Lideri Europske unije u ponedjeljak navečer nisu uspjeli podržati Ursulu von der Leyen za još jedan mandat predsjednice Europske komisije, uprkos uvjeravanjima francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i njemačkog kancelara Olafa Scholza posljednjih dana da su blizu dogovora, izjavila su tri diplomata EU za POLITICO.
“Večeras nema dogovora”, rekao je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel novinarima u ponedjeljak kasno navečer nakon večere na kojoj su učestvovali zvaničnici.
Europski diplomat, kojemu je odobrena anonimnost kako bi otvoreno govorio o razgovorima kao i drugi citirani u članku, rekao je dok su se pregovarači složili oko tri imena, lideri će nastaviti razgovore kasnije, vjerovatno na sljedećem sastanku 27. i 28. juna.
Nakon europskih izbora, rano se pojavio konsenzus oko Njemice von der Leyen za drugi mandat kao predsjednice Europske komisije, Portugalca Antónia Coste kao predsjednika Europskog vijeća, Maltežanke Roberte Metsole kao šefice Europskog parlamenta i Estonke Kaje Kallas kao šefice vanjske politike .
Očekivanja su bila velika dok se 27 šefova država i vlada sastalo u Briselu u nadi da će četiri glavna mjesta u bloku podijeliti između trenutne koalicije Europske narodne stranke desnog centra, socijalista i liberala.
Nakon što je Macronovu stranku porazila krajnja desnica na izborima, njegova odluka da raspusti francuski parlament i raspiše prijevremene izbore naizgled je ubrzala rasprave o najvišim položajima. Obično pregovori traju sedmicama.
Posljednjih sedmica drugi europski lideri također su naglasili potrebu za kontinuitetom s obzirom na ruski rat u Ukrajini i potencijalni povratak bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Politico otkriva: Ko su najbolji prijatelji Rusije u EU Parlamentu
Ali nade u brzi dogovor nestale su u ponedjeljak navečer jer je Europska narodna stranka, pobjednik izbora za Europski parlament, zatražila više ustupaka i više ovlasti među najvišim pozicijama. Očekivano, EPP je želio ponovno imenovati von der Leyen i Metsolu, koji pripadaju političkoj obitelji. Osim toga, EPP je predložio socijalistima da se mandat predsjednika Europskog vijeća podijeli u dva dijela od 2,5 godine – a EPP bi dobio jedan od njih.
To je pak razljutilo socijaliste i demokrate (S&D), koji su se nadali da će dobiti posao za Costu. I ubrzo nakon što su razgovori zapeli, počela je igra okrivljavanja.
“Ovo je djelomično bila oholost EPP-a”, rekao je EU zvaničnik. “Traženjem mandata na samo 2,5 godine stvorilo se veliki problem percepcije kod [socijalista], koji bi bili stavljeni u težak položaj. EPP ovu nije dobro odigrao. Ovo će biti teško riješiti”.
Ima li Njemačka plan B: Ko su kandidati za Europsku komisiju u slučaju pada Ursule von der Leyen
Isti izvor je dodao da Michel nije pomogao u razgovorima. “Umjesto da pomogne u pronalaženju dogovora, nastavio je spominjati druge stvari”, rekao je.
Još jedan razlog zbog kojeg su pregovori propali je taj što je talijanska premijerka Giorgia Meloni bila nezadovoljna kako se večer odvijala, reklo je nekoliko EU diplomata. Meloni, koja je bila jedna od rijetkih čelnica koje su iz europskih izbora izašle s izbornom pobjedom, bila je nezadovoljna pokušajima drugih EU lidera da je isključe iz pregovora.
Talijanski premijer “osporio je vrstu pristupa raspravi”, rekao je zvaničnik upoznat s raspravom. Krenula je “od pretpostavke da je današnji neformalni sastanak trebao predstavljati trenutak u kojemu treba razgovarati o tome što učiniti u svjetlu signala s europskih izbora i onda s tog polazišta započeti raspravu o imenima za čelne funkcije, a ne obrnuto”, dodao je.
Govoreći na G7 krajem prošle sedmice, Macron, koji je jedan od ključnih posrednika u dogovoru o najvišim poslovima, rekao je kako vjeruje da bi razgovori u ponedjeljak mogli donijeti načelnu odluku.
Politico: Varhelyijevo mjesto u novoj Komisiji upitno, EU lideri “ogorčeni” Orbanovim postupcima
“To je rasprava koja se odvija među nas 27; zvali smo se; [dogovor] se čini mogućim u danima koji dolaze, u sedmici koji dolazi”, rekao je Macron.
Scholz je kasnije ponovio te komentare, rekavši kako vjeruje da će odluka o najvišim položajima u Briselu biti donesena brzo. “Odluke će se sada donositi vrlo brzo o najvažnijim mjestima koja treba popuniti u Europi kako bi Europska unija mogla djelovati”, rekao je Scholz u intervjuu na marginama samita G7.
EU lideri sada će se ponovno okupiti u Briselu 27. i 28. juna, u nadi da će postići dogovor o liderima bloka prije glasovanja o sljedećem predsjedniku Komisije u Europskom parlamentu koje je zakazano za sredinu jula.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
BONUS VIDEO
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!