Ruske sabotaže protiv zapadnih ciljeva mogle bi na kraju potaknuti NATO da razmotri pozivanje na klauzulu o međusobnoj odbrani iz člana 5. Saveza, upozorio je oficir njemačke vanjske obavještajne službe.
Govoreći na događaju Njemačkog vijeća za vanjske odnose (DGAP) u srijedu u Berlinu, šef BND-a Bruno Kahl rekao je kako očekuje da će Moskva dodatno pojačati svoje hibridno ratovanje.
“Opsežna upotreba hibridnih mjera od strane Rusije povećava rizik da će NATO na kraju razmotriti pozivanje na klauzulu o međusobnoj odbrani iz člana 5”, istaknuo je i dodao:
“U isto vrijeme, sve veći porast ruskog vojnog potencijala znači da izravan vojni sukob s NATO-om postaje jedna od mogućih opcija za Kremlj”.
Njemački zvaničnici vjeruju da je oštećenje kablova u Baltičkom moru “čin sabotaže”
Prema članku 5, ako je članica NATO-a napadnuta, ostale članice saveza obavezne su joj pomoći da odgovori.
NATO i zapadne obavještajne službe upozorile su da Rusija stoji iza sve većeg broja neprijateljskih aktivnosti diljem euroatlantskog područja, u rasponu od ponovljenih kibernetičkih napada do podmetanja požara povezanih s Moskvom – što Rusija sve poriče.
Kahl je rekao da će ruska vojska vjerovatno biti sposobna napasti NATO do kraja ove decenije, dodajući da je rat Moskve protiv Ukrajine značio da ona pod svojimkomandom ima jedinice provjerene u bitkama, što je povećalo prijetnju od njezinih konvencionalnih snaga, dok je također ovladala modernim ratovanje dronovima.
Njemački zvaničnici sumnjaju da je pad aviona DHL-a rezultat još jedne sabotaže
Testiranje crvenih linija Zapada
Prema procjeni njegovih stručnjaka, visoki zvaničnici u ruskom ministarstvu odbrane sumnjaju u to hoće li NATO-ov član 5, uključujući američke zaštitne mjere za Europu, zaista biti primijenjen u slučaju nužde, rekao je šef obavještajne službe.
“Još nemamo nikakvih naznaka da Rusija namjerava ući u rat, ali ako takvi osjećaji prevladaju u vladi u Moskvi, tada će rizik od vojnog sukoba rasti tokom narednih godina”, isaknuo je.
Kad bi Rusija napala jednog ili nekoliko saveznika NATO-a, to ne bi učinila da bi zgrabila ogromne dijelove zemlje, rekao je Kahl, već radije da testira crvene linije koje je postavio zapad s ciljem poraza zapadnog jedinstva i NATO-a kao obrambenog saveza.
“Prema mišljenju Rusije, ovaj bi cilj bio postignut ako bi član 5 ostao bez učinka u slučaju ruskog napada”, rekao je.
“Da biste ispunili ovaj cilj, ne morate slati tenkovske vojske na zapad, dovoljno je poslati male zelene čovječuljke na Baltik da zaštite navodno ugrožene ruske manjine ili prilagoditi granice na [norveškom arktičkom arhipelagu] Svalbardu”, dodaje.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!