Previsoke temperature vode usmrtile više od stotinu delfina u Amazonu (FOTO)

Svijet 05. okt 202312:16 0 komentara
Reuters

Više od 100 delfina pronađeno je mrtvo u rijeci Amazon tokom prošle sedmice usred teške suše i rekordno visokih temperatura vode. Uslovi u kojima su životinje pronađene izazvale su strahove da rastuće globalne temperature možda prelaze prag tolerancije za ranjive vrste.

Leševi životinja pojavili su se na jezeru Tefé, pritoci rijeke Amazone, zajedno sa hiljadama mrtvih riba. Stručnjaci smatraju da su niski vodostaji rijeka, uz nepodnošljive temperature vode, doprinijeli nestanku delfina.

„Još je rano da se utvrdi uzrok ovog ekstremnog događaja, ali prema mišljenju naših stručnjaka, on je svakako povezan sa periodom suše i visokim temperaturama u jezeru Tefé, u kojem neke tačke prelaze 39 stepeni Celzijusa“, kazao je naučnik sa Instituta Mamirauá, istraživačke ustanove koju finansira brazilsko Ministarstvo nauke. To je 10 stepeni više od prosjeka za ovo doba godine.

Međutim, stručnjaci moraju isključiti bakterijsku infekciju ili kontaminaciju kanalizacije prije spašavanja preživjelih delfina i premještanja ih u hladnije vode. “Prebacivanje riječnih delfina u druge rijeke nije toliko sigurno jer je važno provjeriti jesu li prisutni toksini ili virusi (prije puštanja životinja u divljinu)”, rekao je André Coelho, istraživač na Institutu Mamiraua.

Delfin rijeke Amazone, kao što mu ime govori, porijeklom je iz Južne Amerike. Lokalno stanovništvo je poznato i kao boto, a može biti roze ili sive boje. Naučnici koji su se spustili na jezero da pronađu leševe primijetili su da je otprilike osam od svakih 10 leševa ružičastih delfina, što bi moglo predstavljati 10% njihove procijenjene populacije u jezeru Tefé.

Reuters
Reuters
Reuters

“Deset posto je vrlo visok postotak gubitka, a mogućnost da će se on povećati mogla bi ugroziti opstanak vrste u jezeru Tefé”, rekla je istraživačica Miriam Marmontel za Reuters.

“Protekli mjesec u Teféu izgledao je kao naučnofantastični scenario promjene klime,” rekao je Daniel Tregidgo, britanski istraživač koji živi u toj oblasti, za The Guardian. “Tužno je znati da je neko umro, ali vidjeti gomile leševa, znajući da je ova suša ubila preko 100, tragedija je.” Međunarodna unija za očuvanje prirode klasifikuje botos kao ugrožene, a u svijetu je ostalo samo šest vrsta slatkovodnih delfina, piše MyModernMet.

Posljedice suše osjećaju i stanovništvo koje živi na obodu rijeke. Nivo rijeke Amazone je pao za 30 centimetara svakog dana u posljednje dvije sedmice. Budući da se većina zaliha hrane i goriva prevozi čamcima, postoji zabrinutost da bi to moglo povećati cijene i uzrokovati nesigurnost hrane. Suša je takođe uticala na ribolov, aktivnost koja obezbeđuje hranu i prihod za mnoge porodice u regionu.

Amazon je kroz istoriju bio poznat po svojoj biološkoj raznolikosti, jer je dom za 10% svih vrsta divljih životinja za koje znamo. Nažalost, čini se da je to sada prvi red u pogledu efekata globalnog zagrijavanja, koji pogađa i ugrožene vrste i ranjive zajednice. Sada se zajednica sprema za nove suše u narednih nekoliko sedmica, što bi moglo rezultirati većim žrtvama životinja i dodatnim poteškoćama za regiju.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!