Visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku kao i kinesko ministarstvo vanjskih poslova osudili su napad izraelske vojske na Rafah, grad na jugu Gaze u kojem se nalazi preko milion civila koji su pobjegli iz sjevernih gradova, te pozvali na suzdržanost.
“Ofanziva na Rafah je ponovo počela, uprkos svim zahtjevima međunarodne zajednice, SAD-a, zemalja članica Evropske unije, svih koji traže od [izraelskog premijera Benjamina] Netanyahua da ne napada grad. Bojim se da će to opet izazvati mnogo žrtava, civilnih žrtava. Šta god da kažu. U Gazi nema sigurnih zona,” rekao je Borrell.
Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova pozvao je Izrael da posluša savjete međunarodne zajednice i zaustavi napad na Rafah.
“Kina … snažno poziva Izrael da posluša zahtjeve međunarodne zajednice i da prestane s napadima na Rafah te da učini sve što može da izbjegne ozbiljniju humanitarnu katastrofu u pojasu Gaze”, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian.
Granični prelaz u Rafahu žila kucavica za civile
Sam Rose, direktor za planiranje u UNRWA-i, UN-ovoj agenciji za pomoć palestinskim izbjeglicama, rekao je da za Al Jazeeru da je nastojanje Izraela da zatvori prelaz Rafah i prelaz Karem Abu Salem – koji Izrael naziva Kerem Shalom – imalo “razorne posljedice za narod Gaze koji je već na rubu gladi”.
Prelazi su bili “žila kucavica za male količine robe koje su stizale u Gazu od oktobra”.
“Ne postoji mogućnost pokretanja pogona za desalinizaciju koji obezbjeđuju pitku vodu za narod. U pojasu nema struje, sve je odsječeno”, rekla je Rose.
Dodao je kako je UNRWA zabrinuta po više osnova, posebno zbog nestašice goriva u enklavi, kao i humanitarnog uticaja izraelske vojne operacije, koja je počela u istočnom Rafahu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!