Reuters: Američki muslimani okreću leđa Kamali Harris što bi je moglo koštati izbora

Svijet 19. sep 202418:48 1 komentar
Jim Watson/Pool via REUTERS

Arapsko-američki i muslimanski birači, nezadovoljni američkom podrškom izraelskoj ofanzivi u Gazi, okreću leđa Demokratskoj kandidatkinji Kamali Harris i najavljuju podršku kandidatkinju iz treće stranke Jill Stein. Ova promjena podrške mogla bi utjecati na Harrisine šanse u ključnim državama koje su presudne za izbore 5. novembra.

Podaci koje je ovog mjeseca objavio Savjet za američko-islamske odnose (CAIR), bazirani na anketi s kraja augusta, otkrivaju značajnu promjenu u podršci birača. U Michiganu, gdje živi značajna arapsko-američka zajednica, 40% muslimanskih birača podržava Jill Stein iz Zelenih. Republikanski kandidat Donald Trump dobio je 18% glasova, dok je Harris, potpredsednica pod predsednikom Joe Bidenom, zaostajala sa samo 12%.

Stein takođe vodi nad Harris među muslimanskim biračima u Arizoni i Wisconsinu, dvjema ključnim državama u kojima je Biden tijesno pobjedio Trumpa na izborima 2020. U Georgiji i Pennsylvaniji, Harris je prethodno bila favorit među muslimanima, dok je Trump bio bolji od Harris u Nevadi sa 27% naspram 26%, navodi se u CAIR-ovoj anketi koja je obuhvatila 1.155 birača muslimana širom zemlje. Sve ove države su ključne su za pobjedu i kandidati su imali tijesne marginama na prethodnim izborima.

Dok je Biden osvojio muslimanske glasove u 2020. sa više od 80% podrške prema nekim izlaznim anketama, demokratska podrška je drastično opala zbog skoro godinu dana dugih izraelskih vojnih akcija u Gazi.

Prema popisu stanovništva SAD-a iz 2020., cirka 3,5 miliona Amerikanaca izjavilo je da imaju bliskoistočno poreklo, što predstavlja oko 1% ukupne američke populacije. Njihovi glasovi mogli bi se pokazati ključnim u uskoj utrci, s obzirom na to da ankete pokazuju blisku konačnu utrku.

U utorak je Harris pozvala na okončanje rata između Izraela i Gaze, povratak talaca koje drži Hamas u Gazi i protivila se ponovnoj okupaciji palestinskih teritorija, podržavajući rešenje sa dva države.

Međutim, tokom sastanaka iza zatvorenih vrata u Michiganu i drugim mjestima, zvaničnici Harrisine kampanje navodno su odbacili pozive da obustave ili ograniče isporuke američkog oružja Izraelu, tvrde lideri američko-arapske zajednice.

Faye Nemer, osnivačica Američke komore za trgovinu sa bliskoistočnim (MENA) regionom u Michiganu, kritikovala je nedostatak stvarnih koristi od decenija organizovanja zajednice i građanskog angažovanja. “Mi smo sastavni dio ove zemlje, ali naši problemi se ne uzimaju u obzir,” rekla je Nemer.

Stein aktivno vodi kampanju o pitanju Gaze, zagovarajući trajno primirje i trenutni embargom američkog oružja Izraelu. Njeno zalaganje za povlačenje investicija iz namjenske industrije i njen stav o Gazi povećali su joj popularnost u pro-palestinskim krugovima. Njen izborni partner Butch Ware, profesor na Univerzitetu u Kaliforniji, Santa Barbara, je takođe musliman.

Stein je ovog mjeseca govorila na arapskoj konferenciji (ArabCon) u Dearbornu, državi Michigan, godišnjem okupljanju arapskih Amerikanaca, i bila je na naslovnoj strani The Arab American News pod naslovom “Izbor 2024.” Prošle nedjelje je u intervjuu za The Breakfast Club, radio program u New Yorku, izjavila, “Svaki glas za našu kampanju je glas protiv genocida,” što Izrael negira.

U isto vrijeme, Trumpov tim je organizovao brojne lične i virtuelne događaje sa arapskim Amerikancima i muslimanima u Michiganu i Arizoni, rekao je Richard Grenell, bivši vršilac dužnosti direktora Nacionalne obaveštajne službe. “Lideri arapskih Amerikanaca u Detroitu znaju da je ovo njihov trenutak da pošalju snažnu poruku Demokratskoj stranci da ih ne bi trebali biti uzeti zdravo za gotovo,” rekao je Grenell. Trump je izjavio da bi obezbedio više mirovnih sporazuma između Arapa i Izraela.

Trumpov pristup i Steinina privlačnost mogli bi se pretvoriti u brojke koje bi mogle ugroziti Harris, upozorava Reuters. Zeleni su na glasačkim listićima u većini država, uključujući sve ključne neopredjeljene države koje bi mogle odlučiti izbore, osim u Georgiji i Nevadi, gde stranka tuži države kako bi bila navedena na glasačkim lističima.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare