MDMA: Australija započinje prvu u svijetu psihodeličnu terapiju

Svijet 01. jul 202309:22 0 komentara
PEXELS

Australija će novom odlukom, psilocibin, koji se nalazi u "čarobnim gljivama", koristiti za depresiju otpornu na liječenje. Također će omogućiti MDMA, poznat kao ekstazi u obliku tableta, za posttraumatski stresni poremećaj (PTSP). Promjene stupaju na snagu danas, čineći Australiju prvom zemljom koja je klasifikovala psihodelike kao lijekove na nacionalnom nivou.

Od subote će ovlašteni psihijatri u Australiji postati prvi u svijetu koji će moći propisati doze MDMA za liječenje posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) i psilocibina, ili čarobnih gljiva, za depresiju.

Uprava za terapeutske proizvode (TGA) je još u februaru označila uključivanje psihodelika na njihovu listu odobrenih lijekova.

Čak su i naučnici koji rade na čelu neuromedicine bili šokirani ovim pionirskim potezom.

“Odluka TGA mnoge je iznenadila”, kaže profesor Chris Langmead, zamjenik direktora Centra za otkrivanje neuromedicina na Monash institutu za farmaceutske nauke.

Međutim, sviđalo se to sektoru ili ne, Australija je sada na čelu istraživanja u ovoj oblasti na globalnom nivou i moramo iskoristiti priliku. Uprkos velikoj rasprostranjenosti mentalnih bolesti koje je teško liječiti u cijeloj zajednici, u posljednjih 50 godina pojavilo se vrlo malo napretka u novim sigurnim i efikasnim tretmanima – to jednostavno nije dovoljno dobro“, rekao je profesor Langmead.

On se nada da će odluka TGA utrti put za razvoj novih sigurnih, efikasnih i široko dostupnih lijekova koji će značajno poboljšati živote onih koji žive sa mentalnim bolestima.

Mnogi su pozdravili ovu vijest, ali neki stručnjaci su zabrinuti da bi se uvođenje moglo suočiti sa preprekama, posebno sa previsokim troškovima za pacijente od oko 10.000 dolara za liječenje.

“Postoji zabrinutost”

Leader piše da je za neke uključivanje TGA došlo prebrzo i bez dovoljno dokaza ili obrazovanja.

“Postoji zabrinutost – da su dokazi i dalje neadekvatni, a prelazak na kliničku službu je preran; da bi nekompetentni ili loše opremljeni kliničari mogli preplaviti prostor; da će liječenje biti nedostupno za većinu; da će formalni nadzor nad obukom, liječenjem i ishodima pacijenata biti minimalan ili loše informisan”, rekao je dr Pol Liknaicki, šef kliničke psihodelične laboratorije Univerziteta Monaš.

Bez obzira na to, prilika za pristup ovim revolucionarnim tretmanima bila je nevjerovatna prilika, rekao je dr. Liknaitzky.

“Postoji uzbuđenje zbog napretka politike lijekova… oko mogućnosti da se pacijentima ponudi prikladniji i prilagođeniji tretman bez ograničenja koja nameću klinička ispitivanja i rigidni protokoli”, dodao je on.

Liječenje može dovesti do osjećaja empatije i poboljšane veze s drugima, rekao je Musker, koji je također član medicinskog savjetodavnog odbora Goodmind Therapeutics, klinike koja planira ponuditi psihodeličku terapiju. To također može promijeniti nivo svijesti osobe, dajući im iskustvo “sličnog strahopoštovanja”, rekao je.

U Australiji nisu odobreni nikakvi specifični proizvodi, što znači da će zdravstveni radnici ili ustanove s kojima rade morati uvoziti halucinogene za svoje pacijente.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!