Solomon: Živimo u Americi koja živi u dvije različite stvarnosti

Svijet 24. jan 202414:49 0 komentara
N1

Eurasia Group danas je jedan od najvažnijih think tankova u svijetu. Kada Ian Bremer govori, svi na svijetu slušaju. Ali i kada izdavač G Zero Media i Eurasia Group član upravnog odbora, jedan od najistaknutijih i eminentnih novinara Kanade, govori i Evan Solomon - svi slušaju. O ovome, ali i o drugim temama razgovarali smo sa Evanom Solomonom koji ističe da će godina pred nama biti prepuna izazova.

N1: Najveći rizici su stvari koje svi znamo, posebno mi koji se svakodnevno bavimo vanjskim poslovima. Sjedinjenim Državama, Bliskim istokom, Ukrajinom, ali i nešto što Vaš izvještaj naziva osovinom lopova. No, o tome ćemo kasnije. Počnimo sa Sjedinjenim Državama. Vi ste u New Yorku, izbori u New Hampshireu se upravo dešavaju. Donald Trump je skoro pobjednik republičkih predsjedničkih predizbora i ide na revanš s Joeom Bidenom. Šta je Vaša najveća briga kada je u pitanju Trump 2.0 ili Trumpova druga administracija? Ako pobijedi, a ankete u ovom trenutku govore da će pobijediti?

SOLOMON: Naš najveći rizik 2024., koji je bio šokantan, zamislite da ima mnogo ratova i razgovaraćemo o tome, rat u Gazi i Izraelu, Ukrajini, Rusiji, tenzije oko Tajvana. Postoji mnogo potencijalnih sukoba. Pa ipak, sami američki stih stavljamo kao naš najveći politički rizik. Upravu ste, Donald Trump će biti republikanski kandidat. Ova trka je gotova. Ovo je pozorište sada. Obično dobijete veliku napetost. New Hampshire danas, a onda vodite do super utorka. Ko će pobijediti na kokusima? Predizbori su završeni, gotovo. To je sada samo politički teatar. Ovo je Donald Trump. Nikki Haley je tamo, ali ona će biti prepreka na putu za Donalda Trumpa. A Donald Trump 2.0 je disruptor, ali on je simbol Sjedinjenih Država protiv njih samih. Više ne postoje plave države i crvena koje same postoje. Ovo su plava i crvene države koja postoje u dvije različite stvarnosti. Oni vjeruju u različite stvari. Jedan vjeruje da su izbori bili legitimni. Jedan vjeruje da izbori nisu bili legitimni. Oni vjeruju u različite činjenice. 6. januar je bio turistički događaj. Neki vjeruju da je to bila pobuna. Donald Trump protiv sebe ima 91 različitu optužbu. Neki vjeruju da je to zavjera. Drugi vjeruju da je to pravni sistem. Živimo u Americi koja živi u dvije različite stvarnosti. A ove realnosti, ovo nije opis. Opasnost je da su u međusobnom sukobu. A žrtve će biti upravo oni sistemi koji podržavaju mirnu tranziciju moći i demokratije, kao što smo vidjeli prije četiri godine ponovo, ovaj put. A ako institucije Sjedinjenih Država same sebe oslabe na unutrašnjem planu, a to je ubrzano umjetnom inteligencijom, ubrzano dezinformacijama i ubrzano raznim vrstama različitih stranačkih snaga, zamislite što će se onda dogoditi na vanjskom planu, vanjskoj politici. Dakle, pitanja o finansiranju Ukrajine radikalno se mijenjaju. Finansiranje na Bliskom istoku, akcija protiv Kine, sve te stvari pod potencijalnom Trumpovom administracijom dramatično se mijenjaju. Dakle, SAD naspram sebe, kako na domaćem tako i na međunarodnom planu, predstavlja najveći rizik broj jedan na međunarodnom planu.

N1: Kraj demokratije, kažu to kažu, to je krilatica ovih dana? Može li se to dogoditi u Sjedinjenim Državama ako pobijedi u novembru ove godine?

SOLOMON: Prije svega, demokratija je otporna i mislim da treba da budemo veoma oprezni u pogledu hiperventilacije, kraja demokratije. Gledajte, institucije su na udaru, ali institucije su jako jake. Sudski sistemi su jaki. Opozicija je jaka, mediji jaki. Mnogo je snaga u demokratiji da ovo nije, citiram, kraj demokratije. Pitanje je da li će to biti otvoreni napad na temeljna načela demokratije u Sjedinjenim Državama, što bi bila mirna tranzicija vlasti, napad na sudove? Hoće li Donald Trump ići kako kaže? I opet, trebali biste ga shvatiti doslovno i ozbiljno. Kaže, možda ću biti diktator prvog dana. Šta to zaista znači? Šta će on uraditi? Šta on može da uradi? I kakav sistem provjere i ravnoteže ostaje? Tako da bih rekao da ovo nije, citiram, kraj demokratije. No, ovo je bila duboka prijetnja demokratiji. I jednostavno ne znamo da ako Donald Trump izgubi, ono što smo vidjeli da se dogodilo 6. januara, da li bi moglo doći do još jednog napada na temelje demokratije, što je vrlo ozbiljna. To je prijetnja ključnom demokratskom eksperimentu koji su Sjedinjene Države države. Dakle, u pravu ste, ulozi su visoki. Ima više pokretnih dijelova. Povišeno je faktorima koje je veoma teško kontrolisati. Baš prije neki dan, imali smo prvi AI robotski poziv na Bidena. Dakle, imamo ove vektore za koje ne znamo gdje će da pogode. Dakle, Sjedinjene Države naspram sebe, ulozi su veoma visoki. Ali ja bih upozorio ljude da li da kažu, citiram, demokratija je, citiram, na kraju. Iako su ove institucije ugrožene, moramo paziti na hiperventilaciju o tome. Još nismo tamo i postoji ogromna količina otpornosti.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!