Najkraća granica na svijetu je između evropske i afričke zemlje, nastala je zemljotresom

Svijet 03. apr 202418:44 0 komentara
Penon de Velez de la Gomera (Mustafa EL HASSOUNI / AFP / Profimedia)

Prirodni most koji povezuje nekadašnje ostrvo sa kopnom zvanično je najkraća državna granica na svijetu, koja dijeli teritoriju Španije i Maroka.

Gledajući kartu Španije na prvi pogled se čini da graniči samo sa Francuskom i Portugalom.

Sa ove dvije zemlje Španija ima skoro 2.000 kilometara kopnene granice. Međutim, dijeli mnogo kraću kopnenu granicu s Andorom i Ujedinjenim Kraljevstvom (na Gibraltaru) u Evropi, a u sjevernoj Africi ima prekomorske teritorije koje graniče s Marokom.

To je ujedno i najkraća kopnena granicu na svijetu – 85 metara duga dionica na prirodnom mostu koji povezuje stijenu u Sredozemnom moru s marokanskom obalom. Penon de Velez de la Gomera je španska teritorija od 1564. godine, kada ju je osvojio admiral Pedro de Estopinan .

Veličine je blizu 19.000 kvadratnih metara, nešto manje od tri fudbalska igrališta. Iako je Maroko više puta tražio povratak ove teritorije, Španija se nikada nije složila. Štaviše, na stijeni su stacionirane vojne jedinice koje provode špansku vlast.

Penon de Velez de la Gomera je jedna od suverenih teritorija koje Španija ima u sjevernoj Africi, zajedno sa poznatijim Seutom i Meliljom, i nekim drugim “mikro” teritorijama i ostrvima. Pravno, formalno, stijena je dio “neautonomne teritorije pod španskom upravom”.

Od ostrva do poluostrva

Stijena je bila ostrvo do 1934. godine, a te je godine zemljotres kreirao mali kopneni most, pretvorivši ga u poluostrvo, stvarajući ranije nepostojeću kopnenu granicu. Upravo je ova granica, koja prolazi mostom, zvanično priznata kao najkraća na svijetu. Dugačka je samo 85 metara. Na granici nema zvaničnog graničnog prijelaza, niti bilo kakve zgrade. Preko kopnenog mosta prevučen je samo plavi konopac koji označava tok granice između dvije zemlje.

Screenshot/YT

Ostrvo Penon de Velez de la Gomera trenutno je naseljeno samo španskim vojnicima koji su zaduženi za nadzor i odbranu. Mijenjaju se svakog mjeseca i žive u skromnim prostorijama bez tekuće vode i struje.

Oslanjaju se isključivo na brodove španske mornarice, koji redovno isporučuju zalihe, piše portal Oddity Central.

Posljednja španska teritorija koja je napadnuta

Penon de Velez de la Gomera je ujedno i posljednja španska teritorija koja je pretrpjela invaziju agenata stranih snaga. 2012. godine, grupa od sedam ljudi koji su pripadali organizaciji poznatoj kao Koordinacioni komitet za oslobođenje Seute i Melilje ušuljala se na stijenu i zamijenila špansku zastavu marokanskom. Upad je trajao samo nekoliko minuta, pošto su španske trupe brzo skinule stranu zastavu i uhapsile počinioce, ali se događaj tehnički smatrao stvarnom agresijom na špansku teritoriju.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!