Ratni ciljevi izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i vođe Hamasa u Gazi Yahye Sinwara izgledaju nedostižni 2024. godine, a njihova borba može dovesti do još većeg razaranja palestinske teritorije i otvorene izraelske okupacije, piše u analizi koju je objavio Reuters.
Netanyahu nastoji da uništi Hamas zbog njegovog napada 7. oktobra, najkrvavijeg dana u Izraelu ikada, te je naizgled voljan da sravni veći dio Gaze sa zemljom i rizikuje ponovno nametanje vojne okupacije u enklavi koju je Izrael napustio 2005. godine.
Sinwar se nada da će razmjeniti preostale taoce od 240 njih koje su Hamas i savezničke grupe zarobili 7. oktobra za hiljade palestinskih zatvorenika, okončati izraelsko-egipatsku blokadu Gaze i vratiti temu palestinske državnosti u prvi plan.
Kako navodi Reuters, Palestinci su u početku osjećali ponos što su Hamasovi borci srušili sliku o nepobjedivosti Izraela, ali su ubrzo shvatili da će napad izazvati zastrašujući odgovor.
Sedmice bombardiranja ostavile su veći dio pojasa kojim je vladao Hamas u ruševinama, usmrtivši više od 21.000 ljudi i ranivši 55.000, prema palestinskim zdravstvenim vlastima, a raseljeno je 1,9 miliona, prema humanitarnim agencijama i zdravstvenim zvaničnicima Gaze.
Hamas i njegove hiljade boraca ukopani su duboko u guste gradove i izbjegličke kampove te nema znakova da su blizu poraza, dok se bitke nastavljaju širom enklave, a njihovi vođe su još uvijek na slobodi.
Izraelska vojska je formalno izrazila žaljenje zbog smrtnih slučajeva civila, ali krivi Hamas za djelovanje u gusto naseljenim područjima ili korištenje civila kao živog štita, optužbu koju grupa negira.
Šta ovo znači za narednu godinu
Šef izraelske vojske predviđa da će rat trajati mjesecima.
Čak i ako se rat završi početkom godine, Izrael će vjerovatno zadržati vojnu okupaciju, što izaziva otpor kod njihovih saveznika dok Palestinci pate u šatorskim gradovima stisnutim uz granicu enklave s Egiptom.
Netanyahu još nije iznio plan za poslijeratnu Gazu, ali je njegova vlada poručila nekoliko arapskih država da želi napraviti tampon zonu kako bi spriječila ponavljanje napada 7. oktobra u kojem Izrael kaže da je Hamas ubio 1.200 ljudi.
Čini se da nijedna palestinska grupa prihvatljiva za Izrael neće uskoro preuzeti vlast. Ni Hamas neće lako ustupiti kontrolu. Većina arapskih država nije voljna da se uključi. To ostavlja izraelsku okupaciju, opsadu koja je u toku i nedostatak mogućnosti za stvarne rekonstrukcije.
Netanyahu i Izrael se suočavaju s rizicima jer su trupe raspoređene u opasnoj urbanoj ratnoj zoni i svjetsko mišljenje se okreće protiv njih, ali rizici za Sinwara bi mogli biti još veći.
Ako Sinwar preživi napad, ostat će mu enklava u ruševinama, oslabljena vojna baza i lokalno stanovništvo koje trpi glad i beskućništvo.
“Mislim da nema puno apetita da bilo ko preuzme i okupira Gazu umjesto Izraelaca. Dakle, realan put naprijed, za koji se uopće ne zalažem, je izraelska ponovna okupacija“, rekao je Joost R. Hiltermann , programski direktor Međunarodne krizne grupe za Bliski istok i Sjevernu Afriku.
Dugoročna okupacija
Dosadašnja izraelska vizija za poslijeratnu Gazu, kaže većina političara i analitičara, je oponašanje modela okupirane Zapadne obale tako što će imati neko određeno tijelo koje vodi građanske poslove dok Izrael održava sigurnosnu kontrolu.
Palestinska uprava (PA), sa sjedištem na Zapadnoj obali, koju je Hamas izbacio iz Gaze 2007. kada je preuzeo kontrolu, neprihvatljiva je za Izrael uprkos insistiranju njegovog američkog saveznika.
Izrael bi umjesto toga više volio multinacionalnu vlast, uključujući arapske saveznike, koja uključuje palestinsko vijeće i tehnokrate, rekla su dva regionalna političara Reutersu.
“Niko (među arapskim državama) ne želi da preuzme kontrolu nad Gazom. Izrael će se baviti Gazom kao i Zapadnom obalom nakon rata. Izraelske snage će ulaziti i izlaziti kako žele“, rekao je Marwan Al-Muasher, bivši ministar vanjskih poslova Jordana, sada potpredsjednik za studije u Carnegie Endowment for International Peace u Washingtonu.
To bi moglo značiti da Ujedinjene nacije i humanitarne agencije pružaju usluge unutar Gaze sve dok Washington ne uvjeri Izrael da prihvati revitaliziranu Palestinsku upravu za upravljanje teritorijom ili da pristane na neki drugi aranžman.
“Ne vjerujem da bi Izrael vojno napustio Gazu. Zadržao bi sigurnosnu odgovornost koja će omogućiti njegovim snagama da uđu, napadaju, upadaju i hapse kada žele i kako žele“, rekao je Ghassan Al Khatib, palestinski analitičar.
“Oni ne žele da odu vojno iz Gaze jer će se Hamas pregrupisati. Bit će to pitanje vremena, godinu, dvije ili tri i stvari će se vratiti isto“, dodao je.
Netanyahu je rekao da će Izrael zadržati neki oblik sigurnosne kontrole cijele Gaze na neodređeno vrijeme, iako insistira da to ne bi značilo ponovnu okupaciju pojasa.
Nazivajući rat egzistencijalnim testom za Izrael, on je više puta rekao da će se rat završiti tek kada Hamasovi lideri i njegove vojne sposobnosti budu iskorijenjene.
A senior Israeli official said in a briefing this month that Israel would not want for Hamas or the PA to control Gaza after the fighting is over. Nor would it want to run the lives of 2.2 million Palestinians in Gaza itself.
Visoki izraelski zvaničnik rekao je na brifingu ovog mjeseca da Izrael ne bi želio da Hamas ili Palestinska uprava kontroliraju Gazu nakon što se borbe završe.
“Želimo da vidimo lokalnu administraciju, na čelu sa Palestincima, rukovodstvo koje je u stanju da radi za budućnost i horizont palestinskog naroda uz pomoć umjerenih arapskih zemalja i cijelog svijeta“, rekao je zvaničnik.
Neorganizovana kampanja
Analitičari kažu da će iskorjenjivanje Hamasa vjerovatno rezultirati još hiljadama smrtnih slučajeva civila, desetkovanjem onoga što je ostalo od Gaze, daljnjim raseljavanjem stotina hiljada stanovnika Gaze i možda masovnim egzodusom u Egipat uprkos prigovorima Kaira.
Inzistiranje Izraela na eliminaciji Hamasa možda prolazi kroz ponovnu procjenu ili promjenu strategije. Dugoročno, kažu dva regionalna izvora, Izrael bi mogao pokušati uvesti fokusiranije napade na vođe ili borce Hamasa.
Međutim, eliminacija vodećih komandanata ne bi bila dovoljna da Izrael tvrdi da je uništio grupu, proglasi pobjedu i okonča rat. Većina lidera Hamasa već su nasljednici onih koje je prethodno ubio Izrael.
“Ubijanje rukovodstva ne utiče na pokret koji ima punu organizacionu hijerarhiju i osnovu. Ako ubiju jednog, drugi će preuzeti vlast kao što smo ranije vidjeli“, rekao je Khatib.
Većina analitičara tvrdi da će biti gotovo nemoguće iskorijeniti Hamasovu ideologiju, a nedavne ankete pokazuju porast njene popularnosti.
Regionalna nestabilnost
Rat je doveo do šireg raspoređivanja američkih vojnih snaga u regionu, uključujući prisustva nosača aviona. Što duže traje i što je više razaranja, to je veći rizik od regionalne eskalacije.
Strahovi od prelijevanja su veliki, čak i ako su Iran i njegovi militanti u Libanu, Iraku i Jemenu uglavnom zadržali podršku Hamasu u vođenju napada niskog intenziteta protiv Izraela i njegovog saveznika iz SAD-a.
Snage Hutija napale su brodove u Crvenom moru, ometajući globalne trgovinske rute. Grupa je obećala da će napasti američke ratne brodove ako Washington bude gađao njihove snage, a SAD su uspostavile koalicione snage za suprotstavljanje napadima Hutija.
Najopasnije žarište je granica između Izraela i Libana, gdje su Hezbollah i Izrael koji podržavaju Iran razmjenjivali raketnu vatru i napade od 7. oktobra.
Iako se Izrael fokusirao na rat u Gazi, također je odlučan da potisne Hezbollah sa svoje sjeverne granice i vrati desetine hiljada Izraelaca u domove evakuisane zbog raketiranja libanske grupe, kazala su dva regionalna izvora.
“Nema političkog horizonta”
Sada nema znakova da će rat dovesti do oživljavanja zaustavljenih mirovnih poteza i donijeti rješenje o dvije države kako se Washington nada.
Napad 7. oktobra, zajedno sa izvještajima o zločinima Hamasa, silovanjima i pogubljenjima, ostavio je Izrael potresen do srži, duboko utječući na svaku nadu u mir ili suživot čak i među umjerenijim.
Na Zapadnoj obali, sve veći broj napada izraelske vojske, obnovljeno nasilje među naseljenicima, konfiskacija palestinske zemlje i zatvaranje aktivista i boraca zatvaraju prozor za bilo kakav dogovor, kažu regionalni izvori i analitičari.
Kažu da je ideja koju promovira Zapad, a to je da će eliminacija Hamasa na kraju omogućiti povratak Palestinske uprave u Gazu i novi poticaj za palestinsku državu “iluzija”.
“Vjerujem da će ovaj rat imati ekstremnu reakciju i uticaj na izraelsko društvo. Izrael će kao društvo i kao politička elita postati radikalniji“, rekao je Khatib, profesor politike na Univerzitetu Birzeit na Zapadnoj obali.
“Nema političkog horizonta, sve što je preostalo je isparilo“, dodao je Khatib.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare