Nakon centralne manifestacije koja je održana u subotu povodom 14. februara, Dana oslobođenja Mostara, kada su brojni antifašisti iz zemlje i okruženja posjetili Partizansko spomen obilježje, položili cvijeće i odali počast stradalim antifašistima, danas su članovi UABNOR-a i građani Mostara nastavili sa obilježavanjem ovog datuma.
Cvijeće i vijence položili su na biste narodnih heroja kao i na brojna druga spomen obilježja. Po prvi put ove godine vijenac su položili i kod spomen ploče na kući porodice Muštović u kojoj je u toku Drugog svjetskog rata neprekidno radila štamparija NOR-a koja nikad nije otkrivena. Kultura sjećanja je obaveza, poručio je Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH, ističući važnost podučavanja mlađih generacija o ovom značajnom datumu.
„Red je pamtiti i obilježavati i iz svega toga se mogu izvući neke pouke za danas i za sutra, zato je 14. februar jedan od tih datuma kada je nakon četverogodišnjih patnji, stradanja i ovog grada i cijele zemlje i ondašnje zemlje dočekao slobodu. Na kraju krajeva Mostar je u prošlom ratu izgubio svakog osmog stanovnika“, izjavio je Đulić.
Bio je to dan kada je grad na Neretvi uspješno izvedenom vojnom akcijom oslobođen od fašističkog okupatora. Grad je dao 750 poginulih boraca i 1517 žrtava fašističkog, četničkog i ustaškog terora.
„Svi treba da se prisjetimo onih koji su položili živote za našu slobodu. Nadam se da će ti istorijski dani ostati kao pouka za buduće generacije, jer antifašizam je univerzalna vrijednost koja omogućava svakom čovjeku slobodno da se izražava i živi“, poručio je Mirad Ćupina, član UABNOR-a Mostar.
U okviru obilježavanja mostarskih dana antifašizma večeras u 18:30 u hotelu Bristol bit će održana promocija romana Dragana Markovine „14 februar 1945.“
Koliko Mostarci znaju o 14. februaru i oslobođenju Mostara? (VIDEO)
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!