Sumnja se da je petina lijekova u Africi nekvalitetna ili lažna

Svijet 07. aug 202412:47 0 komentara
REUTERS/Arlette Bashizi

Petina lijekova u Africi mogla bi biti ispod standarda ili lažna, upozorava se u velikom istraživačkom projektu, koji upozorava na problem koji bi mogao pridonijeti smrti bezbroj pacijenata.

Istraživači sa Univerziteta Bahir Dar u Etiopiji analizirali su 27 studija u pregledu i otkrili da je od 7508 uključenih uzoraka lijekova 1639 palo na barem jednom testu kvalitete i potvrđeno je da su ispod standarda ili krivotvoreni, prenosi Guardian.

Claudia Martínez, voditeljica istraživanja u Fondaciji Access to Medicine, neprofitnoj grupi sa sjedištem u Amsterdamu, opisala je ovo otkriće kao veliku zabrinutost za javno zdravlje.

“Ako pacijenti dobivaju lijekove koji su ispod standarda ili potpuno lažni, to može rezultirati neuspješnim liječenjem ili čak smrtnim slučajevima koje je moguće spriječiti”, rekla je.

Procjene koje je prošle godine objavio Ured UN-a za droge i kriminal navode da ljudski trošak krivotvorenih i nestandardnih lijekova iznosi do 500 hiljada smrtnih slučajeva godišnje u podsaharskoj Africi.

“Lijekovi ispod standarda” odnose se na one koji su odobreni, ali ne zadovoljavaju standarde kvalitete, dok su “falsificirani lijekovi” oni koji namjerno lažno predstavljaju svoj identitet, sastav ili izvor.

Glasnogovornik Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) rekao je da su antibiotici i proizvodi protiv malarije najfalsificiraniji lijekovi u Africi.

Nekvalitetni ili krivotvoreni antibiotici mogu sadržavati netačne doze ili pogrešne aktivne sastojke, što dovodi do neučinkovitog liječenja i preživljavanja rezistentnih sojeva. SZO je rekao da takvi proizvodi vjerovatno potiču povećanje antimikrobne otpornosti.

Utvrđeno je da Malavi ima najveći udio nekvalitetnih i krivotvorenih lijekova, prema studiji.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!