“Loši odnosi između Francuske i Njemačke usporavaju ključne odluke u EU”

Svijet 02. okt 202315:24 0 komentara
Reuters

Loši odnosi između Francuske i Njemačke usporavaju ključne odluke u EU, uključujući sporazume o odbrani u Ukrajini i trgovini, tvrdi utjecajni njemački poslanik u Evropskom parlamentu David McAllister.

McAllister, predsjednik odbora za vanjske poslove Evropskog parlamenta i ključna ličnost u opozicionoj Hrišćansko-demokratskoj uniji , kaže da je zabrinut što nedostatak kontakta između kancelara Olafa Scholza i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona uzrokuje odlaganja ključne odluke o borbenim tenkovima i borbenim avionima, te budući trgovinski sporazum sa Latinskom Amerikom.

U ovom trenutku vidimo značajan nedostatak interne koordinacije između Pariza i Berlina. A to nije dobro”, rekao je McAllister.

Rekao je da francusko-njemački odnosi, koji su se dugo smatrali pokretačkom snagom EU, ne predstavljaju “sve u Evropi”, ali da bez saradnje između dvije zemlje “stvari ne funkcionišu”.

Na kraju, Pariz i Berlin moraju da se dogovore da izglade stvari… i tu ja kritikujem njemačku vladu. Mislim da nismo vidjeli tako malo saradnje između Pariza i Berlina kakvoj smo svjedoci u ovom trenutku”, dodao je.

Scholzova prethodnica Angela Merkel uspostavila je blizak odnos tokom 16 godina sa četiri francuska predsjednika, uključujući Macrona, čime je dobila priznanje kao de facto lider EU. Stručnjaci se slažu da bloku sada nedostaje taj jak radni odnos.

McAllister je rekao da je jedan od “najistaknutijih primjera” ovoga bila borba za donošenje odluka o evropskom borbenom tenku sljedeće generacije, koji je sastavni dio glavnog borbenog sistema u Ukrajini ili bilo kojoj drugoj budućoj ratnoj zoni.

Prošlog mjeseca Pariz i Berlin obećali su da će postići napredak do kraja godine nakon sastanka između francuskog ministra oružanih snaga Sébastiena Lecornua i njegovog njemačkog kolege Borisa Pistoriusa, ali neki smatraju da je potreban veći politički zamah da bi se ubrzale odluke.

McAllisterova stranka desnog centra, koju je predvodila Merkel, provela je protekle dvije godine u opoziciji prema koaliciji koju predvode Scholzovi socijaldemokrati lijevog centra, Zeleni i neoliberalni Slobodni demokrati.

Svako ko prati njemačko-francuske odnose posljednjih decenija složit će se da uvijek ima zastoja, a najistaknutiji primjer je da ponovo ne idemo naprijed u razvoju evropskog borbenog tenka”, rekao je McAllister u intervjuu prije sastanka ministara odbrane.

Podcrtao je da je ovo samo jedan primjer slabosti u vezama između ovih zemalja.

Ne vidimo nikakav napredak na slijedećem, budućem avionu”, rekao je on, te dodao da nema napretka ni u trgovinskom sporazumu sa Mercosur blokom zemalja Latinske Amerike.

McAllister je naveo govor nemačkog lidera u augustu u Pragu kao odraz nedostatka povezanosti u srcu Evrope.

Možete li zamisliti: govorio je 45 minuta o budućnosti Evrope – posebno o odbrani i sigurnosti – a ne pominje Francusku? Mislim, s kim ćete organizirati svoju evropsku odbranu i sigurnost ako ne s Francuskom? Francuska je vodeća vojna sila u Evropi i Britanci su nas napustili”, rekao je McAllister.

Kako navodi Guardian, ovo mišljenje dijele mnogi i u Francuskoj.

Moje mišljenje je, da, odnosi su zategnuti. Da, postoje ključna pitanja koja treba da prevaziđu, na osnovu stvarnih neslaganja i pristupa politikama. Ali ne bismo trebali previše pretjerivati”, rekla je Georgina Wright, direktorica programa za Evropu pri institutu Montaigne u Parizu.

U periodu smo nepovjerenja… ali nije ni blizu onome što se dogodilo između Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske 2017. i 2018. u smislu animoziteta. U isto vrijeme, morate zapamtiti da su francusko-njemački odnosi mnogo važniji od odnosa između Francuske i Velike Britanije”, rekla je.

Wright smatra da u Parizu postoji stav da Njemačka “jednostavno provodi previše vremena razgovarajući sama sa sobom”.

Dakle, imate formiranu koaliciju… tri stranke koje su veoma različite, i samo provode toliko vremena u dogovoru o novoj politici kod kuće da, dok to stigne u Brisel, nisu imali vremena razgovarati o tome s bilo kime igdje drugdje. I zapravo, to je nešto što sam čula ne samo iz Francuske, već i iz drugih zemalja članica”, dodao je Wright.

Ne bismo trebali izgubiti iz vida činjenicu da, iako imaju suštinska neslaganja i različite pristupe, ove dvije vlade komuniciraju ne samo nekoliko puta sedmično, već u svim ministarstvima i svim nivoima”, dodala je Wright.

Ove sedmice, razotkrivene su i linije kvara u odnosima između Berlina i Rima, a Giorgia Meloni je pisala u znak protesta protiv njemačkih planova da finansira dvije migrantske nevladine organizacije koje djeluju u Italiji.

Vjerovatno je to doprinijelo odluci Italije da uskrati saglasnost od novog teksta o reformama zakona o migracijama EU na samitu ministara unutrašnjih poslova u Briselu prošle sedmice.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!