Vladimir Putin očekivano je pobijedio na još jednim predsjedničkim izborima i vladat će Rusijom minimalno do 2030., na što se svijet mora pripremiti. Ali i ruski narod, koji se nalazi u situaciji toliko nestabilnoj da nije viđena proteklih desetljeća.
Samim time, naglašava Politico u analizi, nijedan scenarij nije nezamisliv. Tako nešto nije nimalo zahvalna situacija za one koji moraju biti spremni na svaki od njih. Pod time se misli prvenstveno na zapadni dio svijeta, koji ne može isključiti rat širih razmjera.
I dok su brojni scenariji mogući, ovo je pet kojima bismo mogli svjedočiti dok Putinu 2030. ne istekne mandat.
Procvat demokracije
U kombinaciji s drugim prosvjedima koji se trenutno odvijaju u Rusiji, ne samo onima koje organiziraju majke i supruge vojnika, moguć je iznenadni proboj demokratskog zamaha u zemlji. No, potrebno je znati da su šanse za ovakav scenarij minimalne. Ne samo zato što Putinu nije problem poslati vojsku na prosvjednike nego i zato što su svi karizmatični i hrabri protivnici ruskog predsjednika mrtvi, u zatvorima ili izvan zemlje.
Ono malo šansi koje se nude za uspjeh procvata demokracije upravo je Ukrajina. Što rat duže traje, to će nestabilnosti i turbulencije u Rusiji biti veće, samim time i nezadovoljstvo građana. U jednom trenutku moglo bi doći do razine koja se neće moći ignorirati i kad će nezadovoljstvo pobijediti strah od njegova javnog izražavanja.
Raspad Rusije iznutra
Još jedan ne toliko izgledan, ali mogući scenarij. Rusija je i dalje konglomerat koji čini 21 republika, desetaka regija i u njima ljudi raznih nacionalnosti s nebrojenim pritužbama protiv Moskve. Što dulje rat traje vjerojatnost takvog scenarija raste. Posebno jer etnički Rusi manje umiru u ovom ratu od onih koji to nisu.
Rast nacionalizma
Ovako nešto je već izgledan scenarij, barem osjetno izgledniji od prethodna dva spomenuta. Da stvari nisu toliko bajne po Putina i da je svojom vladavinom “odgojio” barem dvije generacije ekstremista, lako mu se može dogoditi još pokoji slučaj kao s pokojnim Prigožinom. I dok se Putin s onima koji zagovaraju demokraciju, vladavinu prava i uređenu državu može nositi ekstremnim metodama, ekstremiste bi njima samo potaknuo na dodatnu reakciju. Ovakav scenarij bilo bi lako odbaciti prije samo godinu dana, ali stvari su se promijenile.
Tehnokratsko “resetiranje”
Putin će ove godine napuniti 72, a 2030. bi trebao imati 78. I najmanji znak neke bolesti koja bi ga učinila nemoćnijim u očima najbližih ili nešto daljih suradnika, bio bi ujedno znak da se krene s pripremom njegova nasljednika koji bi ga otpremio u mirovinu. Ovdje je riječ o ne tako nezamislivom scenariju, ali da bi se odigrao, proći će godine. Uz to, teško je za očekivati da bi Putinov nasljednik mogao biti sklon demokraciji ili vođenju zemlje na drugačiji način od onoga kako to čini Putin više od dva desetljeća. A i nekako je teško za povjerovati da bi Putin dok je živ prepustio ikome vođenje Rusije.
Dugotrajna Putinova vladavina
Ovaj scenarij je najizgledniji, sviđao se nekome ili ne. Putin nema zdravstvenih problema, vitalan je i na raspolaganju mu je najbolja moguća skrb. Zato se treba pripremiti da će biti na čelu Rusije i mnogo godina nakon što mu istekne ovaj mandat. Dakle, moguće je da će odraditi možda do kraja i još jedan mandat. Već je postao najdugovječniji vladar Rusije i očito zna kako to ostati. Samim time, scenarij u kojem bismo mogli gledati i 85-godišnjeg Putina kao prvog čovjeka Rusije onaj je na koji se treba pripremiti. Zapad iz tog razloga mora učiniti što može kako bi mu umanjio moć izvan ruskih granica. Jer, što je duže na vlasti s retorikom i potezima koji postaju sve radikalniji, za očekivati je nastavak rata u Ukrajini, zveckanje nuklearnim oružjem i potencijalne sukobe s drugim susjedima, ali i u drugim dijelovima svijeta gdje Rusi imaju utjecaj.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!