Velika Britanija nastavlja, a Južnoafrička Republika obustavlja cijepljenje cjepivom AstraZenece jer je slabo djelotvorno protiv južnoafričkog soja koronavirusa. Južnoafričke vlasti prijeći će na Johnso&Johnson te Pfizerovo cjepivo dok ne dobiju preporuku znanstvenika kako dalje postupati s AstraZenecinim cjepivom. Od mutiranih sojeva koronavirusa, liječnike najviše zabrinjavaju britanski, južnoafrički te brazilski soj.
Migranti će u Velikoj Britaniji moći primiti cjepivo protiv covida-19 bez obzira na to imaju li zakonsko pravo živjeti i raditi u toj zemlji. Britanija je do sada prvom dozom cijepila više od 12 milijuna ljudi. I Njemačka je uključila izbjeglice u prioritetnu drugu skupinu, zajedno sa starijima od 70 godina i policijom. Njemačka kancelarka pak obećava da će, kad popuste mjere, prvo otvoriti vrtiće i osnovne škole.
Njemačka, Francuska, Austrija i Norveška cjepivom AstraZenece cijepit će samo mlađe od 65 godina, a to je preporuka i Portugala. Poljska mlađe od 60, a Španjolska i Italija mlađe od 55 godina. Italija planira prvo procijepiti stanovništvo starije od 80 godina, nakon njih starije od 55. Češko ministarstvo zdravstva preporučit će pak upotrebu terapije protiv covida-19. Češka je među europskim državama najteže pogođenima sadašnjim valom pandemije koronavirusa i od nje samo Portugal i Španjolska imaju viši broj novozaraženih na 100.000 stanovnika.
Cjepivo tvrtki Biontech i Pfizer prema najnovijoj studiji djeluje i protiv mutirajućih sojeva koronavirusa koji su se pojavili u Južnoj Africi i Velikoj Britaniji, priopćile su te dvije tvrtke. U svijetu je od koronavirusa dosad preminulo više od 2 milijuna ljudi.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!