Nova glavobolja za Izrael: Ko će upravljati poslijeratnom Gazom?

Svijet 02. jul 202418:56 1 komentar
Reuters

Plan za poslijeratnu Gazu koji je Izrael predstavio američkim saveznicima je da upravlja pojasom u saradnji sa moćnim lokalnim porodicama. Ali Hamas još uvijek ima nemilosrdan uticaj u enklavi i niko ne želi da bude viđen kako pregovara s neprijateljem.

Izrael je pod pritiskom Washingtona da obustavi svoju vojnu ofanzivu koja traje skoro devet mjeseci, ali ne želi da Hamas bude na čelu pojasa nakon rata. Izraelski zvaničnici stoga pokušavaju napraviti plan za Gazu nakon prestanka borbi.

Ako je vjerovati javnim istupima vodećih izraelskih zvaničnika, glavni stub plana bio je stvaranje alternativne civilne administracije koja bi uključivala lokalne palestinske aktere koji nisu dio postojećih struktura moći i koji su voljni da sarađuju sa Izraelom.

Međutim, jedini vjerojatni kandidati u Gazi za ovu ulogu – poglavari moćnih lokalnih porodica – nisu voljni da se uključe, navodi Reuters koji je razgovarai s pet članova velikih porodica u Gazi, uključujući i šefa jedne grupacije.

Izrael “aktivno traži lokalna plemena i porodice na terenu kako bi sarađivao s njima”, rekao je Tahani Mustafa, viši palestinski analitičar u Međunarodnoj kriznoj grupi, istraživačkom centru sa sjedištem u Briselu. “ali sva plemena su odbila njihove pozive”, dodao je.

Oni ne žele da se miješaju, dijelom zato što se boje odmazde od Hamasa, rekao je Mustafa, koji je u kontaktu s nekim od porodica i drugim lokalnim akterima u Gazi.

Ta prijetnja je stvarna jer – uprkos eksplicitnom izraelskom ratnom cilju uništenja Hamasa – ova palestinska grupa i dalje ima operativce koji provode svoju volju na ulicama Gaze, kazalo je šest stanovnika koji su govorili za Reuters.

Upitan kakav bi ishod bio za bilo kog šefa moćnih porodica u Gazi ako bi sarađivao s Izraelom, Ismail Al-Thawabta, direktor vladine medijske kancelarije u Gazi koju vodi Hamas, rekao je: “Očekujem da bi to bilo smrtonosno.”

Izraelski ministar odbrane Yoav Gallant razgovarao je s američkim zvaničnicima o poslijeratnim planovima tokom sastanka u Washingtonu, prošle sedmice.

Gallant je an press konferenciji u Washingtonu rekao: “Jedino rješenje za budućnost Gaze je da njome upravljaju lokalni Palestinci. To ne raditi ni Izrael niti Hamas.” Nije isticao lokalne klanove.

Moćni klanovi

Gaza ima desetine moćnih porodica koje funkcionišu kao dobro organizovani klanovi. Mnogi nemaju formalne veze sa Hamasom. Svoju moć crpe iz kontrole poslovanja i imaju stotine ili hiljade lojalnih rođaka. Svaka porodica ima vođu, poznatog kao muhtar.

Britanska kolonijalna vlast u Palestini uvelike su se oslanjali na muhtare da bi upravljali područjem prije stvaranja države Izrael 1948. Nakon što je 2007. Hamas preuzeo Gazu smanjio je moć porodica, ali su zadržali određeni stepen autonomije.

Izrael već razgovara s nekim trgovcima u Gazi, kako bi koordinisali komercijalne pošiljke kroz južni kontrolni punkt. Stanovnici nerado otkrivaju bilo kakvu interakciju s Izraelom.

Izraelski kontakti koje su članovi klanova opisali bili su skromni: odnosili su se na praktična pitanja unutar same Gaze i fokusirani su na sjever pojasa, gdje Izrael kaže da koncentriše svoje napore civilne uprave.

Jedan od vođa klanova u Gazi, koji je tražio da ostane anoniman, rekao je Reutersu da su izraelski zvaničnici kontaktirali druge muhtare – ali ne i njega – u posljednjih nekoliko sedmica. Rekao je da zna za to jer su mu oni govorili o pozivima.

Rekao je da izraelski zvaničnici žele “neke ugledne i uticajne ljude” da pomognu u isporuci pomoći u sjevernoj Gazi. “Očekujem da muhtari neće sarađivati ​​u ovim igrama”, rekao je on, navodeći ljutnju na Izrael zbog njegove ofanzive, u kojoj su ubijeni članovi klanova i uništena imovina.

Sagovornik čiji je klan glavni igrač u poljoprivredi i uvozu iz Gaze, nema formalne veze s Hamasom.

U još jednom kontaktu između Izraela i uticajnih stanovnika Gaze, zvaničnici izraelskog ministarstva odbrane su u protekle dvije sedmice kontaktirali dva velika poduzetnika u Gazi u prehrambenom sektoru, rekao je Palestinac upućen u kontakte.

Bilo je nejasno o čemu izraelska strana želi da razgovara, a vlasnici preduzeća, koji su sa sjevera Gaze, odbili su da stupe u kontakt sa Izraelcima, navodi ta osoba.

Alternative

Izraelski savjetnik za nacionalnu sigurnost Tzachi Hanegbi, rekao je prošle sedmice da je vlada ovlastila izraelske oružane snage da pronađu “lokalno rukovodstvo, spremno da živi rame uz rame s Izraelom i koji neće posvetiti svoj život ubijanju Izraelaca”.

Govoreći na konferenciji za novinare, on je rekao da proces počinje u sjevernom dijelu Gaze i da bi se praktični rezultati na terenu uskoro trebali vidjeti.

Osim civilne administracije, drugi stubovi izraelskog plana za poslijeratnu Gazu uključuju dovođenje vanjskih sigurnosnih snaga za održavanje reda, traženje međunarodne pomoći u obnovi i traženje dugoročnog mirovnog rješenja.

Arapske države čija bi podrška Izraelu bila potrebna kažu da se neće uključiti osim ako Izrael ne dogovori čvrst vremenski okvir za palestinsku državu – nešto što Netanyahu kaže se neće desiti.

Tokom cijelog rata, Washington se zalagao za reforme kako bi ojačao Palestinsku vlast (PA) i pripremio je za upravljanje Gazom, kojom je nekada upravljao.

Netanyahu je rekao da ne vjeruje PA-u, koji zauzvrat kaže da izraelski premijer nastoji da Gaza i Zapadna obala budu podijeljene. Podrška za PA je slaba među stanovnicima Gaze, prema anketi Palestinskog centra za istraživanje i istraživanje politike (PCPSR) od 12. juna.

Međutim, dva američka zvaničnika rekla su Reutersu da Netanyahu možda nema drugog izbora nego da preda upravljanje PA-u.

“Bit će to borba. Ali ne postoji druga kratkoročna do srednjoročna opcija”, rekao je jedan od zvaničnika.

Izrael tek treba da razvije konkretan poslijeratni plan za upravljanje i sigurnost u enklavi, rekli su zvaničnici, koji su zatražili anonimnost zbog osjetljivosti tog pitanja.

Hamas se drži

Hamas je priznao da je malo vjerovatno da će vladati pojasom nakon rata, ali očekuje da će zadržati uticaj.

Neimenovani stanovnik Gaze rekao je da je vidio pripadnike Hamasovih policijskih snaga kako obilaze ulice grada Gaze u junu, upozoravajući trgovce da ne povisuju cijene. Bili su u civilu umjesto u uobičajenim uniformama, a kretali su se biciklima, rekao je on.

Hamasovi borci su intervenisali kako bi kontrolisali pošiljke pomoći, te su ubili neke članove klanova početkom ove godine koji su pokušali preuzeti pošiljke u gradu Gazi, kazala su četiri stanovnika grada koji su razgovarali za Reuters.

U aprilu je Hamas rekao da su njegove službe sigurnosti uhapsile nekoliko pripadnika sigurnosnog aparata lojalnog Palestinskim vlastima. Tri osobe bliske PA-u rekle su da su uhapšeni muškarci pratili isporuku pomoći u sjeverni pojas Gaze.

“U Gazi nema vakuuma, Hamas je i dalje istaknuta sila,” rekao je Michael Milshtein, bivši pukovnik izraelske vojne obavještajne službe koji sada vodi Palestinski studijski forum u Moshe Dayan centru, istraživačkom centru u Izraelu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare