Poruka koja se Putinu neće svidjeti: Dva su razloga zašto ne može pobijediti

Svijet 09. nov 202211:00 0 komentara
Defence Ministry/Handout via REUTERS

Bivši britanski veleposlanik u Bjelorusiji detaljno je objasnio zašto vjeruje da je "jasnije nego ikad" da Rusija ne može pobijediti u ratu u Ukrajini, a kao dva glavna razloga za to navodi velike gubitke na bojnom polju i nesposobnost da se mobilizira rusko društvo.

U članku koji je krajem prošlog mjeseca objavio Međunarodni institut za strateške studije, Nigel Gould-Davies pisao je o ruskim tvrdnjama da je Ukrajina planirala upotrijebiti prljavu bombu na svom teritoriju i za to okriviti Ruse. Ukrajina je oštro odbacila tu tvrdnju, a i zapadni čelnici upozorili su Rusiju da ne koristi takve navode kao izgovor za eskalaciju.

Gould-Davies je rekao da je ruska optužba došla u kontekstu nekih velikih neuspjeha za snage ruskog predsjednika Vladimira Putina. S jedne strane, ruske su trupe doživjele nekoliko poraza na bojištu (u regijama Harkiv i Herson), a s druge strane, Rusije je provela djelomičnu mobilizaciju vojnih rezervista.

Iako je mobilizacija pokazala da je Kremlj “shvatio koliko loše rat napreduje, njegov kraj bi pokazao da Kremlj razumije rizike s kojima se suočava namećući pretjerane zahtjeve ruskom društvu”, napisao je Gould-Davies.

Djelomična mobilizacija, za koju je Putin rekao da će se odnositi samo na ruske državljane u pričuvi i one koji su služili u oružanim snagama te imaju određene specijalnosti i vojno iskustvo, izazvala je veliki otpor među Rusima. Diljem Rusije su izbili prosvjedi, a više od 370.000 ruskih građana napustilo je zemlju u dva tjedna nakon objave dekreta, piše Newsweek.

Iako su neki mobilizirani Rusi navodno odmah poslani na bojišnicu, Gould-Davies navodi da oni nisu promijenili tijek rata u korist Rusije. Dodao je da Rusija ne može dobiti ovaj rat te da sve čemu se može nadati sada jest da će zaustaviti sukob “prijetnjama i troškovima”.

To uključuje i ruske napade dronovima na ukrajinsku energetsku infrastrukturu te ruske nuklearne prijetnje kako bi se oslabila želja Zapada da pomaže Ukrajini ili kako bi se stvorio izgovor za nuklearnu eskalaciju.

Prošlog je tjedna rusko ministarstvo vanjskih poslova objavilo priopćenje pozivajući druge nuklearne sile da “odustanu od opasnih pokušaja međusobnog ugrožavanja vitalnih interesa, balansirajući na rubu izravnog oružanog sukoba i potičući provokacije”. U priopćenju su dodali da te navodne provokacije “mogu dovesti do katastrofalnih posljedica”.

William Reno, profesor političkih znanosti na Sveučilištu Northwestern, rekao je za Newsweek da bi se ta izjava mogla protumačiti kao upozorenje “ili barem pokušaj da se vidi što Rusi mogu dobiti od Zapada u smislu ustupaka”. Dodao je da je ključ u svemu tome znati kada Rusija ne blefira o očiglednim prijetnjama.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!