Stanovnici Gaze daju sve od sebe da proslave kraj svetog mjeseca Ramazana i pokušavaju da zadrže osmjeh na licima i pored rata koji bjesni već pola godine. Međutim, to im teško pada s obzirom na jutrošnji napad na izbjeglički kamp Nuseirat u kojem je poginulo 14 Palestinaca, uključujući djecu, kako je saopćilo ministarstvo zdravlja Gaze, a prenosi AFP.
Izraelska vojska je saopćila da je pogodila nekoliko ciljeva prvog dana praznika, pri čemu je navodno uništeno mjesto za lansiranje raketa, a trupe su ubile “terorističku ćeliju” u borbama iz neposredne blizine.
Fotograf AFP-a svjedočio je posljedicama bombardovanja kuće u izbjegličkom kampu Nuseirat u centralnoj Gazi. Članovi porodice držali su tijela mrtve djece u bolnici za mučenike Al-Aqsa u obližnjem Deir el-Balahu.
Iz izraelske vojske nije bilo komentara.
Izrael je saopštio da je 468 kamiona pomoći, što je rekord od početka rata, pušteno u Gazu uoči praznika koji označava kraj muslimanskog mjeseca posta i koji se tradicionalno slavi porodičnim okupljanjima.
Međutim, s obzirom na upozorenja Ujedinjenih nacija da je opkoljena teritorija na rubu gladi, malo je toga s čime bi se moglo počastiti 2,4 miliona stanovnika Gaze, od kojih je do 1,5 miliona nagurano u kampove oko grada Rafaha na krajnjem jugu.
Vjernici su se okupili u zoru ispred sravnjene gradske džamije Al-Farooq, gdje se vjernik Khairi Abu Singer požalio da je nemilosrdno bombardiranje Izraela čak “lišilo Palestince da se mole u njihovim džamijama“.
Otac četvero djece Ahmed Qishta, 33, rekao je za AFP da je malo toga za slaviti u ono što bi trebalo biti veselo vrijeme.
“Spremili smo slatkiše i kekse od pomoći koju smo dobili od UN-a i sada to dajemo djeci. Trudimo se da budemo sretni, ali je teško.”
Rekao je da su išli da klanjaju na mezarima članova porodica poginulih u ratu prije nego što su otišli u džamiju Ibn Taymiyyah na bajram-namaz.
“Nikada nije bilo ovakvog Bajrama – sve je tuga, strah, uništenje i žestoki rat“, rekao je on.
Abir Sakik, 40, koja je sa porodicom pobjegla iz svog doma u gradu Gaza i sada živi u šatoru u Rafi, rekla je da nema “sastojka za kolače i slatkiše” koje bi obično pravila.
Umjesto toga, napravila je kolače od zgnječenih hurmi.
“Želimo da se radujemo uprkos svoj krvi, smrti i granatiranju“, rekla je ona za AFP.
“Dosta rata!”
Sakik je rekla da je uprkos tome što je to vjerski praznik, izraelska vojska “počinila masakr i ubila žene i djecu” u kampu.
“Umorni smo. Dosta, dosta rata i razaranja“, rekla je ona, dodajući da stanovnici Gaze očajnički žele primirje.
“Trudimo se da donesemo radost djeci. Prije svega na Bajramu je bila odlična atmosfera sa dječjim igračkama, bajramskim kolačima, hranom, čokoladama u svakoj kući – sve je bilo slatko i lijepo. Ali uništili su sve u Gazi“, dodala je.
Stanovnik Rafaha Moaz Abu Moussa rekao je da će Palestinci “uprkos boli i masakrima pokazati svoju sreću u ovim teškim okolnostima“.
“Nije nas briga za rat, mi ćemo proživjeti Bajram kao i ostali muslimani i pokazati svoju sreću raseljenima i porodicama šehida i zatvorenika“, rekao je.
U međuvremenu u Jerusalemu desetine hiljada vjernika okupilo se u džamiju Al-Aksa, treće najsvetije mjesto islama, na jutarnju molitvu.
“Ovo je najtužniji Bajram ikada“, rekla je medicinska sestra Rawan Abd, 32, iz istočnog Jerusalema koji je anektirao Izrael.
“U džamiji se mogla vidjeti tuga na licima ljudi“, dodala je.
Na okupiranoj Zapadnoj obali atmosfera je bila još sumornija, a mnogi Palestinci u gradu Dženinu na sjeveru žarišta su posjetili mezarje kako bi se pomolili za one koji su ubijeni od početka rata u Gazi.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!