Rusija je koristila "namjerni obrazac" taktike izgladnjivanja tokom 85-dnevne opsade ukrajinskog grada Mariupolja početkom 2022., što predstavlja ratni zločin, navodi se u novoj analizi dostavljenoj međunarodnom krivičnom sudu.
Do ovog zaključka su došli advokati Global Rights Compliance dok su radili na dosijeu, u saradnji sa ukrajinskom vladom, a koji će dostaviti Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu. Dosije tvrdi se da su Rusija i njeni lideri namjeravali ubiti i nanijeti štetu velikom broju civila.
Procjenjuje se da su 22.000 ljudi ubijene tokom opkoljavanja i zauzimanja grada, na početku rata u Ukrajini. Civili su ostali bez vode, plina i struje u roku od nekoliko dana nakon opsade, a temperature su pale ispod minus 10C.
Catriona Murdoch, partnerica u Global Rights Complianceu, rekla je da je cilj istraživanja “da se utvrdi postoji li širi narativ” među rusikm vođstvom ili vojskom, koji se svodi na namjerno uskraćivanje hrane i drugih potrepština neophodnih za život, odnosno da li je postojala strategija izgladnjivanja za koju bi se moglo reći da predstavlja ratni zločin.
Postepeno gađanje Mariupolja, rekla je ona, pokazalo je da je Rusija planirala da zauzme grad na prvoj liniji fronta, bez milosti za njegovo civilno stanovništvo, koje je procijenjeno na 450.000 prije nego što je potpuna invazija počela 24. februara 2022.
U dosijeu se zaključuje da je oko 90% zdravstvenih ustanova i domova u gradu uništeno ili oštećeno tokom opsade, a bombardovane su tačke za distribuciju hrane, kao i putevi za humanitarnu evakuaciju, prenosi Guardian.
S obzirom na važnost Mariupolja i centralizaciju ruskog odlučivanja, krivica za smrt hiljada civila vodila je na sami vrh, navodi se. “Vladimir Putin je odgovor“, rekla je Mardok, “kao i ešaloni ruskog vojnog vrha”, iako nije imenovala vojne komandante.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!