Dva američka istraživača tvrde da su identificirali u Rusiji vjerovatnu lokaciju raspoređivanja projektila 9M370 Burevestnik, nove krstareće rakete s nuklearnim pogonom i naoružanjem koju je predsjednik Vladimir Putin predstavio kao "nepobjedivu".
Putin je rekao da ovo oružje – koje je NATO nazvao SSC-X-9 Skyfall – ima gotovo neograničen domet i može izbjeći odbranu američkih projektila. Ali neki zapadni stručnjaci osporavaju njegove tvrdnje i stratešku vrijednost Burevestnika, rekavši da on neće dodati sposobnosti koje Moskva već nema i da riskira nesreću s izbacivanjem radijacije.
Koristeći slike koje je 26. jula snimio Planet Labs, komercijalna satelitska kompanija, dva su istraživača identificirala građevinski projekt koji se naslanja na postrojenje za skladištenje nuklearnih bojevih glava poznato pod dva imena – Vologda-20 i Chebsara – kao potencijalno mjesto za postavljanje nove rakete. Postrojenje se nalazi 475 km sjeverno od Moskve.
Reuters je prvi medij koji je izvijestio o ovom razvoju događaja.
Decker Eveleth, analitičar iz organizacije za istraživanje i analizu CNA, pronašao je satelitske snimke i identificirao ono što je on procijenio kao devet horizontalnih lansirnih rampi u izgradnji. Smješteni su u tri skupine unutar visokih greda kako bi ih zaštitili od napada ili spriječili da slučajna eksplozija u jednoj detonira projektile u drugima, rekao je.
Berme su povezane cestama s, kako je zaključio Eveleth, vjerovatnim zgradama u kojima bi se servisirali projektili i njihove komponente, te s postojećim kompleksom od pet bunkera za skladištenje nuklearnih bojevih glava.
Mjesto je “za veliki, fiksni raketni sistem, a jedini veliki, fiksni raketni sistem koji oni (Rusija) trenutno razvijaju je Skyfall”, rekao je Eveleth.
Rusko ministarstvo odbrane i ambasada u Washingtonu nisu odgovorili na zahtjev da komentiraju ovu procjenu, stratešku vrijednost Burevestnika, rezultate testiranja i rizike koje predstavlja.
Glasnogovornik Kremlja rekao je da su to pitanja za ministarstvo odbrane i odbio daljnje komentare.
Američki State Department, CIA, Ured direktora nacionalne obavještajne službe i Nacionalni obavještajni centar američkog ratnog zrakoplovstva za zrak i svemir odbili su komentirati.
Identifikacija mjesta vjerovatnog lansiranja projektila sugerira da Rusija nastavlja s njegovim raspoređivanjem nakon niza testova posljednjih godina obilježenih problemima, rekli su Eveleth i drugi istraživač, Jeffery Lewis, s Instituta za međunarodne studije Middlebury u Montereyu.
Lewis se složio s Evelethovom procjenom nakon što je na njegov zahtjev pregledao slike. Slike “sugeriraju nešto vrlo jedinstveno, vrlo različito. I očito, znamo da Rusija razvija ovaj projektil na nuklearni pogon“, rekao je.
Hans Kristensen iz Federacije američkih naučnika, koji je također proučavao slike Vologde na Evelethov zahtjev, rekao je da se čini da pokazuju lansirne rampe i druge karakteristike koje su “moguće” povezane s Burevestnikom. No rekao je da ne može dati konačnu procjenu jer Moskva obično ne postavlja lansere projektila pored skladišta nuklearnih bojevih glava.
Eveleth, Lewis, Kristensen i tri druga stručnjaka rekli su da je normalna praksa Moskve skladištenje nuklearnog tereta za kopnene projektile daleko od lansirnih mjesta – osim onih u njezinim snagama za interkontinentalne balističke rakete (ICBM).
No raspoređivanje Burevestnika u Vologdi omogućilo bi ruskoj vojsci da skladišti rakete s nuklearnim oružjem u svojim bunkerima, čineći ih dostupnima za brzo lansiranje, naglasili su Lewis i Eveleth.
Zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov rekao je da će Rusija unijeti izmjene u svoje smjernice o korištenju nuklearnog oružja kao odgovor na ono što smatra zapadnom eskalacijom u ratu u Ukrajini, prenijela je u nedjelju državna novinska agencija TASS.
LOŠ ZAPIS S TESTIRANJA
U izvještaju iz 2020. Nacionalnog obavještajnog središta za zrak i svemir američkih zračnih snaga navodi se da će Rusija, ako uspješno stavi Burevestnik u službu, dati Moskvi “jedinstveno oružje s interkontinentalnim dometom“.
Ali šarena prošlost oružja i ograničenja dizajna izazvali su sumnje među osam stručnjaka s kojima je razgovarao Reuters o tome hoće li njegovo postavljanje promijeniti nuklearne uloge Zapada i drugih ruskih neprijatelja.
Burevestnik ima lošu evidenciju testiranja od najmanje 13 poznatih testova, sa samo dva djelomična uspjeha, od 2016., prema Inicijativi za nuklearnu prijetnju (NTI), zagovaračkoj skupini usmjerenoj na smanjenje nuklearnih, bioloških i novih tehnoloških rizika.
Ruska državna nuklearna agencija Rosatom saopštila je da je pet članova osoblja poginulo tokom testiranja rakete 8. augusta. Putin je njihovim udovicama uručio najviša državna priznanja, rekavši da je oružje koje razvijaju bez premca u svijetu, ne imenujući Burevestnik.
Pavel Podvig, stručnjak za ruske nuklearne snage sa sjedištem u Ženevi, Lewis, Eveleth i drugi stručnjaci rekli su da neće dodati sposobnosti koje moskovske nuklearne snage već nemaju, uključujući sposobnost nadjačavanja odbrane od projektila SAD-a.
Štoviše, njegov motor na nuklearni pogon prijeti izbacivanjem radijacije duž putanje leta, a njegovo postavljanje riskira nesreću koja bi mogla kontaminirati okolno područje, rekla je Cheryl Rofer, bivša američka naučnica za nuklearno oružje i drugi stručnjaci.
“Skyfall je jedinstveno glup oružani sistem, leteći Černobil koji predstavlja veću prijetnju Rusiji nego drugim zemljama“, složio se Thomas Countryman, bivši visoki dužnosnik State Departmenta iz Udruženja za kontrolu naoružanja, govoreći o katastrofi u nuklearnoj elektrani 1986.
NATO nije odgovorio na pitanja o tome kako će savez odgovoriti na raspoređivanje oružja.
O tehničkim detaljima Burevestnika u javnosti se malo zna.
Stručnjaci procjenjuju da bi ga uvis poslala mala raketa na kruto gorivo kako bi utjerala zrak u motor koji sadrži minijaturni nuklearni reaktor. Pregrijani i vjerovatno radioaktivni zrak bi bio izbačen, stvarajući potisak prema naprijed.
Putin ju je predstavio u martu 2018., rekavši da će projektil “nisko letjeti”, s gotovo neograničenim dometom, nepredvidivom putanjom leta i “nepobjediv” za sadašnju i buduću odbranu.
Mnogi su stručnjaci skeptični prema Putinovim tvrdnjama.
Burevestnik bi, kažu, mogao imati domet od oko 23.000 km – u usporedbi s više od 17.700 km za Sarmat, najnoviji ruski ICBM – dok bi njegova podzvučna brzina omogućila da se otkrije.
“Bit će ranjiv kao bilo koja krstareća raketa“, rekao je Kristensen. “Što duže leti, to postaje ranjiviji jer ima više vremena za praćenje. Ne razumijem Putinov motiv ovdje”.
Razmještanje Burevestnika nije zabranjeno Novim START-om, posljednjim američko-ruskim sporazumom koji ograničava raspoređivanje strateškog nuklearnog oružja, a koji istječe u februaru 2026.
Odredba omogućuje Washingtonu da zatraži pregovore s Moskvom o dovođenju Burevestnika pod kontrolu, ali glasnogovornik State Departmenta rekao je da takvi razgovori nisu traženi.
Navodeći rat u Ukrajini, Rusija je odbacila pozive SAD-a na bezuvjetne pregovore o zamjeni Novog START-a, potičući strahove od sveopće utrke u nuklearnom naoružanju kada on istekne.
Podvig je rekao da bi Moskva mogla iskoristiti projektil kao adut za pregovaranje ako se pregovori ikada nastave.
Nazvao je Burevestnik “političkim oružjem” koje je Putin koristio kako bi ojačao svoj imidž moćnog čovjeka prije reizbora 2018. godine i telegrafirao Washingtonu da ne može odbaciti njegovu zabrinutost oko američke proturaketne odbrane i drugih pitanja.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!