Nijemci protestuju protiv plana masovne deportacije koju podržava krajnja desnica

Svijet 16. jan 202417:33 0 komentara
Profimedia

Hiljade ljudi širom Njemačke izašle su na ulice četvrti dan zaredom kako bi izrazili svoje protivljenje krajnje desnoj populističkoj stranci AfD nakon što su se političari iz te stranke navodno sastali s neonacistima kako bi razgovarali o "master planu" za masovnu deportaciju tražitelja azila i njemačkih državljani stranog porijekla, piše Guardian.

Protesti su proteklih dana održani u Lajpcigu, Rostoku, Esenu i Berlinu.

Rukovodstvo AfD-a nastojalo je da se distancira od skupa koji se održao u novembru na periferiji Potsdama, zapadno od Berlina, što je u srijedu otkrila mreža istraživačkog novinarstva Correctiv. Međutim, nekoliko članova stranke je bilo uključeno u taj sastanak i od tada su izrazili podršku idejama o kojima se raspravljalo.

U ponedjeljak je Alice Weidel, kopredsjedavajuća stranke, objavila da se prekida suradnju sa svojim savjetnikom Rolandom Hartwigom nakon što je potvrđeno njegovo učešće na događaju. Weidel je rekla da nije imala saznanja o njegovoj umiješanosti i da AfD ne podržava plan deportacije.

Članovi stranke rekli su da je Hartwig, bivši menadžer hemijske firme Bayer koji je proveo četiri godine kao poslanik AfD-a, bio važan i poštovan član AfD-a i da će nastaviti da igra važnu ulogu iza kulisa, što je izazvalo optužbe da je Weidelova odluka imala bila je taktički potez kako bi se distancirala od događaja.

Među poslanicima koji su javno izrazili podršku idejama o kojima se raspravljalo na sastanku bio je i René Springer, predstavnik pokrajine Brandenburg u saveznoj vladi. Na X, on je izjavio da ova politika nije tajna, te da je to obećanje koje će AfD ispuniti ako dođe na vlast.

Vratićemo strance u njihove domovine. Milione njih. To nije tajni plan. To je obećanje”, napisao je.

Kako prenosi Guardian, njemački mediji su čak povlačili paralele između sastanka u Potsdamu i ozloglašene konferencije u Wannseeu 1942., kada su se nacisti i ličnosti vlade okupili u vili na jezeru da razgovaraju o tome kako koordinirati provedbu nacističkog plana za masovno istrebljenje evropskih Jevreja.

Wolfgang Thierse, bivši predsjednik njemačkog parlamenta koji se smatra moralnim autoritetom u zemlji, tražio je mogućnost zabrane stranke na osnovu antiustavnosti.

Podržao je i peticiju kojom se ukidaju osnovna prava istaknutih članova stranke koji se smatraju neprijateljima ustava. Peticija koja je posebno usmjerena protiv vođe grupe Thuringia AfD, Björna Höckea, dobila je na snazi otkako je otkriven sastanak u Potsdamu i do utorka je prikupila više od 830.000 potpisa.

Predstavnici pravosuđa objavili su u ponedjeljak zajedničko saopštenje u kojem osuđuju sastanak.

Ono što se u novembru desilo u malom krugu u Potsdamu više je od užasavajuće vizije. Konkretnije, radi se o napadu na ustav i liberalnu ustavnu državu”, rekli su iz njemačkog udruženja sudija, njemačkog udruženja pravnika i četiri pridružene organizacije.

Thierse je za emiter DLF rekao da je ignorisanje neadekvatna reakcija na uspon 11-godišnjeg AfD-a, čija podrška je u porastu posljednjih mjeseci po anketama.

Naša demokratija je u kritičnom stanju. Nešto od ovoga nas podsjeća na događaje od prije 90 godina. Godine 1930. nacistička partija je imala 14,15%, a tri godine kasnije bila je na vlasti i ukinula demokratiju”, rekao je on.

Evropski parlament bi trebalo da raspravlja o ponovnom oživljavanju neofašizma širom kontinenta u utorak uveče, nakon što je u poslednjem trenutku dodata tačka dnevnog reda koja se odnosi na jeziv video iz Italije koji se čini da pokazuje stotine muškaraca kako izgovaraju fašističke parole ranije ovog meseca.

Debatu je na dnevni red stavio Progresivni savez socijalista i demokrata (S&D). Njegovi članovi su bili “ogorčeni i uznemireni” slikama, navela je liderka S&D-a Iratxe García u saopćenju.

Porast neofašizma je tamni oblak koji se nadvija nad dijelovima Evrope. I neprihvatljivo je i alarmantno da 2024. godine i dalje svjedočimo takvim scenama”, rekla je García.

García je italijansku premijerku Giorgiu Meloni zbog njene reakcije na ovo pitanje.

Ono što je još više zabrinjavajuće je nedostatak posljedica i nedostatak jasnog, odlučnog odgovora premijerke. Zašto je Meloni izabrala tišinu? Zašto nije osudila ove uznemirujuće slike?”, rekla je.

Parlamentarna grupa Renew Europe pozvala je Meloni da osudi djela prikazana u videu.

Iako je i ranije bilo ovakvih šokantnih ceremonija u Italiji, to ukazuje na zabrinjavajući porast ekstremno desničarskih grupa širom Evrope“, navodi se u saopćenju.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!