Tri razloga zašto Moskva ne gasi mobilne mreže u Ukrajini

Svijet 07. mar 202216:10 0 komentara
REUTERS/Stringer/ilustracija

Stručnjaci za cyber-sigurnost očekivali su da će ruske snage ugasiti barem neke telefonske mreže i internetske usluge tijekom kopnene invazije. To se nije dogodilo, iako se čini da je Rusija ta koja snosi negativne posljedice.

Predsjednik Volodimir Zelenski obraća se Ukrajincima preko Telegrama. Ukrajinski hakeri organizirano djeluju protiv ruskih snaga. A obični Ukrajinci dijele slike i videe s terena preko društvenih mreža, detaljno prikazujući posljedice ruske invazije, piše Politico.

Ali stručnjaci za cyber-sigurnost i nacionalnu sigurnost vjeruju da Rusija ima tri dobra razloga za suzdržavanje od uništenja mreža:

1. Ruske tajne službe tako mogu prisluškivati telefonske pozive i čitati emailove, kao i skupljati podatke o geolokaciji.

2. Ruska vojska koristi ukrajinske komercijalne mreže za komunikaciju.

3. Ruske snage ne žele uništiti infrastrukturu koju će trebati ako uspiju osvojiti zemlju.

Prisluškivanje

“Ako ruske snage mogu lokalizirano ugasiti telekomunikacije, to će i učiniti”, kaže James Lewis, viši potpredsjednik i direktor programa za strateške tehnologije pri Centru za strategije i međunarodne studije. “Ali generalno, oni žele sačuvati telefonske linije u Kijevu jer im to dopušta prisluškivanje”.

Ariel Parnes, izraelski bivši visoki dužnosnik za cyber obavještajne podatke, slaže se s tim: “Zamislite da znate telefonske brojeve pojedinaca, ili ljudi na pozicijama i vojske, trupa. Možete vidjeti njihova kretanja. Možete vidjeti gdje su snage nagomilane”.

Ruski pokušaji da uđu u ukrajinske mreže olakšani su jer obje zemlje koriste slične tehnologije. Wired je 2012. godine objavio da su obje države tražile od pružatelja usluga da instaliraju nadzornu tehnologiju koja dopušta vladama da prisluškuju telefonske razgovore i snimaju ih.

Nadalje, prije aneksije Krima 2014., većina pružatelja telekomunikacijskih usluga u Ukrajini su bili u vlasništvu ili Rusa ili rusko-ukrajinskih poslovnjaka, što je Moskvi dalo priliku da se osloni na privatni sektor za pomoć u infiltriranju u mreže, govori Chris Kubecka, specijalist za cyber-ratovanje koji je posjetio Ukrajinu prije invazije, da bi pomogao ukrajinskoj nuklearnoj elektrani da se pripremi za ruske cyber-napade. “Lako je postaviti nadzor na telekomunikacijama ako imate ulaz”, rekao je Kubecka.

“Sada Rusi imaju planove, vjerojatno i ulaze”.

Takav pristup bi mogao utjecati na donošenje odluka u Rusiji, kaže Lewis. “Oni ne pitaju ‘možemo li ući’ nego pitaju ‘je li pametnije za nas da mreže koristimo ili da ih ugasimo?'”

Čak i prije invazije, rusko nadgledanje ukrajinskih telefonskih mreža bio je sveprisutno. Nebrojeno puta su američki dužnosnici povezivali Rusiju s curenjem prijepisa telefonskih razgovora između ukrajinskih političkih elita i zapadnih dužnosnika. Stara zgrada KGB-a još uvijek stoji u centru Kijeva, kao trajni podsjetnik moskovskog utjecaja u Ukrajini. Sam Zelenskij koristi sigurni satelitski telefon za komunikaciju s SAD-om, kaže izvješće CNN-a.

Skrivanje na otvorenom

U međuvremenu, umjesto da se drže sigurnijih, vojnih linija komunikacije, “Rusi koriste lokalne telekome – i šire, lokalnu infrastrukturu – za provođenje svojih operacija”, govori Shane Huntley, koji vodi Googleovu skupinu za analizu prijetnji koja nadgleda i bori se protiv cyber-napada orkestriranih od strane vlada. “Ne mogu govoriti o njihovim namjerama, ali jedna mogućnost je da oni vjeruju da bi, ako ugase mreže telekoma, to moglo donijeti probleme i njima”.

Ukrajinski državni ured za specijalne komunikacije i zaštitu podataka, koji koordinira državne cyber-operacije, prošli je tjedan izjavio da je ruska vojska krala mobitele Ukrajincima nakon što su telefonske kompanije ugasile pristup mreži telefonima s ruskim brojevima.

“Nakon što smo im oduzeli mogućnost da zovu vlastite brojeve, okupatorske snage sve više oduzimaju mobitele građanima. Pozivamo Ukrajince čiji su telefoni ukradeni od strane neprijatelja da o tome informiraju operatere što je prije moguće i da zatraže da se ukradeni telefoni blokiraju”, objavila je agencija na Telegramu.

Tvitovi također pokazuju da su neki od ruskih vojnika koristili jeftine walkie-talkieje za komunikaciju. Skupina hakerskih aktivista Anonymous tvrdi da su prekinuli ruske vojne komunikacijske kanale. Ako su te tvrdnje istinite, moglo bi objasniti zašto bi se ruski vojnici za komunikaciju okrenuli komercijalnim mrežama.

Kako održati stvari netaknutima

Dodatno objašnjenje koje se nudi jest da je Rusija jednostavno očekivala da će toliko brzo pobijediti da su mislili da će im telekomunikacijska infrastruktura biti potrebna za daljnje upravljanje državom. “Ako želite biti vlasnik kuće, nećete ju spaliti”, kaže Lewis.

Čak i ako Rusija uspije osvojiti Ukrajinu, bit će dovoljno teško preuzeti postojeću telekomunikacijsu infrastrukturu čak i ako ne budu morali potrošiti stotine milijuna dolara na potpuno nove tornjeve.

Kada je Rusija ilegalno anektirala Krim, Moskvi je trebalo tri godine da preuzme potpunu kontrolu nad regionalnom infrastrukturom, a tamo je mobilna mreža ostala netaknuta tijekom invazije, prema podacima Citizen Laba iz 2020.

Proces nije bio jednostavan. Ukrajinski mobilni operater Ukrtelecom nastavio je upravljati mrežom gotovo godinu dana nakon aneksije dijelova Krima, sve dok naoružani čuvari nisu okružili urede kompanije i fizički zapriječili zaposlenicima ulaz, kaže konzultantska kompanija TeleGeography.

Pružatelji usluga na Krimu oslanjali su se na ukrajinsku infrastrukturu, a ruska državna kompanija Rostelecom postavila je podmorski kabel da bi spojila Krim direktno s Rusijom bez potrebe da prolazi kroz Ukrajinu.

Promjene u zraku

Kao što je primijetio Chris Krebs, bivši direktor CISA-e, na virtualnom panelu na Twitteru prošle srijede, ruska strategija mogla bi se promijeniti u svakom trenutku i oni bi mogli odlučiti započeti s bombardiranjem telekomunikacijske infrastrukture ili poslati hakere da ju potpuno ugase.

Ako se to dogodi, bio bi jasan znak kako Rusija gleda na svoje šanse za pobjedu: “Putin, više od svih, zna koji su benefiti ostavljanja infrastrukture na životu, i očekuje da će ju uskoro preuzeti”, kaže Lewis. “Ako počnu bombardirati kritičnu infrastrukturu, to će biti znak da Rusija odustaje”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!