Preživjela Staljinov Holodomor, a sada pravi maskirne uniforme za Ukrajince

Svijet 07. feb 202314:36 1 komentar
Sarah Dean/CNN

U svoje 102 godine, Liubov Yarosh je preživjela tri perioda teške nestašice hrane, uključujući "Holodomor" 1932-33 kada je, po naređenju Staljina, ukrajinskim poljoprivrednicima oduzeto svo žito koje bi proizveli, kako bi se potaknula industrijalizacija Moskve i suzbili ukrajinski nacionalistički otpori. Potaknuta bijesom zbog onoga što Rusija danas čini njenom narodu, ova žena je našla načina da pomogne ukrajinskim snagama tako što pravi maskirna snajperska odijela za vojnike.

Yarosh se u razgovoru s novinarima CNN-a prisjetila Holodomora.

Tada se nije imalo šta jesti. Jeli smo lišće lipe… i koprive. Ove divlje biljke smo mljeli u brašno, kuhali s njima i jeli ih”, ispričala je novinarima iz svog doma u selu Hodorkov, u oblasti Žitomir, oko dva sata vožnje zapadno od Kijeva.

Sa 13 godina vidjela smrt brata i sestre koji su izgubili život uslijed najgore masovne gladi u Ukrajini.

Bila sam potpuno natečena. Noge su mi bile otečene, ruke su mi bile otečene. Bila sam tako bolesna. Mislila sam da ću umrijeti”, ispričala je.

Kako navodi CNN, u to vrijeme je Kremlj nastojao da u Ukrajini potisne nezavisne poljoprivrednike, te ukrajinski jezik, historiju, umjetnost i nezavisnost. Mnogi vjeruju da ono što ruski predsjednik Vladimir Putin sada pokušava učiniti ima zapanjujuće sličnosti.

Vođe i organizatori ovih genocida sjede u istim kancelarijama na istom mjestu. A centar ovih događaja je Moskva. Njihov diktatorski režim”, rekao je Mihajlo Kostiv, šef za informacije u ukrajinskom Nacionalnom muzeju Holodomora-genocida.

Upoređujući ono što se danas dešava sa prošlošću, Kostiv je dodao da je “objekat uništenja Ukrajina kao nacija, kao ljudi koji se opiru ovom režimu”.

Rodni list pokazuje da je Yarosh rođena 8. augusta 1920. godine. William Bonnett/CNN

Unuci brane Ukrajinu

Troje Yaroshinih unuka sada brane svoju zemlju kao vojnici, a njena mučna sjećanja na vlastito djetinjstvo ostaju jaka.

Mala djeca su umirala od gladi. Odvedeni su u kamion. Iskopali su veliku rupu i sve ih bacili unutra. Tu su bile ruke i noge… i bez ceremonije su ih bacali zemlju preko njih”, prisjetila se ona.

Sada, nakon oko 90 godina, Yarosh odbija da prihvati posljednju agresiju. Njen bijes prema Rusima zbog onoga što su učinili njenom narodu je natjerao na akciju.

Dok su novinari CNN-a razgovarali sa njom u kući gdje ona živi s kćerkom, stigla su dva volontera da joj dostave tkaninu.

Rekla je da uživa u zadacima dok je vezla konopce u mrežu kako bi napravila maskirna snajperska odijela za ukrajinske vojnike.

“Putin nastavlja Staljinov posao”

Još uvijek se raspravlja o tome da li ruske akcije u Ukrajini danas predstavljaju genocid. Međutim, postoji širok konsenzus da Rusija čini ratne zločine i zločine protiv čovječnosti u Ukrajini.

Rusija je negirala optužbe za ratne zločine. Ali u proteklih 11 mjeseci, detalji oko ubistava ili namjernog ciljanja civila i nemilosrdne kampanje za brisanje znakova i simbola, kao i tkiva ukrajinske države u područjima pod ruskom okupacijom su postali politika Kremlja.

Kako piše CNN, ruski predsjednik Vladimir Putin ne vjeruje da ukrajinska država postoji. On tu vidi ogromnu poljoprivrednu zemlju, industrijsku moć, planine na zapadu, kao dio velike Rusije, “baš kao što je Katarina Velika proglasila veliki dio Ukrajine “novorusijom” u 18. vijeku.

Sarah Dean/CNN

Staljinov Holodomor, istrebljenje glađu, fokusiralo se na uništavanje nezavisnosti ukrajinskih poljoprivrednika. Pojedinci poduzetnici sa sopstvenim kapitalom, u obliku zemlje i stoke, smatrali su se smetnjom za “sovjetsku utopiju”, a Staljin ih je želio slomiti i natjerati preživjele u kolektivizirane farme.

Naredio je ubistva ukrajinskih umjetnika, pjesnika, glumaca i historičara, te zabranio Ukrajinski jezik u školama i pokušao da izbriše koncept Ukrajine iz svijesti njenih građana.

Po mišljenju mnogih Ukrajinaca, Putin nastavlja Staljinov posao. U ukrajinskim oblastima koje je zauzela Rusija, Ukrajinci su prisiljeni da usvoje rusko državljanstvo, uče ruski jezik i slijede ruski nastavni plan i program.

U nedjelju je ukrajinski Nacionalni centar otpora naveo da su ruske snage zaplijenile i spalile ukrajinske knjige iz javnih i školskih biblioteka u regiji Lugansk.

Hiljade Ukrajinaca je deportovano, a 14.000 djece je nestalo, navodi ukrajinska vlada. Ujedinjene nacije kažu da se veliki, ali nepoznat broj ukrajinske djece prisilno usvaja u ruske porodice.

Glavno oruđe 1932-33. godina bilo je istrebljenje glađu, oduzimanje svih namirnica i stvaranje uslova nespojivih sa životom. I sada je isto. Stvaranje uslova nespojivih sa životom”, kaže Kostiv.

Ali sada postoji širi spektar alata, a oni su više vezani za vojsku. Novo oružje, novi projektili. Ogromna masa trupa s ciljem uništenja i suzbijanja ukrajinskog otpora”, dodao je on.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare