Traže veću kvotu
Reuters: Irak razmatrao izlazak iz OPEC-a zbog spora oko proizvodnje nafte

Irak je razmatrao mogućnost napuštanja Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) ukoliko mu ne bude omogućeno značajno povećanje proizvodnje nafte, rekli su Reutersu izvori upoznati s razgovorima.
Oglas
Takav potez predstavljao bi ozbiljan udarac za OPEC, koji je prije manje od dva mjeseca ostao bez još jedne članice nakon izlaska Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Irak je drugi najveći proizvođač nafte u OPEC-u, odmah iza Saudijske Arabije, te jedna od pet država osnivača organizacije, koja je osnovana upravo u Bagdadu 1960. godine.
Posljedice rata s Iranom
Irak najveći dio državnih prihoda ostvaruje od izvoza nafte, ali su prihodi drastično pali nakon što je rat s Iranom praktično blokirao izvoz kroz Hormuški moreuz.
Visoki zvaničnik iračkog Ministarstva nafte rekao je da se zemlja suočava s finansijskom krizom i da bi zahtjev za značajno većom proizvodnom kvotom trebalo ozbiljno shvatiti.
"Saudijska Arabija i ostali saveznici u OPEC-u trebali bi ovo pitanje shvatiti krajnje ozbiljno. U suprotnom, Irak će biti primoran razmotriti sve raspoložive opcije", rekao je zvaničnik.
Dodao je da je izlazak iz OPEC-a razmatran, ali da Bagdad za sada želi ostati član organizacije i pregovarati o većoj kvoti.
Bagdad ublažio poruke
Nedugo nakon Reutersove objave, iračko Ministarstvo nafte saopćilo je da izvještaji prema kojima Bagdad razmatra izlazak iz OPEC-a "ne odražavaju zvaničan stav iračke vlade".
Glasnogovornik vlade Haider al Aboudi izjavio je da Irak radi na obnovi punog izvoznog kapaciteta i da u narednim godinama želi povećati proizvodnju na sedam miliona barela dnevno.
Premijer Ali al-Zaidi dan ranije poručio je da Irak želi da OPEC poveća njegovu proizvodnu kvotu u skladu s kapacitetima zemlje i brojem stanovnika.
Pad proizvodnje
Iračka kvota za juli iznosi 4,378 miliona barela dnevno, ali je stvarna proizvodnja znatno niža zbog poremećaja u Hormuškom moreuzu.
Prema podacima OPEC-a, Irak je u maju proizvodio svega 1,48 miliona barela dnevno, dok je prije zatvaranja Hormuza u februaru proizvodnja iznosila gotovo 4,2 miliona barela dnevno.
Istovremeno, OPEC+ provodi reviziju proizvodnih kapaciteta svojih članica. Rezultati tog procesa koristit će se za određivanje novih proizvodnih kvota od 2027. godine.
Ruski izvor iz naftnog sektora ocijenio je da iračke prijetnje ne predstavljaju ozbiljan izazov za sporazum OPEC+, dodajući da bi manje povećanje iračke kvote moglo biti dovoljno za smirivanje situacije.
┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Oglas
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare
Oglas