Kompanija Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) počela je proizvodnju naprednih čipova od četiri nanometra za američke kupce u Arizoni, potvrdila je američka ministrica trgovine Gina Raimondo u intervjuu za Reuters. Ovo predstavlja značajan korak u nastojanjima administracije predsjednika SAD-a Joea Bidena da ojača domaću industriju poluprovodnika.
U novembru prošle godine, Ministarstvo trgovine SAD-a dodijelilo je grant od 6,6 milijardi dolara američkoj podružnici TSMC-a za proizvodnju poluprovodnika u Phoenixu, Arizoni.
“Prvi put u historiji naše zemlje proizvodimo vodeće čipove od četiri nanometra na američkom tlu, uz angažman američkih radnika, što je po kvalitetu i efikasnosti jednako proizvodnji u Tajvanu”, izjavila je Raimondo.
Naglasila je da je početak proizvodnje veliki uspjeh te dodala: “Mnogi su tvrdili da to nije moguće, ali sada smo dokazali suprotno”.
Glasnogovornik TSMC-a, najvećeg svjetskog proizvođača čipova po narudžbi i ključnog dobavljača kompanija poput Apple-a i Nvidije, odbio je komentarisati početak proizvodnje.
TSMC je u aprilu ove godine odlučio povećati svoju planiranu investiciju za dodatnih 25 milijardi dolara, čime ukupna ulaganja u Arizoni dostižu 65 milijardi dolara, uz plan da se do 2030. izgradi i treća fabrika.
Američki Kongres je 2022. godine uspostavio program subvencija vrijedan 52,7 milijardi dolara za proizvodnju i istraživanje poluprovodnika. U okviru tog programa, Ministarstvo trgovine uspjelo je privući svih pet vodećih svjetskih proizvođača poluprovodnika da otvore fabrike u SAD-u.
“Morali smo uvjeriti TSMC da proširi svoje planove u SAD-u. I ovo nije nešto što se dogodilo samo od sebe”, rekla je Raimondo, dodajući kako je kompanija pristala uložiti dodatna sredstva i razviti napredne tehnologije u Americi.
Druga fabrika TSMC-a u Arizoni trebala bi započeti proizvodnju najnaprednije dvonanometarske tehnologije do 2028., a kompanija je također pristala koristiti svoju najmoderniju tehnologiju za proizvodnju čipova nazvanu “A16” u Arizoni.
Dodijeljeni grant TSMC-u uključuje i do 5 milijardi dolara u povoljnim vladinim kreditima.
Ministrica Raimondo izrazila je ambiciju da Sjedinjene Države do 2030. proizvode 20% vodećih svjetskih čipova, što je veliki skok u odnosu na stanje prije početka proizvodnje TSMC-a u Arizoni, kada ta brojka iznosila 0%, navodi Reuters.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!