Sud u Kirgistanu ugasio novinarsku kuću: Njihove priče o korupciji “uznemirile” stanovništvo

Svijet 13. feb 202416:24 0 komentara
REUTERS/Vladimir Pirogov/File Photo

Sud u Biškeku naložio je u petak likvidaciju Javne fondacije Kloop Media, vodeće organizacije istraživačkog novinarstva u Kirgistanu, jer nije imala novinarsku licencu i jer je navodno uznemirila stanovništvo svojim izvještajima o korupciji u zemlji.

Kloop je počeo da objavljuje istrage 2010. godine kada je grupa novinara otkrila kako je sin kirgistanskog predsjednika stekao nezakonitu finansijsku kontrolu nad najvećim telekomunikacionim operaterom u zemlji.

Godine 2017. je organizacija objavila seriju priča o prijevari na predsjedničkim izborima u Kirgistanu, koju je Globalna mreža istraživačkog novinarstva prepoznala kao jedno od najboljih istraživanja godine u bivšem SSSR-u.

Međutim, vještaci koje je sud pozvao da svjedoče kažu da su ove i druge priče doprinijele lošem raspoloženju, pa čak i nervnim slomovima među stanovništvom.

Prema riječima Jenishbeka Aralbaeva, psihijatra kojeg su tužioci pozvali da svjedoči na prethodnom ročištu 5. februara, osobe sa poremećajima spavanja, razdražljivošću i teškim temperamentom primljene su u bolnicu na liječenje od neuroze, i to sve zbog Kloopa.

Aralbaev je objasnio sudu da je Kloop u svojim pričama naveo detalje koji su uznemirili pacijente, ali da on sam ne bi znao detalje jer je članke čitao samo površno.
Kako javlja OCCRP, psihijatar nije bio u mogućnosti da odgovori na pitanja koja su Kloopovi advokati postavili, poput navođenja konkretnih primjera u kojima je navodno psihički slom prouzrokovao rad te organizacije, te nike mogao predstaviti medicinske dokumente. Na kraju, doktor se složio da je njegov zaključak neutemeljen i da ne ispunjava metodološke uslove.

Na saslušanju u petak, tri druga psihijatra su podržala Aralbajevu tvrdnju.

Tužilaštvo je u augustu prošle godine podiglo tužbu protiv Kloopa, tvrdeći da je ta organizacija bila uključena u “aktivnosti koje prevazilaze okvire predviđene statutom”.

Statut Kloopa navodi da organizacija “omogućava mladima i drugim predstavnicima civilnog društva informativnu platformu za slobodno izražavanje svog mišljenja o društveno-političkim i ekonomskim procesima”.

Tužioci tvrde da “širenje informacija” nije eksplicitno navedeno, što implicira da organizacija nema novinarsku licencu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!