U formiranje nove palestinske tehnokratske vlade bi pomogli i Katar i Egipat, a to bi uključilo konsultacije sa svim palestinskim političkim frakcijama, uključujući Hamas, rekao je palestinski ambasador u Velikoj Britaniji Husam Zomlot, kako prenosi Guardian.
Čini se da je ovaj potez dio pokušaja da se pokaže da je reformirana privremena palestinska vlada koja ima korijene u cijelom palestinskom pokretu spremna preuzeti upravljanje i Gazom i Zapadnom obalom ubrzo nakon bilo kakvog prekida vatre.
#related-news_1
Zomlot je naglasio da Hamas neće imati članove u novoj tehnokratskoj vladi, ali činjenica da će grupa biti konsultovana pokazuje da su u toku napori da se provjeri da li je palestinsko jedinstvo između Hamasa i Fataha ostvarivo.
Palestinski premijer Mohammad Shtayyeh i njegova vlada podnijeli su ostavku u ponedjeljak, potvrđujući da njeni nedavni pokušaji unutrašnje reforme nisu bili dovoljno opsežni.
Dvije frakcije su podijeljene otkako je Hamas izbacio Fatah iz Gaze 2007. Zomlot je naglasio da bi ovo bila čisto tehnokratska vlada bez frakcija, rekavši: “Ona je osmišljena da ujedini Palestince, njihovu geografiju i državu“.
“Politički pejzaž se promijenio. Ovo je vrijeme da se čuje naš narod, a ne vrijeme za političke frakcije. Imamo odgovornost da obezbijedimo vladu koja može da služi svom narodu, ujedini naš narod i politički sistem. Dvostruki zadaci Vlade bili su pružanje humanitarne podrške i priprema za izbore, kao i ekonomske reforme”, rekao je on.
Razgovori o odnosima među frakcijama trebali bi početi ove sedmice u Moskvi.
Zomlot je rekao da se nada da će tehnokratsku vladu pratiti i palestinski parlamentarni i predsjednički izbori. Nije odredio precizan vremenski okvir za ovu ambiciju, ali je rekao da će to biti pitanje mjeseci, a ne godina. Palestina nije održavala izbore od januara 2006. godine, a SAD insistira na tome da se kao dio revitalizirane palestinske vlade moraju održati novi izbori na kojima sadašnji predsjednik Mahmoud Abbas ne bi učestvovao.
Trenutno ankete pokazuju da bi pobijedio Hamas, a ne Fatah, stranka s kojom je Zomlot povezan, ali je trenutno teško procijeniti mišljenje i može ovisiti o tome kako se postigne prekid vatre.
Zomlot je rekao da napredak može zavisiti od stepena do kojeg desničari izraelske vlade dozvoljavaju tehnokratskoj vladi da vlada tako što im više ne bi uskraćivala prihode i ograničavala kretanje na Zapadnoj obali.
Zomlot, koji se spominje kao budući predsjednik ili premijer, uokvirio je formiranje palestinske tehnokratske vlade za sve okupirane teritorije kao dio šire dogovorene strategije, koja bi uključivala trenutni i trajni prekid vatre koji omogućava “razmjenu talaca”, uklanjanje Izraela sa svakog dijela palestinske teritorije, pokretanje programa obnove u Gazi, glasanje u Vijeću sigurnosti UN-a koji podržava puno priznanje Palestine od strane UN-a, međunarodnu mirovnu konferenciju za dogovor o rokovima za formiranje dvije države uključujući sigurnosne aranžmane, te odgovornost za ratne zločine protiv Palestinaca.
Kako navodi Guardian, malo je vjerovatno da će ovi opsežni zahtjevi biti ispunjeni u potpunosti i ionako su zasnovani na trajnom prekidu vatre koji uključuje razmjenu talaca i zarobljenika.
Zomlot sumnja da će Hamas i izraelska vlada pristati na prekid vatre onako kako je to predstavio američki predsjednik Joe Biden u ponedjeljak navečer.
“Benjamin Netanyahu sada vidi kraj ove agresije kao kraj svoje političke karijere. On se hvali i ignoriše sve nas. On priča o mogućim dogovorima i samo kupuje vrijeme. Zna da igra igru prevare i riječi, a također je dobar u igri okrivljavanja. Elementi njegove vlade zainteresovani su za etničko čišćenje i to ne kriju. Oni imaju plan i čekali su pravi trenutak da ga provedu”, rekao je on.
Zomlot je rekao da je zbog stepena razaranja i stanja gladi “vjerovatno da će još 10.000 Palestinaca umrijeti čak i ako se sada postigne prekid vatre“.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!