Ljetovanje iz noćne more: 60 eura za dvije kafe i vodu, dva eura dodatni tanjir

Lifestyle 22. aug 202309:21 2 komentara
Ilustracija

Odmor u Italiji može biti neprocjenjivo iskustvo za one koji su uživali u svemu što ova zemlja nudi, ali ljeto 2023. bit će upamćeno kao jedno od najskupljih u historiji nakon niza skandala s dizanjem cijena u kafićima i restoranima koji su podjednako pogodili strane turiste i Talijane, u toj mjeri da se lokalno stanovništvo "mahom" odlučuje za ljetovanje u susjednoj Albaniji i Crnoj Gori.

CNN donosi priču o iskustvu ljetovanja u ovoj europskoj zemlji koja obiluje popularnim destinacijama – od bajkovitog jezera Como i prijestolnice mode Milana na vrhu “čizme”, preko venecijanskih kanala, pa dalje prema jugu preko Rima i Vatikana sve do Napulja i Sicilije.

Međutim, ono što je iznenadilo kako stalne posjetitelje odredišta u Italiji tako i one koji zemlju posjećuju po prvi put su astronomske cijene, ali i naplaćivanje usluga koje u najmanju ruku možemo nazvati nelogičnim

Tako je jedan par na obalama jezera Como platio 2 eura da im se prereže sendvič sa šunkom na pola, a jedna mlada majka u rimskom primorskom gradu Ostia platila je 2 eura da joj se bočica za dijete zagrije u mikrovalnoj pećnici.

Dvoje turista platilo je 60 eura za dvije kafe i dvije male boce vode u hotelu Cervo na Sardiniji, a vlasnik je rekao za CNN da su cijene bile jasno navedene i da se naplaćuje uglavnom pogled na skupe jahte obližnjoj luci.

Turistima su naplaćivali i 2 eura za dodatni prazan tanjir u blizini Portofina u sjevernoj Italiji, i 10 centi za posip kakaa na cappuccinu u caffe baru Lake Como. Talijanski kafići rijetko koriste kakao na cappuccinu, pa su stoga opravdali naplatu.

Ove slučajeve, koje su lokalni mediji nazvali “ludim računima”, dokumentirala je grupa za zaštitu potrošača Consumerism No Profit, koja izvještava o nevjerovatnom porastu cijena od 130% u turističkim područjima Italije ovog ljeta.

Lake mete

Ali, ne dižu samo ugostitelji cijene. Visoke cijene goriva i energije učinile su ljeto izuzetno skupim.

Cijene su toliko izmakle kontroli—oko 240% više nego u drugim mediteranskim odredištima—da mnogi Talijani napuštaju svoja uobičajena lokalna mjesta za odmor u augustu, i odlaze u obalne zemlje poput Albanije i Crne Gore, koje baš i ne nude talijanski šarm ili kuhinju, ali su pristupačni.

Čak je i talijanska premijerka Giorgia Meloni ove godine bila na kratkom odmoru na plaži u Albaniji, potvrdio je njezin ured.

Grupacija Confcommercio predviđa da će samo 14 miliona Talijana otići na odmor kod kuće oko tradicionalnog Ferragosta ili odmora 15. augusta, što je oko 30% manje u odnosu na brojke prije Covida.

“Vrlo snažno povećanje cijena u sektorima zračnog prijevoza, smještaja i turističkih aranžmana duboko je promijenilo navike Talijana na odmoru”, rekao je Furio Truzzi iz grupe za zaštitu potrošača Assoutenti.

Truzzi je dodao da cijene neće spriječiti Talijane da odu na odmor, ali će utjecati na to koliko će dugo ostati.

“A paradoks je da će uprkos smanjenju dana odmora, potrošnja biti veća: ljetni praznici 2023. koštat će Talijane 1,2 milijarde eura više nego 2022., iako s manje noćenja izvan doma”, rekao je.

Strani turisti više su nego nadoknadili pad, a talijansko ministarstvo turizma predviđa da će 68 miliona turista posjetiti Italiju tokom ljeta, više od tri miliona više od brojki prije pandemije, što ih čini najlakšom metom za dizanje cijena.

Amerikanci i azijski turisti su ove godine dolazili masovno, saopštilo je talijansko ministarstvo turizma, zamjenjujući ruske turiste koji su više trošili i koji su obično trošili više i ostajali duže, ali koji su ove godine izostali zbog rata u Ukrajini.

“I Sharm el Sheik košta manje”

Pružatelji usluga koji prednjače u poskupljenju su objekti na plaži koji iznajmljuju ležaljke i suncobrane.

U Pugliji dnevni najam dviju ležaljki i jednog suncobrana tokom sedmice u prosjeku iznosi 50 eura, a vikendom gotovo duplo, ali sjevernije, cijena za sjedenje u prvom redu na prepunoj plaži može biti i trostruka, počevši od oko 150 eura dnevno tokom sedmice, posebno u ekskluzivnijim područjima kao što je Portofino—to jest ako mještani već nisu rezervirali kišobrane u prvom redu.

Sharm el Sheik košta manje, što je razlog zašto toliko Talijana odlazi u inostranstvo“, kaže Paolo Manca iz Federalberghija (Hotelska federacija).

Na pitanje koliko su platili dva Aperol Spritzza u kafiću na Piazzi Navona u središtu Rima, Amerikanci Betsy i James Cramer rekli su da im je bilo neugodno priznati koliko su platili. Ali znali su da bi platili više jer su sjedili na popularnom mjestu.

“Isplanirali smo ovo putovanje prije Covida i sanjali smo o njemu iako smo čitali naslove o visokim cijenama. Samo morate pročitati jelovnik i pitati ima li dodatnih troškova. A ako ih ima, onda morate ili otići ili jednostavno pojesti”, objašnjavaju za CNN.

Dok visoke cijene mogu utjecati na prosječnog turista, luksuzni turizam ove je godine porastao, prema talijanskom ministarstvu turizma, koje kaže da će rekordnih 11,7 miliona putnika odsjesti u hotelima s pet zvjezdica u Italiji ovog ljeta, prema evidenciji rezervacija.

Talijanska ministrica turizma, Daniela Santanche, rekla je da je uprkos sezoni obilježenoj lošim naslovima o rastu cijena i manjem broju Talijana koji putuju, ljeto bilo ključni trenutak u oporavku Italije nakon pandemije.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare