Prijedlog: Ukrajina da uđe u NATO bez teritorije pod kontrolom Rusije

Svijet 15. nov 202317:32 0 komentara
Anadolija

Bivši generalni sekretar NATO-a iznio je prijedlog da se Ukrajina treba pridružiti NATO savezu, ali bez teritorije koju je okupirala Rusija, za što tvrdi da postoji i historijski presedan.

Kako prenosi Guardian, NATO bi sljedećeg ljeta trebao održati samit u Washingtonu, povodom 75. godišnjice alijanse, a pitanje budućeg članstva Ukrajine sigurno će biti glavna tema.

Anders Fogh Rasmussen je rekao da se pitanje članstva Ukrajine u NATO-u ne može ponovo odlagati za sljedeću godinu.
“Došlo je vrijeme da se poduzme sljedeći korak i uputi poziv Ukrajini da se pridruži NATO-u. Potrebna nam je nova europska sigurnosna arhitektura u kojoj je Ukrajina u srcu NATO-a,” rekao je.

Isključivanjem teritorije koju drži Rusija iz NATO-a, smanjila bi se opasnost od sukoba između Rusije i alijanse, tvrdi Rasmussen.

On je negirao da bi taj potez zamrznuo sukob, ustupajući ukrajinsku teritoriju Rusiji.
“Apsolutni kredibilitet garancija iz člana 5 [NATO saveza] odvratio bi Rusiju od intenziviranja napada na ukrajinske teritorije unutar NATO-a i tako oslobodio ukrajinske snage da odu na liniju fronta,” rekao je.

“Da bi se član 5 učinio vjerodostojnim, morala bi postojati jasna poruka Rusiji da će na svako kršenje teritorije NATO-a doći do odgovora,” dodao je Rasmusen.

Bivši generalni sekretar je rekao da je za ovakav potez postojao sličan presedan kada se Zapadna Njemačka pridružila alijansi 1955. godine, a član 5 je pokrivao teritoriju Zapadne Njemažke, ali ne i Istočne.

Tri razloga za prijem

On je naveo tri glavna razloga zašto bi Ukrajini trebalo biti ponuđeno članstvo:

Prvo, Ukrajina unutar NATO-a bi djelovala kao bedem protiv još uvijek agresivne Rusije. Drugo, rekao je da “moramo shvatiti da su sive zone opasne zone. Neutralnost po starom shvatanju svijeta više ne postoji. Sive zone postaju iskušenje za Putina da napadne.” Treće, ustvrdio je da je ukrajinska vojska sada najotpornija vojska u Europi i da bi bila prednost i primjer drugim europskim silama.

Rasmusen je didao da ukupno 25 zemalja, pored zemalja G7, pregovara o bilateralnim sigurnosnim sporazumima s Ukrajinom kao dio krovnog sporazuma nazvanog Kijevski sigurnosni dogovor koji bi trebao djelovati kao most ka punopravnom članstvu u NATO-u. Sporazum uključuje velike transfere oružja, poboljšanu razmjenu obavještajnih podataka i podršku odbrambenoj industriji Ukrajine kako bi mogla neovisnije proizvoditi oružje i municiju.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!