabrane direktnih letova.

Pod vladajućom strankom Gruzijski san, Tbilisi je od početka rata težio bližim odnosima s Kremljom i ciljao na profit baziran na želji za putovanjima. Ali mnogi lokalci su manje sigurni.

U anketi provedenoj u martu, samo 4 posto od 1500 ispitanika reklo je da su Rusi dobrodošli u Gruziju, dok je četvrtina izjavila da su Rusi tolerirani zbog novca koji potroše kada su u posjeti. Više od jednog od tri inzistiralo je na tome da ruskim posjetiteljima treba zabraniti ulaz sve dok se Moskva ne odrekne kontrole nad okupiranim regijama Abhazijom i Južnom Osetijom — koje čine oko petinu teritorija Gruzije.

Napetosti su u porastu, a lokalni gruzijski i ukrajinski aktivisti tokom vikenda organiziraju proteste protiv pristajanja ruskih kruzera u lučkom gradu Batumi. Isječci koje su podijelili lokalni mediji prikazuju ruske turiste kako brane ruski rat protiv Gruzije 2008. i rugaju se demonstrantima sa svojih balkona.

Thailand – REUTERS/Athit Perawongmetha

Tajland

Ne radi se samo o blještavim luksuznim odmaralištima i zabavama na plažama. Za Ruse, privlačnost putovanja u Tajland ima mnogo veze s mjesecom putovanja bez viza koji im je odobren.

Broj Rusa koji posjećuju Tajland porastao je za više od 1000 posto tokom prošle godine, prema izvještaj Bloomberga. Službena statistika pokazuje da je 791.574 Rusa putovalo u zemlju samo u prvoj polovici ove godine.

Grad zabave Phuket doživio je poseban priliv, s gotovo polovicu svih vila koje su tamo prodane od januara kupili su Rusi – ili kao kuće za odmor ili kao mjesta za zabavu gdje mogu čekati kraj rata.

Taj porast turizma dolazi jer Moskva također nastoji uspostaviti bliže veze s kraljevstvom. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov — jedan od najpredanijih zagovornika rata u Ukrajini — doletio je u Bangkok u julu kako bi pozdravio “važnost jačanja suradnje u trgovini i ulaganjima”.

Dubai (Shutterstock)

Ujedinjeni Arapski Emirati

Dubai nije za svačiji ukus. Ali igralište milijardera i njegove netaknute plaže postali su traženo odredište za mnoge bogate Ruse koji traže prijateljsku dobrodošlicu – i mjesto za trošenje ogromnih svota u raskošnim trgovačkim centrima.

Broj Rusa koji lete u ovu zaljevsku zemlju prošle je godine porastao za 63 posto, što ih čini drugim najvećim turističkim tržištem. U Ujedinjenim Arapskim Emiratima također je došlo do porasta broja ruskih iseljenika, koji su izjavili da se osjećaju opuštenije u pustinjskom gradu nego u zapadnim zemljama jer nema javnog iskazivanja podrške ratom razorenoj Ukrajini.

Do priliva dolazi u trenutku kada veze između Rusije i Ujedinjenih Arapskih Emirata također cvjetaju, pri čemu se ruske kompanije sele u tu zaljevsku zemlju, a Kremlj toj zemlji prodaje ogromne količine nafte po sniženim cijenama.

Ali analitičari upozoravaju da pritisak iz SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i EU sve više otežava Emiratima da profitiraju od izbjegavanja sankcija, što znači da bi ruski turisti mogli shvatiti da njihova dobrodošlica ne traje vječno.

Cipar

Otok Cipar dugo je poznat kao Moskva na Sredozemlju — posveta najvećem turističkom tržištu ove zemlje.

Odmori na tamošnjim plažama su sada uglavnom nedostižni za obične Ruse, nakon što je Cipar slijedio druge zemlje članice EU u zabrani komercijalnih letova iz Rusije i prošle godine uveo naknadu od 80 eura za vize. Ta je odluka, kažu zvaničnici, državu koštala 600 miliona eura prihoda.

No, za one koji mogu podmiriti troškove, letovi iz Rusije s kratkim zaustavljanjem u Istanbulu ili Erevanu koštaju oko 250 eura. Cipar je također bio jedan od najplodnijih izdavatelja takozvanih “zlatnih pasoša”, koje nude državljanstvo EU u zamjenu za samo 2,5 miliona eura ulaganja.

Iako ne postoje statistički podaci o tome koliko je Rusa iskoristilo shemu, zemlja je bila pod pritiskom da ukine putne isprave sankcioniranim oligarsima. Već je povučeno čak 222 pasoša, uključujući i one koje su pripadale nekolicini ruskih milijardera.

Pixabay.com/ Dimitris Vetsikas

Ukrajina

Za Ruse s redovitim poslovima i ograničenom količinom novca za trošenje u inostranstvu, seoske kuće i parkovi za odmor i dalje su najpopularnija opcija.

Do nedavno, mnogi od njih odlazili su na ukrajinski okupirani poluotok Krim. Kultno mjesto za odmor i odmor u sanatoriju još od vremena Sovjetskog Saveza, mnogi su Rusi kupili druge domove ili platili paket-aranžmane na obali Crnog mora u regiji otkako ju je Moskva nezakonito pripojila 2014. godine.

Sada, niz eksplozija u vojnim objektima i inzistiranje Kijeva da će se Krim vratiti pod njegovu kontrolu kada dobije rat zabrinuli su mnoge Ruse.

Budući da je zračni promet u blizini granice preusmjeren, jedna od rijetkih preostalih ruta do poluotoka je preko automobilskog i željezničkog mosta koji je otvorio predsjednik Vladimir Putin 2018. Taj su most više puta napadale ukrajinske snage koje su željele omesti ruske vojne konvoje.

Kao rezultat toga, kažu zvaničnici, hoteli su u prosjeku više od pola prazni – uprkos velikim promocijama i popustima. Lokalni vlasnici kažu da je situacija još gora nego što je vlada spremna priznati.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!