Palestinci širom okupirane Zapadne obale i istočnog Jeruzalema proveli su četvrtak fokusirani na sudski postupak u dalekoj sudnici, pomno prateći prvo ročište u slučaju bez presedana koji je pokrenula Južna Afrika, a koji optužuje Izrael za činjenje genocida u Pojasu Gaze.
Kako pišu dopisnici AP Newsa iz tog područja, prijatelji i porodice okupili su se ispred ekrana u svojim domovima i lokalnim kafićima kako bi gledali uvodne riječi na najvišem sudu Ujedinjenih naroda koji se nalazi u Nizozemskoj. Taksisti su koristili svoje telefone između smjena kako bi se uključili u livestream Međunarodnog suda pravde iz Haaga.
TV kanali koji obično prenose slike krvoprolića i razaranja u Gazi umjesto toga emitirali su strane advokate i sudije iz velikih sudnica. U najmanje jednom kafiću u gradu Ramallahu na Zapadnoj obali, neki su klicali dok su gledali kako južnoafrički ministar pravosuđa objašnjava desetljećima dugo “sistematsko ugnjetavanje i nasilje” nad Palestincima. Drugi su plakali.
“Iznenađen sam činjenicom da međunarodna zajednica pokušava pozvati Izrael na odgovornost“, rekao je Assalah Mansour, 25-godišnji advokat, iz grada Nablusa na sjevernoj Zapadnoj obali. Saslušanje u Haagu bilo je glavna tema u četvrtak, ističe.
“Prvi put sam osjetio da je ovaj slučaj vratio nadu palestinskog naroda u međunarodnu zajednicu“, rekao je Mansour.
Izrael je žestoko odbacio optužbe za genocid i odlučio se po prvi put braniti lično, potvrđujući simboličnu važnost slučaja. Južnoafrička Republika traži obavezujuće mjere kako bi prisilila Izrael da prekine vojnu kampanju u Gazi.
Bez obzira na ishod dugotrajnog sudskog procesa, Palestinci su pozdravili saslušanje u četvrtak kao prekretnicu za stanovništvo koje se osjećalo zaboravljeno od strane svjetskih sila i izdano od vlastitih vođa tokom decenija trpljenja zlostavljanja pod izraelskom okupacijom.
Otkako je Izrael zauzeo Zapadnu obalu i Gazu u ratu 1967., Palestinci su trpjeli otimanje naselja, vojne napade na njihove domove, ograničenja kretanja, zabrane korištenja vlastitih prirodnih resursa i vojne sudove.
“Čak i ako ništa ne izađe iz ovoga, sama činjenica da cijeli svijet sluša našu priču znači pobjedu“, rekao je Marwan Mohammed, vlasnik kafića u al-Birehu, gradu nadomak Ramallaha.
U blizini, nekoliko desetins Palestinaca i viših zvaničnika odalo je počast Južnoj Africi na gradskom trgu nazvanom po Nelsonu Mandeli, koji je vodio emancipaciju Južne Afrike od vladavine bijele manjine i redovno raspravljao o nevolji palestinskog naroda prije nego što je umro 2013.
“Ponosno vas pozdravljam, vi branitelji ljudskog dostojanstva i ljudskih prava“, rekao je palestinski premijer Mohammed Shtayyeh obraćajući se Južnoj Africi.
Širom arapskog svijeta mnogi su slavili postupak, iako su neki izrazili nezadovoljstvo što nijedna arapska zemlja nije pokrenula tužbu. U Tunisu se u četvrtak okupila grupa ispred južnoafričke ambasade.
“Željeli smo zahvaliti Južnoj Africi… koja je učinila ono što nijedna arapska ili islamska zemlja nije mogla“, rekla je Naila Al Zouglami na skupu dok su ostali skandirali u znak podrške prekidu vatre i slobodi Palestine.
Palestinci na Zapadnoj obali pozdravili su saslušanje kao rijetku svijetlu tačku uprkos rastućem osjećaju očaja, ranjivosti i napuštenosti. Napadi izraelskih doseljenika i vojni napadi porasli su na okupiranom području od Hamasovog brutalnog napada na južni Izrael prije više od tri mjeseca.
Povećana vojna ograničenja kretanja Palestinaca u posljednjih nekoliko mjeseci pretvorila su gradove na Zapadnoj obali u izolirane enklave.
“U svim ratovima koji su opustošili Gazu, u svemu što smo ovdje doživjeli sa širenjem naselja i nasiljem, nikada prije nismo vidjeli ovako nešto“, rekao je Sliman Mukarkar, 29-godišnjak iz grada Betlehema na Zapadnoj obali. “Sretni smo u našim srcima jer to uči svijet o tome šta nam se događa“.
Velečasni Munther Isaac, palestinski pastor čija je božićna propovijed o razaranju Gaze citirana u uvodnoj izjavi u četvrtak, izrazio je val zahvalnosti prema Južnoj Africi.
“Teško je riječima opisati koliko smo zahvalni za njihov rad i hrabrost”, rekao je. “Ljudi su bili u suzama. Bio sam ganut”.
Ali Isaac je rekao da je radost bila pomiješana s frustracijom zbog šireg neuspjeha međunarodne zajednice da zaustavi strahovito uništavanje Gaze; Izraelski zračni i raketni napadi nastavili su ubijati desetine Palestinaca u enklavi čak i dok se odvijao postupak pred Međunarodnim sudom pravde.
Malo ih je u Gazi reklo da su imali vremena, interesa ili internetske veze gledati dvodnevno saslušanje uživo.
Naseem Hassan, 48, bolničar u gradu Khan Younisu na jugu Gaze, rekao je da nosi tijela još mrtvih Palestinaca u pretrpanu bolnicu samo nekoliko stotina metara od izraelskih tenkova.
Ukazao je na ponovljene slučajeve nedjelovanja Ujedinjenih naroda tokom rata, pri čemu su Sjedinjene Države stavile veto na apele za prekid vatre i rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se zahtijeva priljev humanitarne pomoći.
“Izrael je iznad svakog zakona i nemamo nade“, rekao je Hassan, uz zvuk zujanja dronova iz zraka koji se čuo kroz telefon. “Čak i ako sud presudi protiv Izraela, ovaj rat nam je pokazao da oni mogu raditi što god žele”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!