Desetogodišnji neuspjeh britanske vlade omogućio je Wagnerovoj mreži da raste, širi svoje pipke duboko u Afriku i iskorištava ranjive zemlje, navodi se u vrlo kritičnom izvještaju komiteta odbora za vanjske poslove Ujedinjenog Kraljevstva, kako prenosi Guardian.
Komitet je pozvao vladu da zabrani grupu Wagner u Velikoj Britaniji i da uloži daleko više napora kako bi zaustavila njeno korištenje Londona kao financijskog centra.
Wagner je privatna plaćenička vojska koju predvodi Jevgenij Prigožin koja je odigrala ključnu ulogu u ratu u Ukrajini. U junu su Prigožin i njegove trupe izveli kratkotrajnu pobunu protiv vlasti u Moskvi, a odnos između vođe Wagnera i Vladimira Putina trenutno je nejasan.
Kako prenosi Guardian, u izvještaju se navodi da je Velika Britanija uvela sankcije za oko upola manje članica Wagner grupe nego SAD i EU. Komitet je Ministarstvu vanjskih poslova predao objavljenu listu od 49 Wagnerovih saradnika za koje kaže da bi vlada trebala ispitati.
Dokazi dati komitetu pokazuju da grupa Wagner nije samo radila za Rusiju već je, na primjer, bila aktivna i u Libiji u službi Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
“Wagner je uključen u promicanje interesa političke elite Rusije izvan zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza i implementaciju velikih poslovnih projekata u okviru međuvladinih sporazuma. Nijedna druga ruska paravojna struktura ne djeluje na ovaj način. Wagner ima potpuni monopol u ovoj oblasti”, rekao je anonimni svjedok koji je napustio grupu.
“Gotovo 10 godina vlada je podcjenjivala aktivnosti Wagnerove mreže, kao i sigurnosne implikacije njenog značajnog širenja. Vlada nam nije rekla da išta konkretno čini kako bi osporila uticaj mreže i nekažnjivost u drugim zemljama osim Ukrajine, mimo koordinacije sankcija (koja se sama po sebi čini ograničenom)”, naveo je komitet u izvještaju.
Izvještaj otkriva da je vladi bilo potrebno šest sedmica da identifikuje vodeće odjeljenje odgovorno za suzbijanje Wagnera. U njemu se opisuje ministar vanjskih poslova Leo Docherty kao nesposoban “da demonstrira zajednički rad unutar odjela, razmjenu lekcija, strateško razmišljanje ili jasnu definiciju onoga što je Wagnerova mreža”.
Komitet je naveo da Wagner grupa definitivno djeluje u sedam zemalja, a vrlo je moguće i u još 10 zemalja. Njih sedam su Ukrajina, Sirija, Centralnoafrička Republika (CAR), Sudan, Libija, Mozambik i Mali.
“Duboko smo zabrinuti zbog sumornog nerazumijevanja Wagnerove kontrole izvan Evrope, a posebno njihovog djelovanja u afričkim državama. Ovo je fundamentalni propust zajedničke vlade; Čini se da ministri negiraju posljedice neuspjeha u rješavanju ovog zlonamjernog poslovnog modela prije nego što on zaživi. Tamo gdje se Zapad odlazi, tu dolazi Wagner, videći priliku u patnji i profit u haosu”, izjavila je Alicia Kearns, predsjednica odbora.
“Velika Britanija mora pružiti alternativu za zemlje koje se suočavaju s problemima; oni koji se osjećaju napuštenima od razvijenog svijeta i vide Wagnerovu mrežu kao pružatelja sigurnosti. Partnerstvo s Wagner mrežom nije samo od koristi za rusku vladu, to je vanjskopolitički cilj Kremlja da prisili države koje ne uspijevaju da se oslone na Wagnerovu mrežu”, rekla je ona.
Komitet je preporučio da Ujedinjeno Kraljevstvo razmotri sankcionisanje vlada koje surađuju s Wagner grupom kako bi prekršile sankcije UN-a ili koje ne poduzimaju korake da zaštite svoje stanovništvo od te grupe.
Komitet je kritikovao odluku Ujedinjenog Kraljevstva krajem 2022. godine da povuče trupe iz Malija ranije nego što se očekivalo, rekavši da je donesena samo nakon što su ministri u kabinetu tako dogovorili bez bilo kakve promišljene rasprave u koje bi bilo intenzivno uključeno Ministarstvo vanjskih poslova.
Nije jasno koje je napore Velika Britanija uložila da ohrabri vlasti Malija da dozvole misiji UN-a da radi slobodno. Odluka o povlačenju donijeta je kolektivno preko Savjeta za nacionalnu bezbijednost, putem “procesa pisanja koji je pokrenuo sekretar odbrane”.
Komitet je naveo da je “značajan promašaj da se mreža Wagnera posmatra prvenstveno kroz prizmu Evrope” s obzirom na njenu geografsku rasprostranjenost, uticaj njenih aktivnosti na interese Ujedinjenog Kraljevstva dalje u inostranstvu i činjenicu da crpi svoje bogatstvo uglavnom u Africi.
“Početkom 2022. godine, kada je vlada počela da ulaže veće resurse u razumijevanje mreže, Wagnerovi borci su već poduzeli vojna raspoređivanja u najmanje sedam zemalja. Duboko je žalosno što je tako dugo trajalo i što vlada nastavlja da tako malo pažnje posvećuje zemljama izvan Ukrajine. To nas čini još manje spremnim da odgovorimo na evoluciju ovog ozloglašenog fenomena promjene oblika”, navedeno je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!