Zasićeni konstantnim opstrukcijama mađarskog premijera Viktora Orbána prema Ukrajini, njegovi kolege lideri iz Europske unije planiraju ga kazniti tako što će njegovoj zemlji dati slab portfolio u sljedećem sazivu Europske komisije, saznaje POLITICO iz izvora bliskim raspravama o ovoj temi.
Mađarska želi zadržati sektor proširenja, koji ima značajan utjecaj zbog pregovora EU o pridruživanju Ukrajine bloku, ali vlade zemalja članica nemaju “apetit” da trenutni komesar Budimpešte Olivér Várhelyi, ili bilo koji drugi Mađar, nastavi s tako važnom ulogom, rekla su za POLITICO trojica diplomata čija imena nisu navedena.
Orbán je dosljedno najbliži saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina u EU i europski su lideri sve više ogorčeni njegovim odugovlačenjem sa sankcijama i protivljenjem isporuci sredstava Kijevu, navodi briselski medij.
Europska komisija priopćila je da vlade i novoizabrani predsjednik Komisije moraju odabrati sljedeće komesare i da ona neće “djelovati prije njihovih odluka”.
Orbán je pokušao blokirati pomoć Ukrajini zaprijetivši i njezinim pristupnim pregovorima posljednjih mjeseci. U julu će Mađari također preuzeti šestomjesečno rotirajuće predsjedanje Vijećem Europske unije, što će ovoj zemlji dati ovlasti za utvrđivanje agende.
Ipak, srednjoeuropska nacija i dalje se nada da će Várhelyi ostati na svojoj dužnosti koju je obnašao od 2019. nakon što ga je predložio Orbán i preuzeo odgovornost za napore bloka da dovede nove članice.
POLITICO podsjeća kako je Várhelyi optužen za potkopavanje politike prema državama kandidatkinjama za članstvo u EU, stvarajući pomutnju u nedavnom sukobu s Gruzijom oko uveliko osuđivanog zakona o “stranim agentima” u toj južnokavkaskoj zemlji, koji se naširoko smatra načinom na koji vladajuća stranka u Tbilisiju suzbija opozicijske medije, aktiviste i nevladine organizacije.
Budimpešta je prethodno pokušala uvesti vlastitu verziju pravila u ruskom stilu, naišavši na protivljenje Brisela i europskih pravnih institucija.
“Nakon katastrofe ovog puta s Várhelyijem i načina na koji se Orbán suočava s [predsjednicom Komisije Ursulom] von der Leyen, nema šanse da ona preda nešto važno [nekom] njemu bliskom”, rekao je isti izvor.
Ni Várhelyijev ured ni mađarsko ministarstvo vanjskih poslova nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Četvrti diplomat ranije je izrazio zabrinutost zbog Várhelyijeve uloge u pregovorima o pristupanju, s obzirom da se Mađarska otvoreno protivila članstvu Ukrajine.
Várhelyijevo imenovanje prije pet godina se smatralo mirovnom ponudom kako bi se mađarska desničarska vlada zadržala na strani u Briselu, slično kao što je sve euroskeptičnijoj Velikoj Britaniji dodijeljena glavna ekonomska uloga prije Brexita 2014., nakon što je čelnik konzervativaca David Cameron obećao referendum 2013.
Ranije ove sedmice litavski ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis pozvao je Mađarsku da prestane zadržavati vojni paket Kijevu vrijedan više miliona eura. Danima prije, Landsbergis je za POLITICO rekao da Budimpešta stoji iza nesposobnosti Europe da predstavi koherentna stajališta o ratu u Gazi i ruskoj invaziji.
“Gotovo sve naše rasprave i potrebna rješenja i odluke [EU] blokira samo jedna zemlja”, rekao je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
BONUS VIDEO
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!