Europska komisija predložila je nove sankcije protiv Rusije zbog rata u Ukrajini, uvodeći zabranu ruskih dijamanata i pooštravajući druge mjere, poput ograničenja cijene nafte, navodi se u dokumentima u koje je POLITICO imao uvid.
Od početka ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, Brisel je usvojio 11 paketa sankcija protiv Moskve – koji pokrivaju sve, od energetike do bankarstva – u pokušaju da isprazni ratnu škrinju predsjednika Vladimira Putina. Najnoviji paketi sankcija bili su više usmjereni na mjere za rješavanje zaobilaženja sankcija, jer su druge mjere ili politički osjetljive ili bi mogle više naštetiti Europskoj uniji nego što bi naštetile Rusiji, podsjeća POLITICO.
Srž ovog prijedloga, koji još moraju potpisati zemlje članice EU, je zabrana ruskih dijamanata.
Washington je već zabranio ruske dijamante, ali EU još nije – velikim dijelom zbog pokušaja Belgije da zaštiti trgovinu dijamantima u Antwerpenu.
Zabrana bi se primjenjivala od januara 2024., ali bi došlo do postupnog uvođenja indirektne zabrane uvoza dijamanata obrađenih u Rusiji u zemljama koje nisu članice EU, budući da treba obaviti još tehničkog posla da se uspostavi mehanizam utvrđivanja porijekla na G7 razini.
Nacrt prijedloga također bi uveo strože zahtjeve kako bi se spriječilo da se ruska nafta kupljena kršenjem postojećih sankcija prodaje dalje s krivotvorenim računima.
“Mehanizam ograničenja cijena oslanja se na postupak atestiranja koji operaterima u lancu opskrbe morskom ruskom naftom omogućuje da pokažu da je kupljena po gornjoj ili nižoj cijeni”, navodi se u tekstu, tvrdeći da je “prikladno uvesti zahtjev da potvrde također uključuju detaljne dodatne troškove, kao što su osiguranje i prijevoz”.
Prema trenutnim pravilima, brodarske kompanije i njihova osiguravatelji moraju izjaviti da nisu platili više od 60 dolara po barelu za svoj teret, ali već dugo postoji zabrinutost da su trgovci nudili velike dodatne svote kako bi osigurali svoj teret i tvrdili da su zapravo plaćali razne troškova kao što je prijevoz. Predložene izmjene bi to otežale, ali još uvijek je nejasno hoće li postojati dovoljan nadzor da se spriječi prolazak sumnjivih poslova.
EU ambasadori bi trebali prvi put razgovarati o ovom paketu u petak, potvrdila su dvojica diplomata za POLITICO, ali ostaje nejasno kada će mu dati zeleno svjetlo.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare