Svjetska metropola suočena s naglim padom broja stanovnika

Svijet 22. mar 202312:21 0 komentara
Pixabay

Broj stanovnika Pekinga opao je prvi put u gotovo dvije decenije, pokazali su novi podaci o broju stanovnika.

U 2022. bilo je više umrlih nego rođenih u glavnom gradu Kine, u kojem živi više od 21 milion ljudi, što je rezultiralo prirodnim rastom stanovništva od minus 0,05 na hiljadu ljudi. To je prvi put da se stanovništvo vratilo unazad od 2003. godine.

U izvještaju vlasti u Pekingu navodi se da je stopa smrtnosti u gradu porasla na 5,72 umrlih na hiljadu ljudi, dok je stopa nataliteta pala na 5,67 rođenih na hiljadu ljudi. Demografi kažu da je pomak u negativno područje u skladu s nacionalnim trendovima, pokazujući ekonomske i društvene faktore koji podržavaju pad nataliteta u Kini.

“S obzirom na visoke troškove života i obrazovanja te nivo obrazovanja u Pekingu, vrlo je normalno da je natalitet stalnih stanovnika nizak”, rekao je Xiujian Peng, viši saradnik u Centru za političke studije na Univerzitetu Victoria u Australiji.

Vlada Komunističke partije Kine nastoji preokrenuti trend i spriječiti ekonomske učinke starenja stanovništva.

Prošlogodišnji službeni podaci pokazali su da je stopa nataliteta u Kini pala na 6,77 rođenih na hiljadu ljudi, što je najniža zabilježena stopa. Podaci o stanovništvu Pekinga temelje se na stalnim stanovnicima grada i ne uključuju veliki broj radnika migranata koji putuju iz svojih pokrajina u potrazi za ekonomskim prilikama.

Decenijama se brutalno provodila kineska politika jednog djeteta, a ukinuta je tek 2016. Vlasti sada potiču parove da imaju više od jednog djeteta, ali ljudi to ne čine, navodeći faktore kao što su sve veći troškovi života, pritisci tradicionalnog spola uloge i zahtjevne radne kulture. Promjene zakonodavstva i društvene reforme – uključujući povećani pristup zdravstvenoj zaštiti majki i IVF-u, smanjenje birokracije pri registraciji rođenja, financijski poticaji i obeshrabrivanje pobačaja – malo su učinile da se trend preokrene.

“Preteško je oženiti se i imati djecu da bi se živio stabilan život”, rekao je jedan 42-godišnji stanovnik Pekinga koji je u grad došao iz ruralne sredine.

Nije jasno kakav je utjecaj broj smrtnih slučajeva od Covida – koji su premalo prijavljeni – imao na brojke objavljene u srijedu. Podaci su se temeljili na uzorku ankete koja je započela 1. novembra, prema fusnoti u priopćenju, prije nego što se dogodila većina slučajeva Covida u Kini. U izvještaju nije precizirano koliko je anketa trajala.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!