Samit NATO Alijanse će se u najvećem dijelu fokusirati na situaciju u Ukrajini, ali i na pozitivnu vijest koja je sinoć došla kada je u pitanju švedsko članstvo u Alijansi. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je na početku prvog radnog dana samita pojasnio neke od neodumica vezano za švedsko članstvo, ali i oko dogovora koji su napravljeni između Turske i Švedske.
“Već smo napravili sporazum koji osigurava da će Švedska postati punopravna članica alijanse i to je dobro za Švedsku, dobro je za Tursku, dobro je za cijeli NATO savez i ne manje važno za baltički region, za Litvaniju i ostale zemlje u ovom regionu. Na samitu također donosimo važne odluke, šaljući jasnu poruku Ukrajini da stojimo uz Ukrajinu koliko god je potrebno i očekujemo da saveznici također ponove obavezu pružanja vojne podrške Ukrajini kako bi im pomogli da oslobode više zemlje pitanje članstva. Takođe očekujem da će saveznici poslati jasnu i pozitivnu poruku na putu ka članstvu Ukrajine. Predložio sam paket od tri elementa sa praktičnijom podrškom sa višegodišnjim programom za osiguranje pune interoperabilnosti između ukrajinskih snaga i snaga NATO-a. Ovo će približiti Ukrajinu NATO-u kako bi se ojačale političke veze uspostavljanjem Savjeta NATO-a za Ukrajinu. Sutra ćemo imati inauguracijski sastanak s predsjednikom Zelenskim, a zatim ćemo ukloniti zahtjev za Akcioni plan za članstvo. Ovo će pretvoriti proces članstva Ukrajine iz procesa u dva koraka u proces u jednom koraku. Tako da će sve ovo poslati pozitivnu i snažnu poruku. Tada će saveznici također donijeti važne odluke za dalje jačanje našeg odvraćanja i odbrane novim planovima odbrane i više snaga u visokoj pripravnosti. Također se slažemo da očekujem i da će Alah dogovoriti ambiciozniji zalog ulaganja u odbranu gdje će 2% BDP-a za odbranu biti minimum. I na kraju, radujem se što ću također poželjeti dobrodošlicu našim indopacifičkim partnerima na ovom samitu. Ovo će pokazati da sigurnost nije regionalna, već globalna. I zato pozdravljam partnere iz Australije, Novog Zelanda, Južne Koreje i Japana“, kazao je Stoltenberg.
Stoltenberg indirektno negira da je izvoz aviona F-16 iz SAD-a u Tursku igrao bilo kakvu ulogu u dogovoru koji je sinoć postignut u Viljnusu.
“Ugovor je javan. Možete vidjeti izjavu. I ta izjava se bavi istim pitanjima o kojima smo se dogovorili u Madridu. Dakle, jučerašnji sporazum se nadovezuje i sprovodi sporazum koji smo postigli prošle godine u Madridu. Dakle, radi se o intenziviranju saradnje u borbi protiv terorizma, što je izuzetno važno za Tursku, ali i za sve NATO saveznike. Radi se o ukidanju ograničenja na izvoz oružja, a radi se io tome da se osigura da ovo bude dugoročna saradnja između Švedske i Turske i nakon pristupanja. Dakle, nema drugih sporazuma. Sporazum je javan, pošto je sporazum bio u Madridu. A dobra vijest je da smo tada utrli put Švedskoj da postane punopravna članica. I ja bih se zahvalio predsjedniku Arduganu, također zahvalio premijeru Kistajanu na njihovom konstruktivnom pristupu koji je omogućio jučerašnju odluku da se Švedskoj omogući da postane punopravna članica, a da Turska potom ratificira protokole o pristupanju Švedske“, pojasnio je šef NATO-a.
Nastavak vojne i sigurnosne podrške Ukrajini biće jedan od ključnih elemenata na koje će se fokusirati lideri NATO Alijanse tokom današnjeg i sutrašnjeg radnog dijela samita u glavnom gradu Litvanije. Poseban događaj će biti prva sjednica vijeća NATO-Ukrajina .
“Dakle, najvažnija stvar koju možemo da uradimo je da nastavimo da pružamo oružje, municiju, vojnu podršku Ukrajini. Jer osim ako Ukrajina ne prevlada kao nacija, kao demokratska nacija u Evropi, nema o čemu se raspravlja o sigurnosnim garancijama ili članstvu u NATO-u. Onda ćemo po pitanju članstva poslati jasnu poruku, pozitivnu poruku na putu naprijed. Tekst saopštenja biće objavljen u roku od nekoliko sati kasnije danas kada se saveznici slože oko teksta. Ali očekujem da će se saveznici složiti sa porukom koja je jasna o potrebi približavanja Ukrajine NATO-u, uz osiguranje da njihove snage budu interoperabilne sa Vijećem NATO-a za Ukrajinu, kao i uklanjanje zahtjeva za akcioni plan za članstvo. Ovdje se radi o približavanju Ukrajine članstvu u NATO-u, što će biti izuzetno važno za Ukrajinu i također pokazuje jedinstvo i snagu poruke koju NATO saveznici šalju Ukrajini. NATO će poslat snažnu, ujedinjenu, pozitivnu poruku na putu za Ukrajinu, ali neću sada ulaziti u tačan jezik jer će to biti javno objavljeno kada se dogovori komunikacija u tekstu, a to će se dogoditi kasnije danas. Ali budite sigurni, poruka će biti pozitivna, poruka će biti jaka, poruka će biti ujedinjena od strane NATO saveznika. Ovdje se radi i o putu naprijed za članstvo, ali io najskorijem zadatku, a to je vojna podrška, jer osim ako ne osiguramo da Ukrajina pobijedi u ovom ratu, osim ako ne osiguramo da Ukrajina prevlada kao suverena nezavisna nacija, nema pitanja članstva da se raspravlja. Dakle, moramo razumjeti vremenske okvire, zadatke, a prvi i najneposredniji zadatak je osigurati da Ukrajina pobijedi i da predsjednik Putin ne dobije ovaj rat“, rezolutan je Stoltenberg.
Novinare je interesovalo i mišljenje šefa NATO-a o dešavanjima na Kosovu, a Stoltenberg poručuje kako je u kontaktu sa ljudima na terenu.
“Pošto sam u redovnom kontaktu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i naravno spreman sam da se sretnem. Zabrinuti smo zbog povećanih tenzija na Kosovu i pozivamo sve strane na deeskalaciju i da se uzdrže od bilo kakve akcije koja može dodatno povećati tenzije u regionu. NATO je prisutan na Kosovu. Tamo imamo KFOR snage koje su tu da obezbijede sigurnost i stabilnost za Kosovo i ljude koji žive na Kosovu. Svoj mandat UN-a izvršavamo na nepristrasan način. A NATO je povećao svoje prisustvo na Kosovu, dodano je nekih stotinjak dodatnih KFOR trupa zbog nestabilnosti i nasilja i tenzija koje smo vidjeli tokom posljednjih sedmica“, kazao je Stoltenberg.
Bosna i Hercegovina će uz Moldaviju i Gruziju biti tema neformalnog sastanka ministara vanjskih poslova zemalja NATO-a, a njime će predsjedavati zamjenik generalnog sekretara NATO-a Mircea Geoana, dok će Bosnu i Hercegovinu predstavljati zamjenik ministar vanjskih poslova BiH Josip Brkić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!