Svijet trenutno svjedoči revoluciji u globalnoj sigurnosti na koju zapadni političari očigledno nisu spremni — a to je kolapsa Ruske Federacije, piše Janusz Bugajski, viši saradnik Jamestown fondacije za Politico magazin.
Međutim, umjesto da se Zapad već sada počne spremati za vanrednu situaciju, prelivanje situacije izvan granica Ruske Federacije i za kapitaliziranje na raspadu ruske imperije, zapadni zvaničnici izgleda da zive u prošlosti, vjerujući da se mogu vratiti na status quo od nakon Hladnog rata, a neki čak nude Moskvi I sigurnosne garancije da će njihove granice ostati netaknutom, piše Bugajski.
“Ali Rusija je propala država. Nije bila u stanju da se transformiše u nacionalnu državu, građansku državu ili čak stabilnu imperijalnu državu. To je Federacija samo po imenu, jer centralna vlada vodi politiku etničke i jezičke homogenizacije i uskraćuje bilo kakva ovlašćenja za 83 republike i regiona u zemlji. Međutim, hipercentralizacija je razotkrila višestruke slabosti te zemlje, uključujući slabljenje ekonomije pod pritiskom međunarodnim sankcijama, vojne poraze u Ukrajini koji otkrivaju nesposobnost i korumpiranost njene vladajuće elite, i uznemirenost u brojnim regijama zbog njihovog sve manjeg budžeta. Moskva se konačno razotkriva kao grabežljiv imperijalni centar koji je sve manje u mogućnosti da održi zemlju na okupu. Ipak, većina zapadnih lidera još uvijek ne vidi prednosti raspada Rusije,” tvrdi Bugajski.
Raspad Ruske Federacije bit će treća faza kolapsa imperije nakon raspada sovjetskog bloka te Sovjetskog Saveza početkom 1990-ih, navodi ovaj politopog.
Prema njegovim riječima, ovaj, najnoviji, raspad bit će potaknut borbom za moći između elita i intenziviranjem rivaliteta između centralne vlade i nezadovoljnih regija, što bi u nekim dijelovima zemlje moglo dovesti do građanskih ratova i graničnih sporova. Međutim, to će također potaknuti pojavu novih država i međuregionalnih federacija, koje će kontrolisati vlastite resurse i više neće slati svoje ljude da ginu za moskovsko carstvo.
“Kako se Moskva bude bavila vlastitim problemima, njen kapacitet za spoljnu agresiju će se smanjiti. A kao krnja država, pod teškim međunarodnim sankcijama i lišena osnovnih resursa u Sibiru, imat će ozbiljno smanjene sposobnosti da napadne susjede. Od Arktika do Crnog mora, istočni front NATO-a će postati sigurniji; dok će Ukrajina, Gruzija i Moldavija povratiti svoje okupirane teritorije i zatražiti integraciju u Evropsku uniju i NATO bez straha od ruske reakcije,” navodi se u tekstu objavljenom na portalu Politico.eu
Prema Bugajskom, zemlje centralne Azije će se također osjećati sve slobodnije i moći će se okrenuti Zapadu za energetske, sigurnosne i ekonomske veze. Kina će, po njemu, biti u slabijoj poziciji da proširi svoj uticaj jer više ne može da sarađuje sa Moskvom, a nove prozapadne države mogu se pojaviti unutar Ruske Federacije, poboljšavajući stabilnost u nekoliko regiona Evrope i Evroazije.
“Iako će nuklearno oružje ostati potencijalna prijetnja, ruski lideri neće počiniti nacionalno samoubistvo lansirajući ga protiv Zapada. Umjesto toga, pokušat će spasiti svoju političku budućnost i ekonomsko bogatstvo — kao što je to činila sovjetska elita. Čak i ako neke države u usponu nabave takvo oružje, neće imati razloga da ga koriste dok budu tražile međunarodno priznanje i ekonomsku pomoć. Umjesto toga, postruske države će vjerovatno težiti nuklearnom razoružanju – slično kao Ukrajina, Bjelorusija i Kazahstan nakon raspada Sovjetskog Saveza,” zaključuje on.
Bugajski dalje navodi da Zapad treba jasno precizira šta podržava.
“Otvorena podrška pluralizmu, demokratiji, federalizmu, građanskim pravima i autonomiji njenih republika i regiona može pomoći da se građani Rusije ohrabre pokazujući im da nisu globalno izolovani. Takođe će im trebati pristup informacijama koje Moskva prikriva, posebno kada je u pitanju garantovanje sigurnosti, ekonomski razvoj i njegovanje mirnih, produktivnih odnosa sa susjedima,” navodi se u tekstu.
Bugajski zaključuje da je Zapad napravio ozbiljnu grešku kada je pretpostavio da je kolaps sovjetskog komunizma značio kraj ruskog imperijalizma. Ovoga puta griješi zbog pretpostavke da je sadašnja ruska imperija trajno kategorija.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare