Pas ili maca su passe: Lavovi, tigrovi, zmije kao kućni ljubimci u Njemačkoj

Svijet 22. jul 202315:15 0 komentara
EPA/Nic Bothma

Potraga za navodno odbjeglom lavicom digla je uzbunu u cijeloj Njemačkoj. Mnogi su se pitali odakle je lavica uopšte mogla da pobjegne. U Njemačkoj nije tako teško za kućnog ljubimca imati upravo na primjer - lava.

“Opasnu životinju na slobodi” koja bi mogla biti lav tražilo je stotine policajaca, veterinarskih stručnjaka i lovaca u šumovitim područjima na južnom rubu Berlina. Iz policije su u petak (21.7.) ipak izjavili da je to možda jednostavno bila divlja svinja.

Mnogi su se pitali odakle bi lavica mogla uopšte pobjeći, obzirom da nijedan zoološki vrt nije prijavio bijeg životinje. Regionalni javni emiter RBB izvijestio je da su samo u Brandenburgu u državnim ogranima za zaštitu prirode registrovana 23 lava koja žive u tri cirkusa, dva zoološka vrta i u jednom privatnom domaćinstvu. Nijedan od njih nije prijavljen kao nestao.

Ne postoje pouzdani podaci o tome koliko lavova bi moglo biti držano u privatnim kućanstvima širom Njemačke, ali generalno – to nije zabranjeno.

U Njemačkoj postoji malo propisa o držanju divljih životinja, pa se u domaćinstvima mogu naći i tarantule, krokodili ili tigrovi.

Kada divlje životinje pobjegnu

Decenijama se ponavljaju medijski izvještaji o zmijama otrovnicama i drugim divljim životinjama koje bježe iz zooloških vrtova i cirkusa, ali i iz privatnih kuća.

U ljeto 1994. mali aligator “Cayman Sammy” postao je slavna ličnost nakon što ga je njegov vlasnik poveo sa sobom na sunčanje pored jezera u blizini grada Dormagena, gdje je pobjegao. Pronađen je i uhvaćen tek nakon nekoliko dana.

U avgustu 2019. zmija otrovnica bila je na slobodi u gradu Herne. Pobjegla je iz stana jednog čovjeka, koji je držao preko 20 zmija otrovnica. Njegova kobra pronađena je nakon nekoliko dana skrivanja na stepeništu kuće, zbog čega je policija evakuisala 30 stanara iz zgrade i susjednih kuća.

Potraga je bila skupa i navela je vladu Sjeverne Rajne-Vestfalije da izradi strogi zakon o držanju divljih životinja. Ali on nikada nije usvojen.

Herne | Kobra in Mehrfamilienhaus gefundenHerne | Kobra in Mehrfamilienhaus gefunden
Kobra u kutiji je bila u vlasništvu čovjeka koji je pored nje imao još oko 20 zmija otrovnica. Zbog njenog bjekstva u Harneu je moralo da se evakuiše oko 30 stanara.

Trgovanje divljim životinjama preko internetaMeđunarodna trgovina zaštićenim životinjskim vrstama regulisana je Washingtonskom konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama (CITES). Ovaj dokument prepoznaje nekoliko ugroženih vrsta kojima se ne smije trgovati. To su određeni veliki čovjekoliki majmuni, te neke vrste papagaja, a slonovi i nosorozi su također zaštićeni.

Iako se takve zaštićene vrste najvjerovatnije i ne love u divljini kako bi se njima privatno trgovalo, postoje neke rupe u zakonu za životinje koje su uzgajane u zatočeništvu.

Organizacija za zaštitu životinja “Pro Wildlife” sprovela je istraživanje za njemačko savezno Ministarstvo okoliša od 2017. do 2019. godine, ispitujući trgovinu egzotičnim sisarima, gmizavcima i vodozemcima u Njemačkoj. Biologinja “Pro Wildlife-a” Katharina Lameter izjavila je za magazin Focus da su za samo šest mjeseci na relevantnim web stranicama naišli na 33 ponude za prodaju lavova, šest za prodaju jaguara i šest za prodaju leoparda. Tražene cijene počinju od samo nekoliko hiljada eura – što je cijena jednog rasnog psa.

“Veliki dio trgovine, uključujući i lavove, nije nezakonit ako su dostupni papiri i vakcine”, objašnjava Lameter.
Trista zmija u beogradskom podrumu
02:13

U kakvim uslovima egzotične životinje žive?

Federalna uredba o zaštiti vrsta i Zakon o dobrobiti životinja utvrđuju propise za one koji posjeduju divlje životinje u Njemačkoj. Ali dalje upravljanje divljim životinjama u nadležnosti je 16 njemačkih pokrajina, te se agencije za zaštitu životinja žale što pravila i njihova primjena nisu ujednačeni u cijeloj zemlji – i ne sprovode se uvijek rigorozno. Provjere privatnih posjednika životinja su rijetke.

Godine 2021. bijeli lav je dospio na naslovne stranice u Njemačkoj: Farmer u pokrajini Saksoniji-Anhalt bio je prijavljen od strane grupa za dobrobit životinja jer ga je držao u uslovima koji krše specifikacije za veličinu ograđenog prostora. Veterinarska služba ga je kaznila i zabranila mu držanje lavova. Nakon opsežne pravne bitke, vlasnik je rekao da je prodao životinju u Holandiji. Ali lav nikada nije stigao na finalnu destinaciju u toj zemlji. Gdje se lav nalazi do danas nije jasno.

Policija u Berlinu je juče (21.7.) ukinula upozorenje na opasnost od odbjegle lavice. Razlog: to je najvjerovatnije bila samo divlja svinja. Na slici gradonačelnik mjesta Kleinmachnow u kojem je životinja viđena.

Organizacija za zaštitu životinja PETA već dugo zagovara potpunu zabranu držanja divljih životinja u privatnim domaćinstvima. “Pored mogućih opasnosti, od neadekvatnih uslova pate prije svega same životinje”, tvrde iz ove organizacije na svojoj web stranici.

“Pozivamo ministra poljoprivrede Cema Özdemira i vladu da konačno zabrane držanje egzotičnih divljih životinja poput velikih mačaka, majmuna i zmija u privatnim rukama i cirkusima tokom tekuće revizije Zakona o zaštiti životinja”, napisala je PETA u odgovoru na majsku najavu ministra Zelenih da će propisi o zaštiti životinja za domaće i domaće životinje biti poboljšani.

Zagovornici dobrobiti životinja u nekoliko evropskih zemalja žele bolje zaštititi egzotične životinje uvođenjem obavezujuće pozitivne liste na kojoj se navode sve životinje koje se uopšte smiju držati u privatnim domaćinstvima. Francuska, Belgija i Holandija već imaju takvu listu, piše DW.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!